آیا خودروسازان ایرانی قربانی زورگویی ترامپ می‌شوند؟

  • دوشنبه, 04 تیر 1397 11:09
شرکت‌های خودروسازی خارجی، سرمایه‌گذاری‌های مشترک‌شان با ایران را به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکایی متوقف می‌کنند.

به گزارش فرارو، عضو هئیت رئیسه انجمن قطعه‌سازان خودرو به خبرگزاری ترند گفته خودروسازان ایرانی و اروپایی هر دو قربانی زورگویی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هستند و اروپایی‌ها تحت اجبار اقتصادی بازار ایران را ترک می‌کنند.

محمدرضا نجفی منش، به ترند گفت: "خودروسازان ایرانی و اروپایی هر دو، قربانی زورگویی ترامپ شده‌اند. زیرا هیچکدام قصد پایان دادن به همکاری (دوجانبه) را ندارند".

او افزود شرکت خودروسازی ژاپنی مزدا، غول صنعتی هیوندای کره جنوبی و پژو سیتروئن فرانسه سرمایه‌گذاری‌های مشترک‌شان با ایران را به دلیل تهدید تحریم‌های آمریکایی و تحت اجبار اقتصادی تعلیق کرده‌اند.

مزدا و هیوندای پس از شرکت فرانسوی پژو سیتروئن، آخرین شرکت‌هایی بودند که فعالیت‌هایشان را در ایران تعلیق کرده‌اند.

نجفی‌منش گفته خودروسازان چینی در بین جایگزین‌های احتمالی هستند.

وی افزود: "ما نیازد داریم تا با در نظر گرفتن نیاز‌های خودروسازان داخلی و قطعه‌سازان خودرو، یک تلاش تمام عیار برای افزایش قیمت‌ها انجام دهیم".

نجفی‌منش گفته شورای رقابت ایران قصد دارد قیمت‌ها را فقط به مقدار هفت درصد افزایش دهد. این در حالی است که در دو سال گذشته مواد اساسی برای تولید خودرو شاهد افزایش ۷۲ درصدی بوده است.

شورای رقابت یک نهاد دولتی است که بر قیمت‌های محصولات داخلی نظارت می‌کند و در برخی موارد، قیمت این محصولات را تعیین می‌کند.

نجفی‌منش تصریح کرد: " ایران خودرو و سایپا نیاز دارند تا هر کدام قیمت‌های محصولات‌‎شان را به مقدار ۱۹.۵ و ۲۷.۵ درصد افزایش دهند".

شایان ذکر است که دونالد ترامپ در هشتم ماه می‌گذشته، طی یک سخنرانی از کاخ سفید، خروج کشورش از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را اعلام و تحریم‌های کشورش را علیه ایران مجددا برقرار کرد.

ترامپ گفته او "بالاترین سطح" از تحریم‌ها را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

شش ماه طول می‌کشد تا تحریم‌های جدید آمریکا اجرا شوند. با این حال، تعدادی از شرکت‌های اروپایی از قبل دادوستدشان با ایران را علیرغم حمایت لفظی دولت‌هایشان متوقف کردند.

به گفته خبرگزاری ترند، شرکت‌های خودروسازی ایرانی و اروپایی، قربانی قلدرمآبی ترامپ شده‌اند.