سرنوشت مبهم تعطیلات در ایران

تعطیلات شلخته!

  • شنبه, 25 فروردين 1397 11:00

هیچ جای دنیا به این شکل ۱۵ روز تعطیلات پشت سرهم وجود ندارد. مگر در کشور‌هایی که کاری صورت نمی‌گیرد یا کلا تعطیل هستند.چرا در کشور ما تعطیلات به این صورت است؟ برای اینکه تولید در جامعه ما جا نیافتاده و حرکتی نداشته است.

تعداد تعطیلات رسمی در ایران جزو کمترین تعطیلات در جهان است. اما در سال‌های اخیر دولت و نمایندگان مجلس به پراکندگی این تعطیلات انتقادات شدیدی کرده‌اند.
 
تیتر موقت

 به اعتقاد خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بی‌نظمی فعلی تعطیلات از بُعد اقتصادی و اجتماعی کشور را با آسیب‌های جدی روبه‌رو کرده است.

زهرا ساعی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس این نابسامانی و پراکندگی را به دلیل تعطیلات مناسبتی می‌داند.

به اعتقاد دکتر مزدک دانشور، پژوهشگر پراکندگی در تعطیلات مناسبتی در هیچ کشور توسعه‌یافته‌ای وجود ندارد: «تعطیلات عموما "لانگ هالیدی" است. یعنی مثلا اگر در هفته یک تعطیلی باشد، به دوشنبه انتقال می‌دهند که سه روز پشت سرهم تعطیل باشد».

نیمه تعطیلی، بین التعطیلین و بلاتکلیفی
در سند رسمی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تعطیلات کشور، برای پنجشنبه از واژه "نیمه‌تعطیل" استفاده شده است. اما روز‌های نیمه تعطیل به پنجشنبه محدود نمی‌شود.

به گفته نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از آنجا که تعطیلات رسمی کشور ساماندهی دقیقی ندارد، در روز‌های بین تعطیلی هم کشور به حالت نیمه تعطیل درمی‌آید.

به اعتقاد سید فرید موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم بلاتکلیفی زیادی که با وجود تعطیلات غیررسمی و نیمه‌تعطیل در کشور پیش می‌آید، به افزایش مشکلات ناشی از تعطیلات فعلی دامن می‌زند.

نوروز؛ ویترین تعطیلات شلخته کشور
ایام نوروز به طور رسمی ۶ روز تعطیل است. اما عملا بسیاری از ادارات، کارخانه‌ها و... حدود بیست روز تعطیل می‌شوند. امسال رئیس سازمان گردشگری هم رسما زمان سفر تعطیلات نوروزی را از ۲۷ اسفند تا ۱۷ فروردین اعلام کرد.

به اعتقاد کارشناسانِ "اقتصاد فراغت"، منطق تعطیلی بستر‌سازی برای تجدید قوا و فراغت نیروی کار است. اما بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که چنین اثری در "تعطیلات چند روزه" پس از ۷۲ ساعت از بین خواهد رفت.

نمایندگان مجلس در مورد الگوی سفر در نوروز هم انتقاداتی داشته‌اند. شلوغی جاده‌ها، اتلاف وقت و هزینه و تصادفات رانندگی علت مطرح کردن طرح تقسیم تعطیلات نوروز در طول سال بود.

براساس آمار سازمان پزشکی قانونی، در ۱۰ سال گذشته ۱۱ هزار و ۸۷۰ نفر در تصادفات نوروزی کشته شده‌اند.
 
تیتر موقت

دکتر مزدک دانشور پژوهشگر و انسانشناس در گفتگو با فرارو از لزوم پخش شدن تعطیلات نوروز در طول سال می‌گوید.

دانشور گفت: هیچ جای دنیا به این شکل ۱۵ روز تعطیلات پشت سر هم وجود ندارد. مگر در کشور‌هایی که کاری صورت نمی‌گیرد یا کلا تعطیل هستند.

این پژوهشگر ادامه داد: کشور‌های دیگر تعطیلات سکولار دارند؛ شنبه و یکشنبه. یعنی ۵ روز کار می‌کنند، ۲ روز استراحت. برای تعطیلات سال مسیحی، مدارس و دانشگاه‌ها یک الی دو هفته تعطیل هستند، اما کار ۳ تا ۵ روزه شروع می‌شود.
 
تیتر موقت

به اعتقاد این انسانشناس اینکه مدارس، دانشگاه‌ها و تقریبا تمام مراکز دولتی، بانک ها، مراکز قضائی و... دو هفته تعطیل باشد واقعا اتفاق خوبی نیست.

او افزود: چرا تعطیلات به این صورت است؟ برای اینکه تولید در جامعه ما جا نیافتاده و حرکتی نداشته است.

دانشوردر پایان گفت: اگر تولید وجود داشته باشد یک روزنامه نگار که وظیفه اطلاع‌رسانی دارد ۱۵ روز مخاطب را بی خبر نمی‌گذارد. در مقطعی از دوران اصلاحات، هم تولید در جامعه افزایش پیدا کرده بود، هم هیجانات، حوادث و جریان‌های سیاسی پویاتر و مترقی‌تر بود.به خاطر دارم چند سالی پنجم و ششم فروردین بعضی روزنامه‌ها منتشر شدند. اما در چند سال اخیر روال به حالت سابق برگشته است.

مسیر ساماندهی تعطیلات
به اعتقاد ساعی نماینده مجلس تمرکز زدایی از تعطیلات می‌تواند موجب تقسیم شدن سفر در طول سال شود. از جمله تاثیرات این اقدام کاهش تصادفات جاده‌ای، افزایش بهره‌وری و تقویت گردشگری است.

سلمان خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بحث ساماندهی تعطیلات رسمی از مجلس ششم تا امروز مطرح است گفته بود مقام معظم رهبری و برخی علما در مباحثی که مطرح می‌کنند نیز خواستار این مساله هستند.
 
به اعتقاد موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس جای طرحی جامع در این زمینه برای نظم بخشیدن به تعطیلات رسمی کشور خالی است. اما با اینکه این موضوع بار‌ها این موضوع در ادوار مختلف مجلس مطرح شده تاکنون به نتیجه نرسیده است. 
 
فرارو