رییس جمهور: قدم‌های اولیه ریشه‌کن کردن فقر مطلق برداشته شد

  • چهارشنبه, 08 آذر 1396 00:05

رئیس‌جمهور از برداشته شدن قدم‌های اولیه برای تحقق وعده انتخاباتی‌اش برای ریشه کن کردن فقر مطلق از کشور تا پایان دوره ریاست جمهوری‌اش خبر داد.

به گزارش پیام آشنا و به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی سه شنبه شب در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با اشاره به اینکه در طول ۱۰۰ روز گذشته برنامه‌ریزی‌های اساسی برای سال ۹۶  انجام و برنامه‌های کلی برای ۴ سال آینده تدوین شده است، اظهار کرد: بودجه سال آینده در حال تصویب در هیات دولت جهت ارائه به مجلس شورای اسلامی است.

روحانی در ادامه در پاسخ به پرسش مجری برنامه تلویزیونی درباره اقدامات انجام شده جهت تحقق وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهوری در موضوع اشتغال تاکید کرد: دولت در بحث اقتصاد دو هدف اصلی را در دستور کار خود قرار داده است که بالا بردن درآمد مردم و همچنین توزیع عادلانه ثروت از این اهداف هستند. در ایام انتخابات به مردم وعده دادم که تا پایان دولت دوازدهم فقر مطلق را ریشه‌کن کنیم. در همین راستا نیز قدم‌های اولیه طی شش ماه نخست سال ۹۶ و ۱۰۰ روز اخیر برداشته شده است.

وی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال اول افراد قشر آسیب‌پذیر جامعه یعنی افرادی که مورد حمایت کمیته امداد و بهزیستی هستند مستمریشان نسبت به سال قبل بیش از سه برابر اضافه شد و این روند تا پایان دولت تا پنج برابر شدن مستمری ادامه خواهد یافت. همچنین براساس پیش‌بینی‌هایی که در بودجه شده است در سال آینده طراحی‌ای خواهیم کرد تا به همه آنهایی که از حداقل استاندارد پایین‌تر هستند برای زندگی یاری شود.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در بحث اشتغال عقب‌ماندگی‌هایی از گذشته داریم و از سال ۸۵ تا ۹۲ تقریبا اشتغال خالص کشور صفر بوده است، خاطرنشان کرد: از سال ۹۳ تحرک خوبی در زمینه اشتغال آغاز شد و متوسط اشتغال خالص از پاییز ۹۳ تا تابستان ۹۶ سالانه به طور متوسط ۶۸۵ هزار اشتغال خالص بوده است. البته این رقم نسبت به بیکاری جامعه و نیروی فعالی که وارد بازار کار می‌شوند رقم کمی است اما تلاش ما بالا بردن این رقم و رساندن آن به بالای ۹۰۰ هزار نفر است.

روحانی گفت: رقم اشتغال تابستان امسال نسبت به سال قبل بالای ۷۰۰ هزار نفر بوده است، اما هنوز بیکاران بسیاری در کشور وجود دارند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در ۱۰۰ روز نخست دولت دوازدهم در جهت حل معضل بیکاری خاطرنشان کرد: در این ۱۰۰ روز نسبت متوسط به دو سه سال گذشته مقداری پیشرفت داشته‌ایم اما هدف‌گذاری در حوزه اشتغال را از طریق طرح‌های مختلفی که در دست داریم، ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه به همه وزرا به ویژه وزرای فعال در حوزه تولید گفته شده است که یکی از اهدافشان را بالا بردن اشتغال قرار دهند، خاطرنشان کرد: فضای مجازی، صنعت، بخش خدمات و کشاورزی از جمله حوزه‌هایی است که می‌توانیم اشتغال را بالا ببریم در همین راستا وزارت ارتباطات روز گذشته گزارشی را ارائه کرد که طی آن آمده در شش ماهه نخست امسال برای ۵۰ هزار نفر در این بخش شغل ایجاد شده است.

روحانی با تاکید بر اینکه در طول ۱۰۰ روز نخست دولت همه طرح‌های اشتغال دولت عملیاتی و اجرایی شده است، اظهار کرد: هدف ما این است که اشتغال را به رقمی برسانیم که مجموعه بیکاران کشور کاهش یابند در همین راستا نیز با اقدامات انجام شده از سوی دولت از سال گذشته تاکنون یک واحد نرخ بیکاری کاهش یافته و از ۱۲.۷ به ۱۱.۷ رسیده است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم.

