گفتگو با رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شورای شهر کرج

کرج را به قطب گردشگری ایران بدل خواهیم کرد/ تهیه بسته های سرمایه گذاری برای بیش از 40 پروژه

  • یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 22:08

 

 

 

نسترن کیوان پور

کارشناس شهرسازی

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

حدودِ یک سال از آغاز به کارِ شورای پنجم می‌گذرد اما عدمِ اطلاع ‌رسانیِ صحیح سبب شده برخی از مهم ترین دستاوردهای اعضای شورا در این مدت به گوش مردم نرسد و همین موضوع دلیلی باشد بر انتقاداتِ فراوان. لوایح زیادی در کمیسیون های مختلف شورای پنجم شهر کرج ارائه شده است که برخی از آن ها با پیشینه مطالعاتیِ بالا، دورنمایی ایده آل برای کرج ترسیم می کند و نشان از آغازِ دوره ای متفاوت دارد که امیدواریم چند ماهِ دیگر که سرانجامِ این مصوبات را بررسی می کنیم، خروجیِ قابلِ دفاعی از اعضای شورای شهر را شاهد باشیم.

با این مقدمه سراغِ رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین منابع مالی شورای اسلامی شهر کرج رفتیم که پیش از این بارها در رسانه های مختلف به بازگشت به هویتِ اصلی کرج و تبدیل تهدیدهای کنونیِ شهر به فرصت سخن گفته بود. دکتر احد رسولی که خود تحصیلاتی در حوزه شهرسازی و معماری دارد، آرمان شهری را در هدفِ بلندمدت برای کرج  در نظر دارد که با مدیریتِ صحیح و همه جانبه میسر خواهد شد.

بررسی مصوباتِ کمیسیون سرمایه گذاری و تامین منابع مالی شورای شهر و برنامه های آتی این کمیسیون محوریتِ گفتگو با دکتر رسولی است که در ادامه می خوانید.

 

**

 

شهرِ خوب و محله خوب، عناوینِ پُرمعنا و در عینِ حال دور از انتظاری است که شما در صحبت هایتان طی سال‌ های گذشته به آن اشاره کرده اید. کلانشهرِ کرج را در حالِ حاضر از منظرِ برخورداری از چنین ویژگی هایی چگونه ارزیابی می کنید؟ و آیا رویکردِ شورای پنجم، نیل به چنین هدفی است؟

خیابانِ خوب، محله خوب و شهرِ خوب، همه و همه در راستای رسیدن به یک هدفِ اصلی و مهم به نامِ هویت معنا می یابد که متاسفانه در حالِ حاضر در کلانشهر کرج وجود ندارد. چرا که در دوره های قبلیِ شورا در خصوصِ چنین مواردی فکر نشده بود. در حالی که نیازِ امروزِ شهروندان، زیستن در محله ای است که برایشان تعامل اجتماعی به ارمغان بیاورد و امکانِ رشد خلاقیت را در آنان ایجاد کند. هویتِ شهر از هویتِ محلاتِ آن برمی خیزد و رویکردِ شورای پنجم نیز در همین راستا، هویت یابی محلات و تعریف مراکز محله به منظورِ ایجاد تعامل اجتماعی است و برنامه های مفصلی نیز در این خصوص تهیه خواهد شد.

 

مصوبات کمیسیون سرمایه گذاری چگونه می تواند در راستای تامین منابع مالی برای طرح های هویت بخش به کلانشهر کرج قرار گیرد؟

ما در کمیسیون سرمایه گذاری سه کمیته تعریف کرده ایم؛ گردشگری، شناسایی فرصت ها و جذب سرمایه، و تامین منابع مالی. که با مطالعاتِ جامع و بررسی مولفه های هویت زا برای کرج، سعی بر این داریم که با جذب سرمایه، کرج را به آن چه شایسته آن است برسانیم و تاکنون طرح های بسیاری را نیز پس از انجامِ مطالعات، تعریف کرده و در حال آماده کردن بسته های سرمایه گذاری برای این مطالعات هستیم.

