چهار زندان در مقابل چند فضای فرهنگی- ورزشی در البرز؟

  • سه شنبه, 19 تیر 1397 08:42


فرزانه یوسفیان
از نداشتن ها نوشتن گویی کار هر روزمان شده. از اینکه بگوییم و بنویسیم، اما نشنوند و پاسخ ندهند خسته شده ایم. اگر رسالت شغل مان هم نبود در چارچوب وظایف انسانی که بر دوش مان هست، باز تلاش می کردیم تا بتوانیم گره ای از مشکلاتی که نمی توان گفت تنها در یک حوزه و یک بخش وجود دارد، باز کنیم. آمارهای رسمی نشان می دهد که البرز در بسیاری حوزه ها رتبه های نخست را به خود اختصاص داده، اما نه در اشتغالزایی، رشد زیرساخت های عمرانی، ساخت فضاهای فرهنگی، کنترل ترافیک و جلوگیری از آلودگی و مشکلات زیست محیطی، بلکه در حوزه های طلاق، اعتیاد، مهاجرت، توزیع مواد مخدر و وجود زندان ها، البرز اگر در رتبه نخست نباشد اما در رده های بالا قرار دارد.
هفته گذشته در گفتگو با یکی از هنرمندان حوزه تئاتر، سینما و تلویزیون از افسوسی که سال هاست هنرمندان استان در سینه دارند، صحبت شد. از اینکه فضای فرهنگی- هنری به اندازه پتانسیل هنرمندان در این شهر وجود ندارد اما چهار زندان در استانی هنرپرور و هنردوست جا خوش کرده است. در هر شاخه ی هنری، هنرمندان نامی داریم، از خوشنویسی گرفته تا هنرهای تجسمی از نگارگری تا بازیگران مشهور سینما، همه از این خطه، امروز در راس هنر خود قرار دارند. با رشد جمعیت و سیل مهاجرت در سال های اخیر به کرج، نه فضاهای فرهنگی متناسب با جمعیت افزایش یافته و نه فضاهای ورزشی.
شنبه گذشته و در حاشیه سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه به البرز، نجفی استاندار البرز به سرانه ورزشی استان البرز اشاره کرد و گفت: متاسفانه سرانه ورزشی در استان البرز 38 سانتیمتر مربع است و این نشان می ‌دهد که ورزشکاران عادی و معلول با مشکلات زیادی روبرو هستند.
در این میان که نه ورزشکاران راضی اند و نه هنرمندان و نه فضایی به نسبت این دو قشر فعال و کوشای استان، برای فعالیت هایشان وجود دارد، باید منتظر رشد آسیب های اجتماعی و بروز مشکلات فرهنگی- اخلاقی شهر باشیم. در ازای کمبودِ سالن تئاتر، نگارخانه، سینما، ورزشگاه، باشگاه و...، در استانی که در کمترین فضای جغرافیایی، جمعیتی سه میلیون نفری را جا داده است، چهار زندان داریم. وجود همین زندان ها و حضور 25 هزار زندانی از سراسر کشور، مشکلات عدیده ای را به وجود آورده. خانواده هایی با آسیب های اجتماعی بسیار برای نزدیک بودن به فرد زندانی خانواده و البته به دلیل مشکلات مالی، حاشیه نشینی را در البرز افزایش داده که همین امر تولید جرم در آن مناطق را سبب شده است.


عیسی قبادی مدیرکل امور اجتماعی استانداری البرز دو روز پیش با اشاره به اینکه البرز را در حوزه زندان ها باید در طرح های ملی دید و نیازهای آن را در این بخش مورد بررسی قرارداد، گفت: «باید البرز را در این زمینه ویژه دید اگر چه اختصاص 140 میلیارد تومان در سازمان زندان ها را داشته ایم ولی باید اقدامات موثرتری را داشت. توجه ملی به استان البرز در حوزه زندان ها امری اجتناب ناپذیر است. سال ها کار کردیم زندان ها انتقال یابد ولی انجام نشده چراکه این طرح ملی بوده و نیاز به بحث های امنیتی و ملی دارد. بنابراین باید در بحث خانواده زندانی کمک شود و امروز شاهد آن هستیم که در طرح تسهیل گری دفترتسهیل گری در منطقه مهدی آباد ایجاد شده است.»
انتقال زندان ها طرح ملی است و افزایش سرانه فرهنگی- ورزشی طرحی استانی. حال که زندان ها منتقل نمی شود، چرا نگاه ویژه تری از سوی کشور در حوزه های فرهنگی- ورزشی به استان البرز نمی شود؟ آیا در کنارِ ساخت زیرگذرها و روگذرهای شهری که بسیاری با مشکلات عدیده ی ساخت روبرو هستند به شهری انسان محور نیز توجه می شود؟ آیا به این باور رسیده ایم که اگر فضاهای ورزشی، فرهنگی و هنری در استان افزایش یابد، شاهد کاهش آمار جرم و آسیب های اجتماعی خواهیم بود؟
باور داشته باشیم اگر از هنرمندان، ورزشکاران و علاقمندان بخواهیم که با هنر، ورزش و تخصصِ خود به کاهش آسیب های اجتماعی کمک کنند، در صف اول می ایستند. به آن ها فضا بدهیم، اعتماد کنیم و بخواهیم باشند تا اوضاع نابسامان استان، سامان یابد. در استانی که تعداد زندان هایش از تعداد سینماهایش بیشتر است، باید کاری کرد که کمبود فضاهای فرهنگی دیده نشود. باید تلاش کرد سینماها، گالری ها، پلاتوها و فضای فرهنگی از زندانِ فقر رهایی یابند. رسیدن به این آرمان، نه بودجه ی هنگفتی نیاز دارد و نه فضایی چند هکتاری. البرزیان قانع اند که با وجود کمبود امکانات ورزشی و فرهنگی، هم ورزشکاران مشهور و معروف و هم هنرمندانِ نامی را به جامعه ملی و بین المللی معرفی کرده است. البرز را نه با زندان به عنوان پایلوت، بلکه با وجود هنرمندان ورزشکاران و ارتقای زیرساخت های فرهنگی، ورزشی به سایرین معرفی کنیم.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید