خروجی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید چیست؟

مدی تک‌سیس؛ یکی از بهترین تولیدکنندگان محصولات پزشکی دنیا

  • چهارشنبه, 02 اسفند 1396 02:13


با گذشت 4ماه از تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در شرکت مدی تک سیس، مطالبات این شرکت محقق نشده است.
به گزارش پیام آشنا، استاندار البرز در جلسه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که مهرماه امسال در شرکت مدی تک سیس تشکیل شد، این کارگروه را را در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی مهم دانست و گفت: بازدید از صنایع استان و واحدهای تولیدی به صورت هفته ای در دستور کار است.
دکتر نجفی در ادامه جلسه بر ضرورت تشویق و تقویت فعالانه بخش خصوصی تاکید تأکید کرد و گفت: خرسندم که امروز در شرکت صنایع پزشکی کنسرسیوم دیالیز ایران حضور دارم که مجموعه‌ای کاملاً دانش‌ بنیان و افتخارآفرین است و ۸۵۰ نیروی جوان، باهوش و فارغ التحصیل مراکز دانشگاهی را جذب کرده است.
در ابتدای این جلسه دکتر نوذر مرتضوی به نمایندگی از تولیدکنندگان برتر استان گفت: شرکت صنایع پزشکی فارمد به عنوان یکی از اعضای دانش‌بنیان کنسرسیوم دیالیز ایران توانمندی صادرات خط تولید و دانش فنی دیالیز به کشورهای دیگر را دارد و سال‌هاست که در زمینه تولید ملزومات دیالیز فعالیت دارد.

وی با اشاره به مطالبات کلان این مجموعه از وزارت بهداشت و تامین اجتماعی افزود: هم‌اکنون با فعالیت شرکت ثمین طب سروش در کنسرسیوم دیالیز ایران، توسعه مراکز درمان بیماران دیالیزی نیز در دستور کار قرار گرفته است و ۸ بخش دیالیز در سراسر کشور راه‌اندازی شده‌اند که منطبق با بهترین استاندارهای روز دنیا به درمان بیماران می‌پردازند.
دبیر کنسرسیوم دیالیز ایران در ادامه به برخی چالش‌های موجود در عرصه تولید تجهیزات پزشکی پرداخت و گفت: تسهیلات بانکی گران قیمت یکی از چالش‌های توسعه این صنعت است؛ با نرخ بالای سود وام بانکی، نمی‌توان این صنعت را گسترش داد. کشورهای پیشرو برای صنایع 1 تا 3 درصد سود بانکی در نظر می‌گیرند، در حالی‌که در ایران ما به زحمت وام‌هایی با 18 تا 24 درصد سود بانکی دریافت می‌کنیم. این وضعیت رقابت با کالای خارجی را دشوار می‌کند.
وی به موضوع فقدان مشوق‌های صادراتی مؤثر اشاره کرد و افزود: ما در امر تولید معافیت‌ خاصی دریافت نمی‌کنیم و حتی مشوق‌های قانونی موجود هم به صنایع اختصاص پیدا نمی‌کند به طوری که از سال 93 تاکنون موفق به دریافت هیچ یک از مشوق‌های مالیاتی صادرکنندگان نشده‌ایم.
مرتضوی نرخ نامتوازن تعرفه‌های گمرکی برای واردکننده محصول کامل و مواد اولیه تولید را عامل دیگری برای شکست تولیدکننده داخلی دانست و گفت: در شرایطی که تعرفه گمرکی مواد اولیه دارو و لوازم پزشکی حتی بالاتر از تعرفه محصول کامل است، گویی یارانه‌ای به واردکننده پرداخت می‌شود!
اخذ مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده دارو و لوازم پزشکی و معاف نمودن واردکننده مورد دیگری بود که دکتر مرتضوی بدان پرداخت: این مساله در صنایع پزشکی یکبار مصرف بسیار حیاتی شده است؛ تولید کنندگان مالیاتی را پرداخت می‌کنند که واردکنندة محصول کامل از پرداخت آن معاف است و این یعنی یارانه 9 درصدی که در همان بدو کار به صورت نقدی به واردکننده تخفیف داده می‌شود. همه حمایت‌ها عملاً و قانوناً به واردکننده تعلق می‌گیرد.
تخصیص ارز به نرخ مبادلاتی برای کالای پزشکی از دیگر درخواست‌های شرکت مدی تک سیس بود چرا که در حال حاضر مواد اولیه به صورت نرخ آزاد در اختیار تولیدکنندگان قرار دارد، در حالی که واردکنندگان محصول کامل ارز مبادلاتی دریافت می‌کنند.
دکتر محمدعلی نجفی، استاندار البرز در این جلسه ضمن دانش بنیان و افتخارآفرین خواندن مدی تک‌سیس، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید را در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی مهم دانست و از بازدید صنایع استان و واحدهای تولیدی به صورت هفته ای خبر داد.
او همه بحث های مطرح شده توسط نماینده شرکت فارمد در بیان چالش‌ های پیش روی این مجموعه را صحیح دانست و گفت: کاهش سود بانکی در گرو عواملی همچون افزایش تولید، درآمد سرانه و ... است اما جهت حرکت مثبت است و این جهت‌ ها امروز در حال شکل‌ گیری است، همین جلسه که امروز برگزارشده است، یعنی یک انگیزه، یعنی امروز صلاح دید کشور این است که استاندار با همه قوای بخشی و مدیران استانی که می‌ توانند کمک کننده باشند، برای یک یا 5 واحد تولیدی رفع مشکل کنند و این نمایی از اندیشه بزرگ دولت است که به این جهت‌ گیری رسیده است.
به دستور استاندار البرز پیگیری مطالبات این مجموعه از وزارت بهداشت و تامین اجتماعی نیز در درستور کار مسوولان البرز قرار گرفت اما پس از گذشت 4ماه سوال این است که تاکنون چند درصد از مصوبات این کارگروه درباره مدی تک‌سیس و سایر صنایع استان محقق شده است؟