 

ترَم، طرح جدیدی است که برای اولین بار در کمیسیون سرمایه گذاری مطرح شد و اگر به ثمر بنشیند کرج را پایلوتِ کشور در حوزه برخورداری از این سیستمِ حمل و نقل نوین خواهد کرد. این پروژه که طی جلساتی در کمیسیون و صحنِ علنی شورا بررسی شد به کجا رسیده است؟

این طرح پس از تصویب در کمیسیون، در صحن علنی شورا نیز ارائه و بنا شد مطالعاتِ تکمیلی انجام شود. درخواست هایی از سوی چند دانشگاه و موسسه خصوصی به کمیسیون جهت انجام مطالعاتِ تخصصی در کرج ارسال شده است که جلسات متعددی برای طی مراحل قانونیِ آن جهت نهایی شدن مطالعات در حالِ پیگیری است و امیدواریم به زودی به نتیجه برسیم.

 

از مهم ترین مصوباتِ کمیسیون سرمایه گذاری چه طرح هایی را می توانید نام ببرید؟

تهیه بانک اطلاعاتی املاک شهرداری به صورتِ سیستمیک، پیش از این انجام نشده بود که در کمیسیون سرمایه گذاری برای آن، قالب و ساختار تعریف شد و بنا شد که شهرداری، اطلاعات را تهیه و تدوین کرده و به شورای شهر ارائه کند که البته به دلیل ضعف در ساختار مدیری شهری کرج، هنوز این کار انجام نشده است.

هم چنین لایحه ای در کمیسیون مصوب شد که طی آن شهرداری موظف به ارائه برنامه های خود در خصوص تامین منابع مالی پایدار به شورای شهر کرج شد. گزارشی در این خصوص تهیه و ارائه شده است هرچند باید گفت برای رسیدن به منابع مالی پایدار راه بسیار طولانی در پیش داریم و امیدواریم این فرصت فراهم شود که در کم ترین زمان ممکن، به یک چارچوبِ مطلوب برسیم. البته باید بگویم تمام کُدهای درآمدی مربوط به شهرداری با دقت و موشکافی فراوان پایش می شود چرا که تحقق 50 درصدی بودجه سال 96، حساسیت و اهمیتِ ویژه بازنگری در روشِ تعیین کدهای درآمدی را به ما گوشزد کرده است تا در سال جاری به تامین منابع مالی پایدار نزدیک شویم.

 

کرج، کلانشهری است که از دیرباز به دلیلِ ظرفیت های بالای زیست محیطی مطرح بوده است. در کمیته گردشگری چه اقداماتی در راستای باز پس گیری این عنوان انجام شده است؟

در کمیته گردشگری بیش از 11 هزار هکتار فضای توریستی و تفریحی کرج در دست مطالعه است. به همین منظور ابتدای سال جاری، یک جلسه در کمیته گردشگری کمیسیون برگزار شد که با تمام سازمان ها و نهادهای درگیر در حوزه گردشگری ارتباط برقرار کنیم. برای نخستین بار شرح خدمات مفصلی برای این کمیته پیش بینی کرده ایم که در حالِ تکمیل است. در عین حال تلاش کرده ایم که هم مردم و هم سازمان های مختلف و هم بخش خصوصی از جمله سرمایه گذاران را به مشارکت در حوزه گردشگری دعوت کنیم چرا که بدونِ کمک بخش خصوصی نمی توان به اهدافِ مد نظر در این حوزه دست یافت. احیا و نوسازی بناهای تاریخی شهر کرج، هم چنین صدور مجوزهای لازم برای مراکز اقامتی مثل هتل ها که سازمان میراث فرهنگی متولیِ آن است، در برنامه های این کمیته است.