**قول داده بودم دولت دوازدهم حزبی نبوده و فراجناحی باشد

روحانی در پاسخ به این پرسش که آیا وعده‌های شما در مورد کابینه محقق شده است، گفت: قول من این بود که دولت دوازدهم حزبی نبوده و فراجناحی باشد و به همان صورت و بر مبنای شایستگی‌ها و مشورت‌هایی که انجام داده‌ام، وزرا را انتخاب کردم. برخلاف آنچه گفته می‌شد بر روی ما فشار است، من کابینه را بر مبنای مصلحت جامعه انتخاب کردم زیرا در شرایط فعلی هیچ چیزی واجب‌تر از یکپارچگی و انسجام کشور نیست. ما باید اختلافات را کنار بگذاریم. تلاش من برای تعامل با دو قوه دیگر و همچنین نیروهای مسلح نسبت به گذشته بیشتر بوده و ادامه خواهد داشت.

 وی با بیان اینکه من قول داده‌ام بانوان فضای مناسبی برای اشتغال داشته باشند، خاطرنشان کرد: اشتغال بانوان در دولت قبل از دولت یازدهم منفی بود، اما از سال ۹۳ تا ۹۶ به صورت متوسط ۳۰۷ هزار شغل برای بانوان ایجاد شده است یعنی حدود میزان نصف شغل ایجاد شده در کشور. من قول دادم در مدیریت‌ها از بانوان و جوانان استفاده شود که برای اولین بار یک مقام ارشد وزارت نفت خانم است. در چهار وزارتخانه دیگر هم معاونان خانم حضور دارند و همه وزارتخانه‌ها موظفند دو معاون یا مشاور ارشد خانم داشته باشند. ما همچنین در دولت دوازدهم یک جوان تحصیلکرده دهه شصتی به عنوانوزیر به مجلس معرفی کردیم که مجلس هم به او رای داد.

رئیس‌جمهور گفت: اقلیت‌های دینی و قومی، بانوان و جوانان در انتخابات سنگ تمام گذاشتند و من این تلاش‌ها و وعده‌های خود را فراموش نمی‌کنم. از زنان و جوانان و اقوام و اقلیت‌ها بیشتر استفاده می‌کنم.

روحانی درباره برنامه دولت برای طرح تحول سلامت نیز با بیان اینکه این طرح ادامه می‌یابد و خدمات بیشتر، فراگیر و ارزان‌تر ارائه خواهد شد، گفت: حالا ممکن است درصدی که از مردم گرفته می‌شود یک درصد کمتر یا بیشتر شود، اما این طرح ادامه می‌یابد و اعزام متخصصان به مناطق دوردست و ارائه خدمات مردم ادامه می‌یابد. البته عمده مشکل ما به خاطر این بود که به جای پنج میلیون نفر، ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند که این امر بار سنگینی بر دوش دولت گذاشت. در تامین پرداخت بیمه‌ها مشکل داریم که آن را مرتفع کرده و طرح تحول سلامت را ادامه می‌دهیم. البته در بخش بهداشت و آموزش نیازمند تحول بزرگ و سرمایه‌گذاری بیشتری هستیم.

**به علت انجام نگرفتن مطالعات کافی با افزایش قیمت نان مخالفت کردم

وی با اشاره به تصمیم اتحادیه خبازان مبنی بر افزایش قیمت نان اظهار کرد: من با تصمیمی که در این زمینه اتحادیه و برخی از ستادها گرفته بودند، مخالفت کردم چون مطالعات کافی در این زمینه نشده بود اما در مجموع آنچه که برای ما مهم است مردم در نیازمندی‌های روزمره خود با گرانی‌های ناگهانی مواجه نشوند چراکه این گرانی‌ها برای مردم قابل تحمل نیست.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه هدف ما افزایش کیفیت‌ها است، گفت: کیفیت به این معنا نیست که نانی خام‌تر یا برشته‌تر است بلکه به این معناست که آن نان ارزش غذایی کافی را داشته باشد و ترکیب گندم‌ها مناسب باشند. در حال حاضر از سوی دولت حمایت‌های مختلفی در زمینه گندم و نان می‌شود.

