25 نوامبر؛

به بهانه ی روز جهانی مبارزه با #خشونت_علیه_زنان

  • چهارشنبه, 02 اسفند 1396 03:29

 

پیام آشنا: باهره حیدری

 در دنیای امروز خشونت هم مانند دیگر بخش های زندگی ما به دو شکل واقعی و مجازی تقسیم می شود. آنچه که به عنوان خشونت علیه زنان در باور عموم تلقی می شود عمدتا اذیت و آزار فیزیکی و جسمی است. این درحالی است که خشونت های کلامی، آزار و اذیت خیابانی، جنسیت گرایی در جامعه و بسیاری از موارد دیگر هم می تواند زیر مجموعه آن باشد.

اگر فقط 24 ساعت از زندگی مان را با دقت بررسی کنیم در میابیم که تا چه اندازه خشنونت های متعدد علیه زنان را اعمال می کنیم بدون آنکه به آن توجه کنیم یا اصلا بدانیم .

این که راننده جلویی آهسته می رود در ادبیات روزمره ما « ااااه این خانومه یواش میره» معنی می شود. روزپنجشنبه اصحاب رسانه البرز با اصغر نصیری شهردار کرج نشستی صمیمی داشتند. در این نشست نصیری عنوان کرد چند تن از کارمندان بانوی شهرداری را برای پست های مدیریتی انتخاب کرده بودیم وقتی برای مصاحبه با من آمدند و گفتیم که فلان بخش مدیریتی را به شما بسپاریم دست و پایشان لرزید و گفتند اجازه بدهید فکر کنیم!!!

جای بسی تاسف است که آنقدر یک سقف شیشه ای را بر سر زنان این جامعه فشرده ایم که عده ای از آن ها که تعدادشان کم هم نیست حتی به تجربه و تخصص خود هم باور ندارند.

دیدگاه های  بسته درباره فعالیت های اجتماعی زنان از تفکراتی همچون داعش سرچشمه می گیرد و بس. ما در جامعه اسلامی بزرگ شده ایم که ویژگی های زنانی چون حضرت خدیجه(س) همواره برای ما الگو شده است. خدیجه شاهزاده ای بازرگان از قریش بود و به خرید و فروش ابریشم مشغول بود. این که یک زن در جامعه آن زمان #اعراب جاهلیت چنین جایگاهی داشته است خود جای تامل دارد. در روزگار ما اعمالمان چقدر به ادعاهایمان نزدیک است؟

این خشونت ها فقط در مرزهای ایران خلاصه نمی شود. این روزها به خوبی صدای آن را می شود از دنیای پر زرق و برق هالیوود هم شنید. نه فقط رسوایی های جنسی بلکه اجباری که زنان همواره باید به آن تن دهند و آن طور که هالیوود می خواهد زندگی کنند، لباس بپوشند، اندامشان را درست کنند و بسیاری از کارهای دیگر.

دامن کوتاه، کفش هایی با پاشنه های بسیار بلند، لباس های تنگ و ناراحت و وابسته کردن زنان به چندین قلم لوازم آرایش پر زرق و برق همه و همه برای آن است که زنان را ضعیف کند. زنی با چنین ظاهری اگر حتی مدیر یک شرکت مهم هم باشد مادامی که درگیر چنین ظواهری باشد ضعیف است.