تسهیلات ایجاد اشتغال پایداربه روستاییان البرز ارائه می شود

  • یکشنبه, 03 تیر 1397 23:30

به گزارش ایرنا، سید مجید موسوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در خصوص حمایت تسهیلاتی از تولید کنندگان در سالجاری، افزود: تسهیلات بسیار متنوع و کم بهره برای تولید کنندگان و سرمایه گذاران بخش فراهم شده است که از جمله آنها تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری با سود 6 درصد برای طرح های مجوز دار ایجادی و تکمیلی و توسعه ای را می توان نام برد.
وی اظهارداشت: برای دریافت این تسهیلات طرح های متقاضیان به بانک های کشاورزی ،توسعه تعاون وپست بانک و صندوق کارآفرینی و امید معرفی می شوند و این در حالی است که بصورت مشابه در 2 بانک سینا و پارسیان نیز تسهیلات با سود 8 درصد قابل پرداخت است.
موسوی ادامه داد: تسهیلات سرمایه در گردش برای فعالیت های دام و طیور و توسعه گلخانه ها کماکان قابل پرداخت است و خط اعتباری مکانیزاسیون نیز برای خرید انواع ماشین آلات و ادوات کشاورزی و دامپروری کماکان برقرار می باشد و بطور کلی در صورت کسب مجوزها و تامین وثایق قابل قبول، سیستم بانکی هیچگونه محدودیت اعتباری وجود ندارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز بیان داشت: همچنین به منظور توسعه سیستم های نوین آبیاری و بازسازی قنوات در سالجاری سطح کمک بلاعوض جهت توسعه سیستم های نوین از هکتاری 8 میلیون به هکتاری 10 میلیون تومان افزایش یافته و بدون هرگونه محدودیت اعتباری در خواست متقاضیان واجد شرایط پذیرش می شود.
وی پیش بینی کرد که در سالجاری بیش از 4000 هکتار از اراضی استان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شوند که به همین منظور پروژه آبیاری 2000 هکتاری تعاونی ماهدشت و خط انتقال مربوط به پساب تصفیه شده با اعتباری حدود 36 میلیارد تومان با پیشرفت فیزیکی بالا امسال به بهره برداری می رسد.
موسوی گفت: همچنین در خصوص بازسازی قنوات هیچگونه مشکل اعتباری نداریم و درهر روستایی که قنات نیازمند به بازسازی و ترمیم داشته باشد اقدام خواهد شد.
وی اظهار داشت :طرح مطالعه شهرک گلخانه ای چوپان آباد به مساحت 30 هکتار در شهرستان نظرآباد در اراضی دولتی در شرف اتمام است و توسط شرکت شهرک های کشاورزی استان امور زیر بنایی آن آغاز خواهد شد که با اجرای این پروژه ظرفیت بسیار خوبی جهت سرمایه گذاران و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی در سالجاری ایجاد خواهد شد.
وی همچنین در خصوص اصلاح و بازسازی باغات اضافه کرد: باغداران قدیمی می توانند با استفاده از یارانه خرید نهال اصلاح شده نسبت به اصلاح باغات با استفاده از ارقام اصلاح شده اقدام کنند و در این زمینه نیز خوشبختانه محدودیت اعتباری وجود ندارد.
وی خاطر نشان کرد: با استفاده از اعتبارات عمرانی سال 96 در 4 ماهه ابتدای سال با تخصیص حدود 22 میلیارد تومان بالغ بر130 پروژه کوچک و بزرگ در سطح استان، انعقاد قرارداد صورت گرفته و در دست اجرا می باشد که قسمت اعظم این اعتبارات در زمینه طرح های آب و خاک از جمله انتقال آب با لوله ایجاد استخرهای ذخیره آب، طرح های تولیدات گیاهی و دامی و فعالیت های آموزشی و ترویجی می باشد.
موسوی با بیان اینکه تخصیص اعتبارات عمرانی حدود 5 برابر سال قبل است، افزود: با اجرای طرح پهنه بندی و معرفی کارشناس برای هر پهنه، تمام فعالیت های کشاورزی توسط کارشناسان کشاورزی رصد شده و مسائل و مشکلات و آمار و اطلاعات به هنگام وبه صورت متمرکز در سامانه در اختیار برنامه ریزان قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: همچنین در بخش عوارض و صدور مجوزها نیز با هماهنگی انجام شده و نظر مثبت مقامات استان چالش های اخذ عوارض از واحد های تولیدی در حال احداث به میزان قابل توجهی تقلیل یافته است.
استان البرز دارای حدود 64 هزار هکتار اراضی زراعی وباغی است که در تولید بسیاری از محصولات زراعی و باغی در کشور رتبه های اول ودوم را به خود اختصاص داده است.