تابستان بدون خاموشی با صرفه‌جویی 10 درصدی مصرف برق

  • سه شنبه, 12 تیر 1397 08:15

با گرم شدن هوا در روزهای گذشته و بروز خاموشی در ساعات مختلف روز، شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با صدور اطلاعیه‌ای با تشکر از همراهی مشترکین شهر تهران درخصوص مصرف بهینه برق با توجه به روند افزایشی موج گرما و به تبع آن سیر صعودی مصرف برق، از شهروندان پایتخت درخواست کرد تا با مصرف بهینه انرژی برق این شرکت را در تامین برق پایدار شهر یاری رسانند.
در اطلاعیه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ آمده است: «با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی درخصوص افزایش مستمر دما و پایداری هوای گرم در تهران، مصرف برق در روزهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است.با توجه به همراهی موثر مشترکان و صرفه‌جویی در مصرف برق تا هفته گذشته شاهد مشکلی در پایداری برق شهر تهران نبودیم؛ اما با توجه به روند افزایشی دما و به تبع افزایش مصرف برق، شاهد رشد بار در شبکه هستیم بر همین اساس در این شرایط به منظور تامین برق پایدار، بیش از هر زمان دیگری به مدیریت مصرف برق از سوی مشترکین شهر تهران نیازمندیم.»
در این اطلاعیه با‌اشاره به ساعتهای اوج مصرف انرژی در شهر تهران (۱۲ تا ۱۷ روز -۲۰ تا ۲۳ شب) تاکید شده است: « اگر مشترکین شهر تهران تنها ۱۰ درصد از مصرف برق خود را کاهش دهند، تابستانی بدون خاموشی را در تهران خواهیم داشت.
مشترکان می‌توانند در ساعت‌های اوج مصرف برق کولرهای آبی خود را بر روی دور کند قرار دهند، در صورت استفاده از کولرهای گازی، ترموستات بین ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد تنظیم شود؛ در ساعت‌های اوج مصرف برق استفاده از وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، ماشین لباسشویی، ظرف شویی، جاروبرقی و... را به ساعت‌های دیگری موکول کرده و تا حد امکان به منظور تامین نور در طول روز از روشنایی طبیعی بهره گیرند.»
گفتنی است، بر اساس آمار رسمی ثبت‌شده در شرکت مدیریت شبکه برق ایران، روز دوشنبه یازدهم تیرماه 97 در ساعت 16 و 38 دقیقه با ثبت مصرف لحظه‌ای برق به‌میزان 56 هزار و 672 مگاوات، رکورد جدیدی در تاریخ مصرف برق کشور به‌ثبت رسید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیش از این، هشتم مردادماه سال گذشته با ثبت مصرف لحظه‌ای 55 هزار و 443 مگاوات، بیشترین میزان مصرف برق در تاریخ کشور رقم خورده بود، که روز گذشته بیش از 1200 مگاوات، از رکورد قبلی بیشتر مصرف کردیم.
شدت مصرف برق در ساعات بعد از ظهر روز دوشنبه (ساعات 14 تا 17) موجب شد تا بخش‌های زیادی از کشور به‌ویژه نقاط مختلف در کلان‌شهرهایی چون تهران، سمنان، اصفهان، بندرعباس، کرج و... با قطعی‌های پراکنده و چندساعته برق مواجه شوند.