روحانی با بیان اینکه موضوع نان از جمله مسائلی است که در مساله بهداشت حائز اهمیت است، افزود: بخشی از بهداشت مربوط به محیط زیست و دریاچه‌ها و تالاب‌ها و بخشی به ریزگردها و آلودگی هوا و بخشی دیگر مربوط به مواد غذایی است که همه برای سلامت مردم حائز اهمیت است.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و افزایش وسایل حمل و نقل عمومی در کشور در سال ۹۷ خاطرنشان کرد: در بخش بهداشت باید توان بیشتری بگذاریم و طرح تحول سلامت با اهمیت ویژه در بخش بهداشت و آموزش دنبال شود.

**دولت تلاش کرده تا با گسترش فضای مجازی فضا را برای ارتباط و آگاهی مردم نسبت به امور افزایش دهد

رئیس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم در پاسخ به پرسش مجری برنامه درباره برنامه‌های دولت دوازدهم جهت کاهش فساد و افزایش شفافیت در عملکرد دولت خاطرنشان کرد:شفافیت و اطلاع‌رسانی دو عامل مهم در مبارزه با فساد است. در این زمینه دولت تلاش کرده تا با گسترش فضای مجازی فضا را برای ارتباط و آگاهی مردم نسبت به امور افزایش دهد. همچنین تصمیم ما در دولت دوازدهم این است که در راستای احقاق حقوق شهروندی و مبارزه با فساد همه دولت به ویژه بخش اقتصاد به اتاقی شیشه‌ای منتقل شوند و همه مردم مطلع شوند که دولت چکار می‌کند.

 روحانی ادامه داد: دولت به دنبال آن است تا برنامه‌ریزی کند که از زمانی که بودجه‌ای را به طرحی تخصیص می‌دهیم تا زمانی که مبلغ آن از طریق خزانه پرداخت می‌شود و در اختیار بخش‌های مختلف قرار می‌گیرد اطلاعات مربوطه در اختیار مردم قرار بگیرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: شفافیت، فرهنگ‌سازی و تقویت رسانه‌ها از عوامل مهم برای مبارزه با فساد هستند.

رسانه‌ها، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف باید در زمینه اطلاع‌رسانی و نقد فعال باشند یعنی همان سیاست داخلی‌ای دولت یازدهم مبنی بر اینکه رفتاری فراجناحی داشته باشیم و آزادی در جامعه بیشتر باشد و فضای نقد در جامعه وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: دولت در زمینه مبارزه با فسادهای دیگر از جمله قاچاق در حال تلاش است. در این زمینه هماهنگی همه قوا ضروری است و حتما دولت این هماهنگی را انجام خواهد داد.

روحانی همچنین درباره برگزاری جلسات مشترک سران سه قوه و مسائل مطرح شده در این جلسات گفت: در دولت یازدهم جلساتی با روسای دو قوه دیگر برگزار شد اما یکی از تصمیماتی که در ۱۰۰ روزه نخست دولت دوازدهم اتخاذ شد، این بود که این جلسات به صورت منظم ادامه پیدا کند و از سوی دفاتر روسای قوا پیگیری شود و در پایان جلسات مصوبات به صورت مکتوب ثبت شوند.

رئیس‌جمهور گفت: گرچه قوا از یکدیگر مستقل هستند اما باید کاملا با هم در تعامل باشند چراکه تعامل و توازن قوا موضوعی بسیار مورد نیاز است. وقتی جلسات سران قوا تشکیل می‌شود بسیاری از مسائل که در بروکراسی اداری به طول می‌انجامد در این جلسات مطرح و نتایج خوبی حاصل می‌شود.

**جلسات سران قوا باعث شد که مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی برطرف شود

وی خاطرنشان کرد: برگزاری جلسات سران قوا باعث شد که مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی برطرف شود. همچنین یکی از رویکردهای این جلسات کمک مردم در بخش اقتصادی است. مطالب مختلفی نیز درباره مسائل سیاسی، منطقه‌ای و جهانی در این جلسات مطرح می‌شود.

روحانی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی نیاز به مشورت بیشتری میان سران قوا وجود دارد، گفت: هدف اصلی جلسات سران قوا پیشبرد سریعتر برنامه‌ها، حل مشکلات و هماهنگی بیشتر میان قوا است.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: من رابطه خود را با نیروهای مسلح نیز افزایش داده‌ام چراکه این رابطه می‌تواند به حل مسائل مختلف سیاسی اجتماعی و حتی اقتصادی ما کمک کند.

  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 08 آذر 1396 00:05
  • اندازه قلم