جشن هزارمین برپاست

  • شنبه, 22 مهر 1396 14:46

الهام آمرکاشی- دبیر سرویس جامعه

 

بعضی شمارگان و مناسبت ها از اهمیتِ درخوری برخوردار است و به یمنِ ماندگاری و نکوداشتِ برخی ایام، چند خطی باید نوشت و چند قدمی را باید گفت.

امروز برای روزنامه پیام آشنا، جشنِ هزارمین برپاست.

999 شماره به همت یکایک فرهنگ مداران پیام آور، گردآوری و تنظیم و به چاپ رسید و امروز هزارمین را در عرصهء استان، انتشار دادیم و بر خویش می بالیم از اینکه اولین روزنامهء البرزی در سطح استانیم.

حقیقتا اولین بودن طعم خاصی دارد که اگر بتوان همچنان در مسند اولین ها از هر طرازی باقی ماند، لبخندی شیرین را بر لب می نشاند که هیچگاه از ناگواریِ راه به تلخی نمی گراید.

برآنیم تا بتوانیم به رسالت خود در عرصهء خبر فائق آییم و هر روز با انتشار اخبار و مطالبی فراخور استان و مردم البرزی، هزارمین را به ده ها هزارمین، پیوست دهیم.

این نکته بر همگان روشن و مبرهن است که اولین ها در هر مورد و موضوعی، از اهمیت و جذابیت بالایی برخوردار است و سالیان سال هم که از رخدادش بگذرد، گَرد فراموشی و نسیان به خود نمی گیرد؛ مانند اولین مکتب خانه، اولین مدرسه، اولین دبیرستان، اولین دانشگاه، اولین روزنامه و ...

در این میان، تمام آنچه که در مقوله اولین ها ذکر شد؛ تحت الفظِ کلمهء "سواد" معنا می گردد و بس.

دیرگاهی است که باسواد بودن و توانِ خواندن و نوشتن داشتن؛ از رسوم اجباری برای اکثر کشورها محسوب می شود. در ایران هم از دوره صفویان، ابتدا در اصفهان و سپس در تبریز و سایر شهرهای بزرگ، میسیونرهای مذهبی اروپایی اقدام به دایر کردن آموزشگاه‌هایی به سبک غربی نمودند و در انتهای دوره امیرکبیر، دارالفنون تأسیس شد و از زمان مظفرالدین شاه، دبستان و دبیرستان در ایران گشایش یافت.

اولین دانشگاه ایران نیز به نام جندی شاپور تا حدی مایه مباهات است که در برخی منابع از آن به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان نام برده شده است.

چاپ نشریات هم که در دوران معاصر در ۱۹۰ سال پیش به وسیله میرزا صالح شیرازی کازرونی که خود دوره آموزش روزنامه‌نگاری را در انگلستان گذارنده بود آغاز شد و اولین روزنامه چاپی ایران، در دور ه سلطنت «محمد شاه قاجار» به وسیله « کازرونی» در تهران تأسیس شد که اولین شماره این نشریه ماهیانه در دوشنبه بیست و پنجم ماه محرم ۱۲۵۳ قمری منتشر شد.

و امروز از روزنامه پیام آشنا، اولین روزنامه استان البرز سخن می گوییم که از یکم اردیبهشت ماه 92، بعد از سال ها، هفته نامه بودن؛ به عنوان رسمی، آغاز به کارکرده است و جدا از مقوله نگارشی و انتشار اخبار، در مواردی پیشتاز است که ملموس با همان لغتِ آغازینِ "سواد" است و در سطوح متعالیِ سواد و انواع سواد رایج در جوامع متمدن و پیشرفته، پیشتاز است.

رسالتِ مجموعه بر این مدار استوار است تا جامه عمل بپوشاند برآنچه در صورت کلی و آرمانی بروز و ظهور می کند و براین باوریم که این روزها در همهمه تکنولوژی و پیشرفت، انواع سوادهایی به سواد خواندن و نوشتن، اضافه شده که بی شک جامعه بدان نیازمند و افراد برآموزش آن باید مصمم باشند و ما از خود شروع کرده ایم تا سوادآموزی را به یک اپیدمی مبدل کنیم.

سواد رسانه ای، سواد انرژی، سواد تحلیلی و دیگر سوادهایی که اغلب جوامع پیشرفته در پی کسب آموزی هستند، باید چون سواد رایانه ای، به سواد خواندن و نوشتن هایمان اضافه شود تا بتوان برآنچه هدف غایی است دست یابیم.

امروزه کمتر باسوادِ جوانِ فعال در کشور را می بینیم که با مقوله سواد رایانه ای، سر در گریبان نباشد اما متأسفانه کمتر باسوادِ جوان فعالی را می بینیم که در سایر گزینه های سواد؛ آموزش های لازم را دیده باشد.

از نظر سازمان ملل متحد یونسکو، سواد به موارد زیر اطلاق می گردد:

✅ سواد عاطفی: توانایی برقراری روابط عاطفی با خانواده و دوستان

✅ سواد ارتباطی: توانایی برقراری ارتباط مناسب با دیگران و دانستن آداب اجتماعی

✅ سواد مالی: توانایی مدیریت مالی خانواده، دانستن روشهای پس انداز و دخل و خرج

✅ سواد رسانه ای: اینکه فرد بداند کدام رسانه ها معتبر و کدام نامعتبرند

✅ سواد تربیتی: توانایی تربیت فرزندان به نحو شایسته

✅ سواد رایانه ای: دانستن مهارتهاى هفت گانه ICDL

✅ سواد سلامتی: دانستن اطلاعات مهم درباره تغذیه سالم و راههای جلوگیری و کنترل بیماریها

✅ سواد نژادی و قومیتی: شناخت نژادها و قومیت ها براساس احترام و عدم تبعیض

✅ سواد بوم شناختی: دانستن راههای حفاظت از محیط زیست

✅ سواد تحلیلی: توانایی شناخت، ارزیابی و تحلیل نظریه های مختلف با استدلال های منطقی و اصولی بدون هر گونه تعصب و پیش فرض های قومی یا ایدئولوژیک

✅ سواد انرژی: توانایی مدیریت در مصرف انرژی، آب و حفظ امنیت غذایی

✅ سواد علمی: یعنی علاوه بر سواد دانشگاهی توانایی بحث و یا حل و فصل مسائل با راهکارهای علمی و عقلانی مناسب

بدین ترتیب، با تمام موارد ذکر شده براین نتیجه می رسیم که "یک فرد باسواد از نظر سازمان جهانی یونسکو فردی است که با آموزشهای مناسب، توانایی داشتن یک زندگی مناسب و با کیفیت را در قرن بیست و یکم پیدا کند".

در این میان، تأکید بر این است: آنچه مردم این روزگار، بیش از پیش، بعد از سواد خواندن و نوشتن به آن احتیاج دارند و به طور ملموس باید برآن دست یابند؛ سواد عاطفی، سواد ارتباطی، سواد تربیتی، سواد سلامتی و ... است که اگر نتوان انواع سواد رایج در عصر حاضر را به سواد خواندن و نوشتن متصل کرد؛ قطع به یقین، جایی پای کار خواهد لنگید.

در پایان، انتظار به جا و شایسته ای است که از مردم این استان بخواهیم برای باسوادی در تمام مقولاتِ عنوان شده، سری در سرها دربیاورند و به آنچه کمال و حقیقتِ انسانی است نائل شوند.

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید