مدیر جهادکشاورزی آبیک:

140 تن ماهی قزل‌آلا در استخرهای پرورش ماهی آبیک تولید می‌شود

  • جمعه, 28 مهر 1396 17:06

 بیژن لطفی اظهار داشت: در سال جاری حدود 200 هزار قطعه بچه ماهی سردآبی در 10 استخر دومنظوره ذخیره آب کشاورزی شهرستان آبیک رها سازی شده است که پیش‌بینی می‌شود 140 تن ماهی قزل‌آلای رنگین کمان در استخرهای پرورش ماهی این شهرستان تولید شود.

وی افزود: با توجه به مساعد شدن هوا از لحاظ دمایی و افزایش نسبی قیمت خرید ماهی از پرورش‌دهندگان، برداشت ماهیان سردآبی از نوع قزل‌آلای رنگین کمانی در شهرستان آبیک آغاز شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک اضافه کرد: عمده‌ترین فعالیت پرورش ماهی در سطح این شهرستان مربوط به استخرهای ذخیره آب کشاورزی است که با توجه به نزدیک بودن پایان فصل کشاورزی و خاموش شدن چاه‌های آب کشاورزی، برداشت و صید ماهی قزل‌آلای رنگین کمان از این استخرها آغاز و پیش‌بینی می‌شود تا پایان آبان ماه ادامه یابد.

لطفی با اشاره به اهمیت آبزیان در سبد غذایی شهروندان گفت: استفاده از روش‌های نوین هوادهی، افزایش تراکم در واحد سطح، به‌کارگیری توصیه‌های کارشناسی توسط پرورش‌دهندگان و تعامل کارشناسان و آبزی‌پروران از جمله مهم‌ترین عوامل تولید موفق ماهی قزل‌آلا طی سال جاری در این شهرستان بوده است.

این مسؤول، بازار عرضه فروش ماهی‌های پرورشی این استخرها را سطح  استان و بازارهای استان البرز و تهران ذکر کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک تصریح کرد: یک دوره تخصصی تئوری و عملی پرورش ماهی قزل‌آلا در استخرهای ذخیره آب کشاورزی پیش از آغاز فصل پرورش در این شهرستان برگزار شد که مورد استقبال پرورش‌دهندگان ماهی قرار گرفت و این امر موجب توسعه پرورش ماهی قزل‌آلا در استخرهای ذخیره آب کشاورزی در سال جاری شده است.

لطفی تأکید کرد: آموزش و ترغیب پرورش‌دهندگان به مجهز کردن استخرهای پرورش ماهی به تجهیزات نوین، مهم‌ترین هدف و رویکرد این مدیریت است که اجرای آن اقتصادی کردن فعالیت‌های شیلاتی، مکانیزه کردن استخرهای پرورش ماهی و استفاده از فناوری‌های جدید را به دنبال دارد.