16.5میلیاردتومان سهم منابع طبیعی البرزازصندوق ذخیره ارزی است

  • یکشنبه, 03 تیر 1397 23:27

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با بیان اینکه این استان اعتبار خوبی از صندوق ذخیره ارزی دریافت کرده، گفت: از این محل سهم منابع طبیعی و آبخیزداری البرز 16.5 میلیارد تومان است.

حامد فرضی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه پایان هفته گذشته نشست توزیع اعتبارات ذخیره ارزی برگزار شد، افزود: با موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی مقرر شد که 200 میلیون دلار برای فعالیت های آبخیزداری از اعتبارات صندوق ذخیره ارزی اختصاص یابد.
وی اظهار داشت: این اعتبار برای اجرای فعالیت های آبخیزداری و توانمندسازی جوامع محلی به منظور توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در داخل روستاها از طریق احداث سدها و بندهای آبخیزداری و تقویت سفره های آب زیرزمینی اختصاص داده می شود.
وی گفت: همچنین تامین آب پایدار کشاورزی برای ساکنین روستاها و توسعه اراضی شیب دار در مناطق مستعد ایجاد کشاورزی و باغداری به خصوص در طالقان و کرج و ایجاد سد به منظور جلوگیری از کم کردن میزان رسوب و افزایش پوشش گیاهی از دیگر اهداف اختصاص این اعتبار است که با همکاری و مشارکت مردم در اجرای کارهای آبخیزداری انجام خواهد شد.
فرضی با بیان اینکه این اعتبار بایستی تا پایان سال جاری جذب شود، افزود: با جذب این اعتبار 50 طرح آبخیزداری پیش بینی شده که تا پایان سال جاری عملیات اجرایی آن باید به اتمام برسد.
وی اضافه کرد: این ردیف اعتباری با توجه به محدودیت سطح استان البرز برای نخستین بار است که اختصاص یافته که نوید خوبی را برای این مجموعه می رساند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز یادآور شد: اعتبارات استانی بر اساس تراکم جمعیت، اهمیت سرزمینی، میزان علاقمندی و مشارکت مردم در کارهای آبخیزداری، توسعه بخش کشاورزی و نیازهای منطقه و آن استان و بر اساس سطح سرزمینی اختصاص می یابد.
وی گفت: با جذب این اعتبار تلاش بیشتر ما این است که وضعیت معیشتی در داخل حوزه های آبخیز تغییر پیدا کند و منابع آبی خوبی برای توسعه و پایداری کشاورزی و مهاجرت معکوس به روستاها انجام شود.
استان البرز دارای 516 هزار هکتار وسعت است که 434 هزار هکتار آن مشمول اراضی ملی و دولتی است.