قابل توجه مادران باردار

خون بند ناف نوزاد را حتما ذخیره کنید

  • شنبه, 30 مرداد 1395 20:53

پیام آشنا: مسؤول بانک خون بند ناف استان البرز با بیان اینکه مداوای 85 نوع از بیماری‌ها توسط پیوند از طریق سلول‌های بنیادی صورت می‌گیرد، گفت: سلول‌های بنیادی راهی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها است و خون بند ناف یکی از منابع این سلول‌هاست.

مریم پورآذرنگ  گفت: با بیان اینکه نمایندگی بانک خون بند ناف استان البرز از سال 92 زیر نظر پژوهشکده رویان وابسته به جهاد دانشگاهی فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: تاکنون حدود هزار نمونه خون بند ناف در بانک خون بند ناف استان البرز جمع آوری شده است که از این لحاظ بانک خون بند ناف استان البرز یکی از نمایندگی‌های پیشرو کشور محسوب می‌شود و در سال 93 نیز به عنوان نماینده برتر کشور انتخاب شد.

پورآذرنگ در ادامه به تشریح بانک خون بند ناف پرداخت و گفت: بانک خون بندناف همانطور که از نام آن پیداست، شرایطی را فراهم می‌کند تا سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف تحت شرایط خاصی جمع‌آوری شده و در بانکی ذخیره شود تا اگر زمانی به سلول‌های بنیادی برای پیوند نیاز داشتیم این منبع ارزشمند به راحتی در دسترس باشد و بتوان برای پیوند از آن استفاده کرد.

وی ادامه داد: در کنار منابعی که امروز برای به دست آوردن سلول‌های بنیادی مطرح است بحث خون بندناف که زمانی به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شد، مورد توجه قرار گرفته است.

مسؤول بانک خون بند ناف استان البرز خاطرنشان کرد: خونی که در دوران بارداری مادر در بندناف و جفت جریان دارد و بعد از تولد دور ریخته می‌شود، منبعی از سلول بنیادی بخصوص سلول‌های بنیادی خون‌سازی است که می‌توان در روند درمان بیماری‌های بدخیمی مانند تالاسمی، انواع سرطان‌های خون، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی بدن و همچنین کم خونی‌های مادرزادی که منشاء خونی دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

پورآذرنگ اهمیت نگهداری خون بند نوزاد را یادآور شد و تاکید کرد: والدین می‌توانند قبل از تولد نوزاد اقدام به ثبت نام در این بانک ‌کنند بلافاصله بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا می‌شود و خون از بندناف و جفت جمع‌آوری وبه کیسه‌های خون منتقل می‌شود و سپس خون بندناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می‌شود تا چنانچه نوزاد در بزرگسالی مبتلا به بیماری‌هایی نظیر سرطان خون شد، برای درمان استفاده شود.

وی سلول‌های بنیادی را راهی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها دانست و با بیان اینکه خون بند ناف یکی از منابع این سلول‌هاست، گفت: در کل دنیا تاکنون بیش از 30 هزار پیوند از طریق سلول‌های بنیادی صورت گرفته است و مطابق آمار ارائه شده، بیماری‌های فلج مغزی، تالاسمی، لوسمی حاد و دیابت بیشترین میزان پیوند را داشته‌اند و در حال حاضر مداوای 85 نوع از بیماری‌ها توسط پیوند از طریق سلول‌های بنیادی انجام می‌شود.

مسئول بانک خون بند ناف استان البرز گفت: خوشبختانه از میان حدود هزار نمونه‌ای که در بانک البرز ذخیره شده است استفاده نشده و کودکان دارای نمونه هیچ بیماری خاصی که آنها را ملزم به استفاده از این خون بکند نداشته‌اند.

 وی ادامه داد: والدین زیادی  برای یافتن نمونه مشابه فرزند خود به ما مراجعه می‌کنند اما احتمال یافتن نمونه مشابه من است از همین رو به مادران باردار توصیه می‌کنم حتما نسبت به ذخیره خون بند ناف نوزاد خود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه اقدام اولیه برای استفاده از بانک خون بند ناف استان البرز باید از طریق سایت مرکز  صورت بگیرد تصریح کرد: پس از ثبت نام اینترنتی از طرف مرکز با متقاضی جهت ارائه مشاوره تماس گرفته می‌شود و شخص می‌تواند در هفته سی و ششم بارداری برای انجام آزمایش و انعقاد قرارداد مراجعه کند.

 

پورآذرنگ در پایان یادآورشد: علاقمندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی بانک خون بندناف رویان به آدرس www.rsct.ir به اطلاعات لازم در این زمینه دسترسی داشته باشند و در این پایگاه اینترنتی درباره نحوه ذخیره‌سازی نمونه، آزمایش‌هایی که لازم است مادر پیش از تولد انجام دهد و حتی شاخص‌هایی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود، آشنا شده و برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از بانک خون بند ناف البرز با شماره تلفن 02634487555 تماس بگیرند.