اقدامات زیربنایی برای رفع معضل اعتیاد در استان البرز انجام شود

  • سه شنبه, 22 اسفند 1396 07:50

استاندار البرز با بیان اینکه توجه به موضوع اعتیاد از وظایف مهم به شمار می‌رود که تمام دستگاه‌ها باید همراهی لازم را برای رفع معضل اعتیاد داشته‌ باشند، گفت: اقدامات زیربنایی در مورد این موضوع مهم باید انجام شود.

محمدعلی نجفی در مراسم افتتاح مرکز غربالگری و ساماندهی بیماران اعتیاد که  ظهر امروز برگزار شد، با اشاره به اینکه منابع کافی برای کاهش آسیب اعتیاد در اختیار قرار داده شده و اقدامات موثر باید انجام شود، اظهار داشت: ایران اسلامی به دلیل شرایط خاص منطقه و کشورهای تولیدکننده که همسایه کشور در بحث مواد مخدر هستند بیشتر صدمه دیده است. 

استاندار البرز با بیان اینکه توجه به موضوع اعتیاد از وظایف مهم به شمار می‌رود که تمام دستگاه‌ها باید همراهی لازم را برای رفع معضل اعتیاد داشته‌ باشند، خاطرنشان کرد: اقدامات زیربنایی در مورد این موضوع مهم باید انجام شود، چراکه این آسیب اجتماعی بسیاری از خانواده‌ها را دچار مشکل می‌کند. 

نجفی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم در حوزه اجتماعی رسیدگی به آسیب اجتماعی اعتیاد بوده که باید در اولویت کاری دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد، عنوان کرد: همه باید تلاش کنند در بحث ماده 16 اقدامات موثر صورت گیرد و این امر هم از سوی استانداری البرز با همکاری مسئولان کشوری دنبال می‌شود. 

در ادامه این مراسم داریوش بیات‌نژاد اظهار داشت: با حمایت دولت اتفاقات خوبی در عرصه حمایت از آسیب‌های اجتماعی این استان افتاده است. 

مدیرکل بهزیستی استان البرز با بیان اینکه در دولت تدبیر مستمری مددجویان بهزیستی 3.5 برابر شده است، ادامه داد: 280 میلیون اعتبار برای این مرکز صرف شده و انتظار است که همه دستگاه‌ها در حمایت از این مرکز گام‌های موثرتری را در درمان بیماران اعتیاد بردارند. 

بیات نژاد با اشاره به اینکه مرکز ماده 16 که در حال حاضر برای استان البرز به سرانجام نرسیده یک اولویت است و باید هرچه سریعتر به آن توجه داشت، بیان کرد: اکنون 20 کمپ در سطح استان البرز معتادان را برای درمان و بازگشت سالم به جامعه درمان می‌کنند. براساس آمار دو هزار معتاد در استان البرز هستند که بیش از 140 مرکز به آنان خدمات ارائه می‌دهند.

 در ادامه مراسم سردار عباسعلی محمدیان با اشاره به اینکه یکی از وظایف نیروی انتظامی مبارزه با مواد مخدر است، اظهار داشت: یکی از وظایف پلیس توجه به وضعیت شهر و پاکسازی معابر و اماکن از معتادین متجاهر است.

فرمانده انتظامی استان البرز با بیان اینکه اگر چه در گذشته جمع‌آوری معتادین در استان انجام می‌شد اما به سبب اینکه محل خاصی برای نگهداری، مداوا و پذیرش آنها وجود نداشت، بخشی از آنها تحویل کمپ‌های شخصی و بخشی از طریق دستگاه قضایی به مراکز معرفی می‌شدند.

وی با اشاره به اینکه وجود یک کمپ ویژه معتادین متجاهر به سبب اینکه خانواده آنها در دسترس نیستند و هزینه‌ای برای پرداخت مداوا ندارند، نیاز است، عنوان کرد: امروز شروع کار این مرکز است و امید است که هرچه زودتر این مرکز راه‌اندازی شود.

محمدیان با بیان اینکه نیروی انتظامی آمادگی دارد تا ظرف یک هفته معتادین متجاهر استان را جمع‌آوری کند به شرط اینکه مرکز آمادگی پذیرش آنها را داشته باشد، اضافه کرد: عدم جمع‌آوری این افراد سبب زشت شدن چهره شهر و عدم احساس امنیت در جامعه است و از طرفی در شرایط سرما و گرما این افراد جان خود را از دست می‌دهند که با راه‌اندازی این مرکز دیگر شاهد این اتفاقات نیستیم.