در کل می توانم بگویم که بیش از 40 طرح متنوع در دستور کار داریم. به عنوان مثال برای طرح تپه مرادآب 10 تا 15 پکیج سرمایه گذاری در حال آماده شدن است. هم چنین "دنباله رود کرج" که به عنوان پیشانی و دروازه شهر کرج شناخته می شود، نیاز به تحولات اساسی دارد و هدف ما این است که  با پیش بینی و جانمایی تله کابین این فضا را  از طریق پارک چمران به کوه خلج آباد و سپس تپه مرادآب وصل کنیم تا تغییرات اساسی در کرج از منظرِ جذبِ گردشگر به وجود آید. در آینده نیز به دنبال توسعه مترو و اتصال خط 2 به خط 6 تهران هستیم تا راه ارتباطی جدیدی گشوده شود. تمام این موارد در راستای ایجاد یک شبکه گردشگری گسترده است تا بتوان هویت قدیمی کرج را به آن بازگرداند.

هم چنین طرح راهبردی بوستان باغستان را در دستور کار داریم که شامل 400 هکتار از یک فضای شش هزار و 200 هکتاری است و اکنون در فازبندی اول طرح مطالعاتی تفصیلی و اجرایی قرار دارد.

 

در بخشی از طرح های در دستورِ کار از تپه مرادآب نام بُردید. چه اقدامات یا مطالعاتی در خصوصِ این محدوده انجام شده است؟

مطالعات مربوط به محدوده 72 هکتاری در تپه مرادآب، در سال های گذشته توسط مهندسان مشاور شاران جهت ایجاد فضایی تفریحی و گردشگری انجام شده بود اما مشکل این جاست که مطالعات مربوط به امکان سنجی اقتصادی در آن دیده نشده بود. بنا براین سال گذشته شهرداری را ملزم به پیگیری مطالعات مربوط به امکان سنجی اقتصادی طرح تپه مرادآب کردیم تا با تهیه پکیج های سرمایه گذاری بتوانیم در جذبِ سرمایه گذار حرکت کنیم که امیدواریم تا پایانِ خردادماهِ امسال این موضوع نهایی شود.

 

آیا تپه مرادآب به دلیلِ پیشینه ای که دارد و ذهنیتی که برای شهروندان نسبت به آن ایجاد شده است، تهدیدی برای جذب گردشگر در قالبِ تامینِ سرانه تفریحی و فضای سبز کرج نیست؟

تپه مرادآب در کرج به زگیل روز و نگین شب معروف است اما در اصل این تپه می تواند با برنامه ریزی و طراحی صحیح به نگین شهر کرج بدل شود. جهتِ اطلاع شهروندان عزیز کرجی می گویم که بنا بر مطالعات صورت گرفته، 70 هکتار از این محدوده آزاد و به طور کامل از بافت فرسوده پاکسازی شده است و هیچ ساخت و سازی در حال حاضر در آن وجود ندارد. طبق طرح ارائه شده نیز این بخش به محدوده فرهنگی، تفریحی، گردشگری و ورزشی اختصاص داده خواهد شد.

بنابراین این بخش از شهر خود به فضایی بدل می شود که مجموعه ای از نیازهای شهروندان کرج را پشتیبانی کند. این که بگوییم این بافت فرسوده است مانعی برای تبدیل آن به یک فرصت نیست. بلکه تپه مرادآب فرصتی بود که ما با بی برنامه گی و عدم طراحی صحیح آن را به تهدید بدل کردیم اما باز با بررسی ها و مطالعات جامع و عزم جدی بنا داریم از این تهدید، فرصت بیافرینیم.

 

یکی از مشکلاتِ عمده ای که بسیاری از مسئولانِ البرز در آن اتفاقِ نظر دارند، ضعفِ شدید استان از نظر جذب سرمایه گذار است. دلیلِ اصلی این ضعف را چه می دانید؟ و آیا شورای پنجم برنامه ای برای رفعِ نواقصِ پیشین در حوزه جذب سرمایه گذار دارد یا خیر؟

جذب سرمایه گذار و تامین منابع مالی، حوزه ای بسیار تخصصی و مهم است اما متاسفانه پیش از این در شهرداری کرج تنها یک دفتر به این موضوع اختصاص داده شده بود که متناسب با مقیاسِ عملکرد آن نبود و افرادی غیر متخصص در آن حضور داشتند. خوش بختانه ابتدای سال 96 این ساختار متحول شد و بنا شد محل سازمان پسماند در دولت آباد به "سازمان سرمایه گذاری" اختصاص یابد و افرادی متخصص و متعهد در آن مشغول به فعالیت شوند که 40 پروژه یاد شده در پاسخ های قبلی در ادامه پیش بینی های سازمان جهت جذب سرمایه گذار بود.

