ناصر مقدم در بازدید از تحریریه پیام آشنا مطرح کرد:

رسانه‌های مکتوب جایگاه ویژه‌ای بین مردم دارند

  • سه شنبه, 19 تیر 1397 08:37


فرزانه یوسفیان
سال هاست دفتر تحریریه پیام آشنا میزبانِ بسیاری از مسئولان شهری و استانی بوده، اما مهمانِ روز یکشنبه تحریریه، مسئولی از جنسِ فرهنگ و هنر و آشنا با فعالیت رسانه و دغدغه مند در این حوزه بود. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با وجود گستردگی حوزه ی فعالیت، زمانی را برای بازدید و دیدار با مدیر مسئول و اعضای تحریریه روزنامه های پیام آشنا و پیام زمان اختصاص داد تا بتوان به دور از تشریفات کاری در فضایی صمیمی پای صحبت ها و درد دل های خبرنگاران بنشیند. حضور ناصر مقدم در تحریریه نخستین روزنامه استان البرز و همراهی معاون مطبوعاتی در این دیدار، نوید روزهای بهتری را برای نشریات مکتوب و محلی استان می دهد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز، در ابتدای سخنانش با اشاره به اینکه نخستین بازدید از دفاتر رسانه استان را با تحریریه پیام آشنا آغاز کرده است، گفت: از زحمات مدیر مسئول روزنامه های پیام آشنا و پیام زمان به دلیل علاقمندی به چاپ نشریه در زمان هایی که کمتر کسی به دنبال انتشار نشریه بوده و ایشان با نگاه فرهنگی «پیام کرج» را منتشر کرده اند، تشکر می کنم. به نظر من نشریاتِ آن زمان اثرگذاری بیشتری بر روی مخاطب داشتند و این مهم نیز به جهت وجود تعداد بسیار کم رسانه های مکتوب بود. کسانی که در این مسیر قدم گذاشتند و در شهر و استان شان از نخستین ها بودند، توانسته اند تاثیر بسیاری در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آن منطقه داشته باشند.
این مسئول با اشاره به اینکه مشکلات موجود در حوزه رسانه بسیار زیاد است، گفت: مشکلات بسیار چه از لحاظ نرم افزاری و چه سخت افزاری در حوزه رسانه وجود دارد. هزینه هایی که امروز برای چاپ یک نشریه وجود دارد، هزینه بسیار بالایی است و اگر عشق و علاقه و دغدغه فرهنگی نباشد کسی دیگر به دنبال انتشار روزنامه و یا حتی هفته نامه هم نمی رود.
مقدم ادامه داد: در نگاه دیگر و به دلیل مشکلات و گرفتاری هایی که مردم ما با آن دست و پنجه نرم می کنند، کمتر به نشریات مکتوب علاقه نشان می دهند. متاسفانه فروش نشریات در دکه های مطبوعاتی کم شده و دستگاه های دولتی به دلیل مشکلات مالی نمی توانند اشتراک باشند. با وجود شرایط اقتصادی و گران شدن کاغذ، ممکن است یک نشریه تیراژ را پایین بیاورد، اما هزینه های جاری همچنان برقرار هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: نشریات محلی بهترین مامن برای علاقمندان در حوزه رسانه هستند که روزنامه پیام آشنا رشد و پویایی در این زمینه داشته است. اگر روزنامه پیام آشنا و روزنامه پیام زمان امروز با چنین کیفیتی در استان البرز منتشر می شود، حکایت از عنایت مدیر مسئول و درایت و حرفه ای بودن تیم تحریریه است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز خطاب به مدیر مسئول روزنامه های پیام آشنا و پیام زمان گفت: امیدواریم در این روزهای سخت بتوانید کار فرهنگی تان را ادامه دهید و با گذر از این روزها، شاهد شکوفایی دوباره نشریات مکتوب در استان و کشور باشیم. شاید با وجود فضای مجازی نتوان به سطح بالای توسعه در نشریات مکتوب رسید، چون بخشی از اطلاع رسانی را بر عهده آن هاست، اما در این میان نمی توان به تمامی اخبار منتشر شده در فضای مجازی استناد کرد و هیچ رسانه ای، جای نشریات مکتوب را نخواهد گرفت. همچنان که امروز در رژیم غذایی به روش های سنتی روی آورده ایم، در حوزه رسانه نیز به اصل خودمان باز خواهیم گشت و رسانه های مکتوب همچون گذشته در بین مردم جایگاه ویژه ای پیدا خواهند کرد.
مقدم در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه پیام آشنا درباره توجه به تولید محتوا و نگاه تخصصی برخی نشریات با حضور خبرنگاران هر حوزه و در مقابل، انجام کلیه فعالیت های تخصصی تنها با یک فرد در روزنامه ای دیگر و چگونگی نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص، گفت: همکاران ما در خانه مطبوعات و معاون فرهنگی به دنبال این هستند که به زودی بتوانند اطلاعات جامعی از فعالیت خبرنگاران و فعالان رسانه ای به دست بیاورند تا بتوان به آمار جامعی رسید تا اگر حمایت هایی نیز وجود دارد، از کسانی باشد که در این عرصه به صورت تخصصی و ویژه فعال هستند.
در این دیدار حسین جعفری قهدریجانی معاون فرهنگی، مونا فرشچی کارشناس فرهنگی، اکبر حیدری مدیر خانه مطبوعات و کامبیز بزرگمهر مدیر روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز، ناصر مقدم مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز را همراهی کردند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید