متارکه در البرز ۱۲.۵ درصد کاهش یافت/ هدف بهزیستی استان کاهش ۲۰ درصدی طلاق در برنامه ششم توسعه است

  • پنج شنبه, 10 اسفند 1396 06:17

دیماه سال جاری بود که در نشست افتتاح سامانه کاهش طلاق در البرز اعلام شد که این استان جایگاه پنجم طلاق را در کشور به خود اختصاص داده است و نسبت به آمارهای پیشین در وضعیت مطلوب تری به سر می برد به گونه ای که طی 9 ماه نخست سال جاری از هزار و 431 مراجعه کننده به مراکز کاهش طلاق 16 درصد به سازش ختم شده و تنها 47 درصد به دادگستری برای طلاق معرفی شده اند.

همچنین بر اساس اعلام داریوش بیات نژاد مدیر کل بهزیستی استان البرز اعتیاد عامل 20 درصد از طلاق در زوجین بوده و خیانت و دخالت اطرافیان به ترتیب آمارهای 11 و 6 درصدی را به خود اختصاص داده اند لذا در سال 96 به 3 هزار و 339 نفر خدمات روانشناسی، 2 هزار و 136 نفر خدمات مددکاری و هزار و 151 نفر خدمات حقوقی داده شده است.

و اما در آخرین نشست راهکارهای کاهش طلاق که روز گذشته نهم اسفند در سالن جلسات بهزیستی استان البرز برگزار شد داریوش بیات نژاد با اشاره به ارائه آموزش های پیش از ازدواج به 13 هزار زوج البرزی در سال 96 گفت: اداره کل زندان ها و دادگستری گزارش عملکرد خود را ر راستای کاهش و کنترل طلاق به بهزیستی البرز ارائه کرده اند.

مدیر کل بهزیستی استان به کاهش 40 درصدی طلاق در شهرستان نظرآباد اشاره کرد و افزود:  سال جاری با کاهش ۱۲.۵ درصدی طلاق در البرز همراه بود که این مهم نشان دهنده برگزاری دوره های آموزشی و خدمات پیش از طلاق، مشاوره های آموزش مهارت زندگی و ... برای زوجین بوده است.

بیات نژاد طلاق را یکی از مهم ‌ترین معضلات استان البرز دانست و اظهار داشت: گزارش عملکردهای دریافت شده از نهادهای مختلف در راستای کاهش طلاق به شورای فرهنگی انقلاب و وزارت کشور ارجاع می ‌شود، لذا در صورت ارائه نشدن این گزارش عملکرد دریافت بودجه سال آینده با مشکل مواجه خواهد شد.

بیات نژاد با اشاره به اینکه خانواده اساس جامعه است و اگر بتوان نهاد خانواده را توانمند کرد می توان شاهد کاهش طلاق باشیم تصریح کرد: با توجه به اینکه کاهش طلاق در برنامه ششم دولت مورد توجه ویژه قرار گرفته است کاهش ۲۰ درصدی طلاق در سال اول برنامه ششم دولت از اهداف اداره کل بهزیستی استان البرز می باشد.

آنچه مسلم است با توجه به اینکه طلاق به عنوان معضلی سراسری دامنگیر اغلب خانواده های ایرانی شده است عملکرد جهادی دستگاه های اجرایی در راستای کاهش این مهم می تواند بنیان کوچکترین نهاد جامعه را تقویت کرده و موجب کاهش های آسیب های اجتماعی و معضلات ناشی از آن خواهد شد.