رئیس اتحادیه بارفروشان :

سرما میوه‌های سردرختی نوبرانه را از بین برد/ احتمال افزایش قیمت نوبرانه‌های بهاری

  • شنبه, 01 ارديبهشت 1397 10:00

رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با آنکه فکر می‌کردیم امسال سال پرباری خواهیم داشت، اما سرمای ناگهانی سبب از بین رفتن میوه‌های سردرختی از جمله آلبالو، گیلاس و زردآلو شده و سیب دماوند نیز خسارت زیادی دیده است.

 

حسن صابری در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی،‌ در پاسخ به اینکه با توجه به سرمای بی‌سابقه‌ اخیر که در استان تهران و برخی نقاط کشور رخ داده و ممکن است منجر به آسیب‌دیدگی برخی درختان بارور در فصل بهار شده باشد، در مورد آخرین وضعیت گفت: اتفاقا همین سرمای ناگهانی به بخش زیادی از میوه‌های سردرختی در منطقه دماوند، شهریار، شاهرود، کرج و چند شهر دیگر از جمله شیراز خسارت وارد کرد.

وی افزود: به ویژه سیب سردرختی ر منطقه دماوند، زردآلو، گیلاس و آلبالو که میوه‌های نوبرانه فصل هستند، امسال با توجه به این سرمازدگی در بازار کمتر عرضه می‌شود و قاعدتا قیمت آن بالاتر خواهد رفت.

وی به این نکته اشاره کرد که با توجه به گرم شدن هوا در عید امسال، رشد میوه‌های سردرختی 15 روز زودتر از زمان بود و فکر می‌کردیم سال پرباری داشته باشیم، اما این سرمازدگی به یک باره آسیب رساند تا حدی که برخی درختان جوان هم از بین رفته است.

رئیس اتحادیه بارفروشان همچنین از اعلام وضعیت موجود به معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت:‌ نامه‌ای را به آقای مهرفرد معاون وزیر جهاد کشاورزی نوشته‌ایم که از اکنون در مورد وضعیت بازار میوه‌های نوبرانه و احتمالا افزایش قیمت آنها هشدار داده باشیم تا مسئولان نگویند، چرا زودتر به ما اعلام نکردید.

فارس