فاضليان عنوان کرد:

شهرک هاي صنعتي البرز با مشکلات زيست محيطي درگير هستند

  • دوشنبه, 18 مرداد 1395 23:26

پیام آشنا: رئيس کل دادگستري استان البرز، راه اندازي مرکز مشاوره پيش از طلاق و برگزاري دوره هاي آموزشي پيش از ازدواج براي زوجين توسط معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم استان را بسيار موفقيت آميز عنوان کرد و گفت: با اين اقدامات موفق شديم ميزان ورودي پرونده هاي طلاق توافقي را 20 درصد کاهش دهيم..

به گزارش پيام آشنا، رئيس کل دادگستري استان البرز در نشست تبيين ظرفيتهاي قانوني شوراي عالي پيشگيري از وقوع جرم که با حضور معاون پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه در دادگستري کل استان البرز برگزار شد، با اشاره به پيشرو بودن دستگاه قضا در امر پيشگيري، گفت: پس از تصويب قانون پيشگيري از وقوع جرم در مجمع تشخيص مصلحت نظام، افق جديدي در مسير نهادينه شدن امر پيشگيري در کشور و همکاري موثرتر دستگاههاي مختلف فراهم شده است.

وي در ادامه به فعاليتهاي شوراي پيشگيري از وقوع جرم در استان البرز پرداخته و اظهار کرد: در سال 94 اولين اقدامي که در زمينه پيشگيري در استان انجام شده تشکيل شوراهاي پيشگيري از وقوع جرم استاني و شهرستاني بود که همه دستگاه هاي اجرايي، امنيتي و انتظامي استان همکاري  خوبي براي تشکيل اين شورا داشتند و از زمان شروع به کار تا امروز، اين شورا مصوبات بسيار خوبي داشته و دستاوردهاي قابل توجهي براي استان ايجاد کرده است.

رئيس کل دادگستري البرز بهترين راهکار براي کاهش ميزان رشد وقوع جرم را اتخاذ راهکارهاي پيشگيرانه عنوان کرده و گفت: کشورهايي که توانستند اين راهکار را اجرايي کنند موفقيتهاي چشمگيري در کاهش ميزان وقوع جرايم داشته اند که قوه قضائيه نيز در جمهوري اسلامي ايران در زمينه پيشگيري از وقوع جرم، اقدامات بسيار خوبي انجام داده است.

 

8 اقامتگاه غيررسمي در البرز

عاليترين مقام قضايي استان البرز نرخ رشد دو برابري جمعيت در استان را که ناشي از مهاجرت لجام گسيخته است، عاملي موثر در کاهش خدمات رساني دستگاه هاي مختلف عنوان کرد و افزود: دستگاه هاي خدمات رسان به مردم مجبور هستند هر لحظه در شرايط جديدي قرار بگيرند به طوري که در حال حاضر بيش از 8 اقامتگاه غيررسمي با فرهنگهاي مختلف شکل گرفته که کانون بزهکاريها است و هروز تعداد و جمعيتشان در حال افزايش است.

رئيس کل دادگستري استان البرز سياستهاي تامين مسکن براي افراد نيازمند را امري ضروري دانسته و متذکر شد: با وجود نيت خوبي که در ايده اجراي مسکن مهر وجود داشت به دليل مکان يابي نامناسب و عدم تخصيص زيرساختها، شاهد معضلات جديد هستيم؛ مثلا در شهر جديد هشتگرد به يک باره 500-600 هزار نفر به جمعيت ساوجبلاغ اضافه ميشود بدون اينکه اقدامات لازم در زمينه ايجاد امکانات درماني، ورزشي، قضايي و ساير زيرساختها پيش بيني شده باشد بنابراين اين منطقه قطعا در آينده کانون معضلات جديد خواهد بود.

عاليترين مقام قضايي استان شهرکهاي صنعتي با مشکلات زيست محيطي را معضل ديگر استان عنوان کرد و ادامه داد: در حوزه زمين خواري و تغييرکاربري هم با تخلفات زيادي روبه رو هستيم که موجب آسيب به بستر رودخانه ها و اراضي طبيعي ميشود که بازگشت به شرايط اوليه غيرممکن يا پرهزينه خواهد بود.

 

بهترين راهکار براي کاهش ورودي

وي بهترين راهکار براي کاهش ورودي به محاکم استان را توجه به مقوله پيشگيري دانست و گفت: در يک و نيم سال گذشته اقدامات بسيار خوبي انجام شده که اميدواريم با حاکم شدن نگاه پيشگيرانه در همه بخشها، بتوانيم به اهداف تعيين شده در اين زمينه دست يابيم.

فاضليان 5 جرم اول استان را به ترتيب سرقت مستوجب تعزير، ضرب و جرح عمدي، نگهداري و مالکيت مواد مخدر، صدمه غيرعمدي و کلاهبرداري عنوان کرده و اظهار کرد: با اقدامات پيشگيرانه، ميزان وقوع جرايم مزاحمت تلفني، رابطه نامشروع، حمل و استعمال مواد مخدر، عدم رعايت ايمني کار و نگهداري مشروبات الکلي و بسياري ديگر از جرايم، کاهش محسوسي داشته است.

وي سطح امنيتي کنوني استان البرز را رضايت بخش توصيف کرد و افزود: يکي از نقاط قوت استان، همکاري و تعامل بسيار سازنده و موثر دستگاه هاي متولي حوزه امنيت است که اين اتفاق ضريب احساس امنيت در استان را به ميزان قابل توجهي افزايش داده است.

 

کاهش20 درصدي ورودي طلاق توافقي

عالي ترين مقام قضايي استان راه اندازي مرکز مشاوره پيش از طلاق و برگزاري دورههاي آموزشي پيش از ازدواج براي زوجين توسط معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم استان را بسيار موفقيت آميز عنوان کرد و گفت: با اين اقدامات موفق شديم ميزان ورودي پرونده هاي طلاق توافقي را 20 درصد کاهش دهيم.

رئيس کل دادگستري استان البرز، تصريح کرد: هرجا برنامه کارآمد و موثر داشتهايم آثار قابل توجه آن را هم ديدهايم؛ لازمه موفقيت طرحهاي پيشگيرانه همکاري همه دستگاه ها است و همه بايد توجه کنند که پيشگيري وظيفه قوه قضائيه نيست و بايد همه دستگاه ها توان خود را مصروف پيشگيري کنند تا جرايم واقع شده در استان کاهش يابند.