معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری استان البرز مطرح کرد:

نقش موثر بانوان در ترویج فرهنگ صحیح مصرف/حضور ارزنده روحانیت در حوزه مبارزه با عرضه کالای قاچاق

  • شنبه, 11 آذر 1396 09:17

معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به تاثیرگذاری بانوان در خانواده برای ترویج فرهنگ صحیح مصرف گفت: نقش روحانیت برای کاهش خرید کالای قاچاق در جامعه بسیارمهم و تاثیرگذار است.

به گزارش خبرنگار پیام آشنا، فرید نجف نیا پیش از ظهر امروز در نشست خبری مشترک معاون فرهنگی رئیس کل و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز با موضوع «راهبری ظرفیت‌های مردمی و تولید داخلی و کاهش مصرف کالای قاچاق» که در محل دادگستری این استان و در حضور خبرنگاران برگزار شد، اظهار کرد: قاچاق کالا اثرات مخربی بر جامعه دارد که لازم است به منظور آگاهی دادن به مردم در این زمینه اطلاع رسانی شود.

وی در ادامه گفت: براساس آمارموجود، مبارزه با قاچاق کالا سالانه میتواند بیش از 100 هزار شغل در کشور ایجاد کند که رقم قابل توجهی است و با ورود این افراد به بازار کار به تبع آسیب های اجتماعی و فرهنگی در کشورنیز کمتر خواهد شد.

معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری استان البرز با مثبت ارزیابی کردن نقش رسانه در اطلاع رسانی صحیح به مردم افزود: جامعه همیشه از مشارکت های اجتماعی استقبال می کند و زمانی که اطلاع رسانی در خصوص مصرف کالای داخلی و نه گفتن به استفاده از محصولات خارجی به نحو مطلوبی انجام شود شهروندان نیز مشارکت کافی دراجرای این مهم خواهند داشت.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون این موضوع  گفت: پس از صدور فرمان ایشان درباره مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 1381 متاسفانه اقدام قابل توجهی توسط دولتمردان انجام نشد تا اینکه معظم‌له بر آتش زدن کالای قاچاق کشف شده تاکید کردند که بیانگر تاثیر خانمانسوز کالای قاچاق بر کشور است.

نجف نیا در ادامه افزود: در حال حاضر محور اقتصاد مقاومتی در کشور این است که هیچ راهی یرای برون رفت از قاچاق کالا به جز حمایت از تولیدات داخلی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه برای استقلال داشتن درعرضه محصولات داخلی و مبارزه با قاجاق کالای خارجی باید تولیدات ایرانی مصرف شود، ادامه داد: در ایران با توجه به قدمت و اصالتی که کشور دارد نیاز است به طور مستقل و موفق در این زمینه ظاهرشویم.

معاون فرهنگی رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه حدود50 درصد جمعیت کشور بانوان هستند، بیان کرد: درخصوص مدیریت نحوه مصرف در خانواده ها بانوان نقش ۹۵ درصدی دارند که با توجه به این مهم می توانند با گسترش فرهنگ مصرف تولیدات داخل کشور درسطح خانواده و اطرافیان خود نقش موثری در ایجاد یک انقلاب فرهنگی و به منظورمقابله با عدم خرید کالای خارجی و حمایت از کالاهای ایرانی داشته باشند.

وی در پایان توضیح داد: نقش روحانیون و مبلغین دراین میان بسیار ارزنده و تاثیرگذاراست؛ چرا که در آموزش های خود جامعه هدف مشخصی دارند و در این میان سخنان و رهنمودهای آنها در حوزه مبارزه با عرضه و مصرف جنس و کالای قاچاق بسیار تاثیر گذار است.