برای اولین بار مبلغ 3 میلیارد تومان برای مطالعات پروژه های سرمایه گذاری اختصاص یافته است در حالی که قبلا یک ریال هم برای این امر پیش بینی نشده بود!

اکنون سازمان سرمایه گذاری کرج نقشه راه دارد چرا که چهارمین کلانشهر بزرگ ایران ظرفیت های بسیار بالایی دارد که اگر به خوبی مطالعه، امکان سنجی و به سرمایه گذاران ارائه نشود، اوضاعِ کرج همانی خواهد ماند که در گذشته بوده است. چرا که در گذشته به دلیلِ فضای محدود امکان ورودِ سرمایه گذاران نیز محدود شده بود و تعامل سازنده ای با بخش خصوصی وجود نداشت و نتیجه اش ظرفیت های بالا اما مغفولِ البرز طی سال های متمادی است.

 

تا به حال نمایندگانِ چه کشورهایی جهتِ اطلاع از پکیج های سرمایه گذاری به کرج آمده اند؟

نمایندگانی از کشورهای مالزی، چین و ترکیه جهت همکاری در کرج حضور یافته اند اما فقط در قالبِ فاینانس که این موضوع ما را با محدودیت مواجه خواهد کرد. به همین دلیل از آن ها درخواست کردیم مسائل را فراتر از حوزه فاینانس بنگرند و شیوه های سرمایه گذاری مختلف از جمله B.O.T یا B.O.L.T یا حتی مشارکت در سرمایه گذاری را نیز در برنامه های خود لحاظ کنند و با اَشکال جدیدی که در جهان مطرح است با ما وارد حوزه های سرمایه گذاری شوند. که البته استقبال خوبی داشته اند و امیدواریم این جلسات به ثمر بنشیند.

 

با توجه به مشکلاتِ عمده ای که تاکنون کرج با آن دست به گریبان بوده است و گلایه های فراوان از تبدیل شدنِ کرج به کلانشهری پُر از آلودگی و ترافیک و بی اعتنا به روحیات و نیازهای شهروندان، به عنوانِ یکی از منتخبانِ مردم در شورای اسلامی شهر، چه مژده ای به شهروندانِ کرجی می توانید بدهید؟

مژده ای که شهروندانِ کرج می توانم بدهم این است که اکنون فضایی ایجاد شده است که امکانِ اجرای طرح های بزرگی را به ما می دهد که به چشم اندازِ کرج نزدیک شویم؛ قطب گردشگری. با وجودِ اینکه این چشم انداز با برنامه راهبردی برای کرج در نظر گرفته شده بود اما رها شده و اقدامی در راستای نیل به آن صورت نگرفته بود. اما در حال حاضر رویکردهای جدیدی در شورای شهر کرج ایجاد شده است که با مشارکت مردم و سرمایه گذاران بتوانیم طرح هایی را در این کلانشهر اجرا کنیم که آرامش همراه با آسایش برای شهروندان به ارمغان بیاورد.

در توضیحِ این طرح ها هم می توان گفت در چشم اندازِ کرج که آن را به صورت قطب گردشگری دیده ایم، می خواهیم تعامل و ارتباط آن را با شهرهای اطراف ارتقا بخشیم و فرصتی برای اقامتِ یک الی سه روزه مسافران در آن فراهم کنیم.

هم چنین در نظر داریم با بازگشت به هویت قدیمی کرج و احیای آن در قالبِ برنامه های مفصل، در یک برش زمانی پنج ساله بخش عمده ای از نیازهای شهروندان کرجی را تامین کنیم که اگر چنین امری محقق شود به طور یقین گامی بلند به سوی توسعه پایدار شهر کرج خواهیم برداشت.