ارائه یک مدل جدید حمل و نقل در کمیسیون سرمایه گذاری شورای شهر کرج؛

کرج؛ پایلوت اجرای طرح "ترم" در ایران

  • دوشنبه, 23 بهمن 1396 15:31
نسترن کیوان پور

نهمین جلسه کمیسیون سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر کرج، روز چهارشنبه 18 بهمن 1396 در حالی برگزار شد که راه نجاتی برای رهایی از آلودگی هوای کلانشهر کرج توسط دکتر علیرضا افتخار در قالب یک طرح به اعضای شورای شهر ارائه شد. طرح سامانه حمل و نقل جدید "ترم" که پیش از این در لندن توسط دکتر افتخار اجرا شده است در بسیاری از کشورهای خارجی سال هاست که مورد توجه ویژه قرار دارد و اگر در ایران نیز به ثمر بنشیند، کرج اولین شهر در کشور خواهد بود که از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

به گزارش پیام آشنا، دکتر افتخار مهم ترین مشکلِ امروزِ کلانشهرهای ایران را ترافیک بالا و آلودگی شدید محیط زیست دانست و گفت: طی صحبتی با دکتر ظریف در یک جلسه سرمایه گذاری در لندن، از بنده درخواست شد که به ایران بیایم و راهکارهایی جهت اجرای طرح های جدید حمل و نقل که قابلیت جذب سرمایه گذار از منابع بین المللی با مطالعات تخصصی و امکان سنجی مطابق با معیارهای جهانی داشته باشد ارائه دهم.
وی در خصوص دلیل انتخاب کلانشهر کرج به عنوان پایلوت برای سیستم جدید حمل و نقل ترم گفت: شرایط کالبدی کرج برای اجرای طرح ترم به دلیل داشتن شیبِ کم خیابان ها بسیار مناسب است.
دکتر افتخار با تاکید بر اینکه مطالعات واقعی، رمز موفقیت طرح های شهری است، گفت: طرح ترم تنها یک طرح سامانه حمل و نقل نیست بلکه یک برنامه تجاری و اقتصادی است که برای جذب سرمایه گذار تعریف خواهد شد و اقتصاد حمل و نقل و مولفه های محیط زیست و سازه نیز در آن گنجانده می شود تا خروجی، یک طرح اقتصادی قابل ارائه به سرمایه گذار باشد.
وی ترم را بخشی از شبکه حمل و نقل شهری شامل بی.آر.تی، مترو، اتوبوس و تاکسی دانست و گفت: ترم جدیدترین عضو خانواده شبکه حمل و نقل شهری است اما به صورت عمومی با هزینه کم تر و آلایندگی بسیار پایین تر، شهروندان را جا به جا می کند.
وی ادامه داد: کاهش هزینه های شهری، کاهش هزینه های نگه داری معابر شهری، دسترسی راحت برای تعمیرات، استفاده از برق به جای سوخت فسیلی و امکان ذخیره برق بخشی از مزایای گسترده ترم است.
دکتر افتخار نحوه اجرای طرح را ریل سوم اعلام کرد و گفت: ریل سوم در بسیاری از کشور ها مانند فرانسه و لندن اجرا شده و فضای بسیار اندکی می گیرد. به این ترتیب دسترسی به آن جهت تعمیرات راحت تر خواهد بود و هنگام برف و باران نیز از نظر امنیت جانی، خطری شهروندان را تهدید نخواهد کرد.
وی بودجه لازم برای اجرای این طرح را 30 تا 50 میلیارد تومان پیش بینی کرد که نسبت به مدل های دیگر حمل و نقل بسیار پایین تر است و گفت: این برآورد هزینه در کرج با توجه به شیبِ کمتر، احتمالا کاهش خواهد داشت اما پس از انجام دقیق مطالعات، عدد اصلی ارائه می شود.
گفتنی است خیابان بهشتی برای پایلوت اجرای طرح ترم در نظر گرفته شده است و به گفته دکتر افتخار در صورت تصویب این طرح، می توان 15 کیلومتر را در عرض 18 ماه اجرا و بهره برداری کرد.
طرح ترم پس از ارائه در کمیسیون سرمایه گذاری شورای شهر کرج توسط تیم مشاور دکتر افتخار و پس از بررسی مزایای این مدل در نسبت با تراموا و بی.آر.تی، به عنوان یکی از وسایل نقلیه عمومی برای خدمت رسانی به شهروندان کرج در نظر گرفته شد. هم چنین مصوب شد مطالعات مربوط به ترم در قالب قراردادی مشخص توسط مهندس مشاور با همکاری معاونت ترافیک و حمل و نقل شهری کرج در دستور کار آتی سازمان سرمایه گذاری قرار گیرد تا در دورنمایی خوش بینانه کرج اولین شهری در ایران باشد که از سامانه جدید حمل و نقل شهری ترم با میزان آلایندگی بسیار پایین محیط زیست بهره مند می شود.


مهدوی تاکید کرد:
سیستم حمل نقل عمومی کرج نیازمند نگاه مدرن

غدیر مهدوی با بیان اینکه زمان نگاه سنتی برای رفع مشکلات شهری گذشته است، گفت: "ترم" یکی از مدل های جدید حمل و نقل است که می تواند معضلات کنونی ترافیکی کرج را رفع کند.

به گزارش پیام آشنا، غدیر مهدوی؛ عضو شورای شهر کرج در نهمین جلسه کمیسیون سرمایه گذاری شورای اسلامی که روز چهارشنبه 18 بهمن، پیرامون بررسی سامانه جدید حمل و نقل ترم برگزار شد، گفت: طرح سامانه جدید حمل و نقل ترم که توسط دکتر علیرضا افتخار ارائه شد، در کشورهای خارجی مثل فرانسه و انگلستان در حال اجرا است. حتی در ترکیه و ژاپن علی رغم پیشرفت بالای مترو، از شش سال قبل برای ساماندهی ترافیکی برخی مسیرها به ترم روی آورده اند.
مهدوی با تاکید بر توجیه اقتصادی طرح ترم، گفت: اجرای این طرح تحولی عظیم در حمل و نقل کشور صورت خواهد داد.
وی با اشاره به لزوم توجه به راهکارهای توسعه و پیشرفت کشور، گفت: بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا به راه اندازی ترم روی آورده اند و این امر ناقضِ سایر سیستم های حمل و نقل نیست.
وی در پایان ضمن ابراز امیدواری از اجرای مطلوب این طرح در کلانشهر کرج، گفت: باید از مانع تراشی پرهیز کرد و دیدگاهی مثبت به مدل های جدید که سال هاست در کشورهای پیشرفته امتحان خود را پس داده اند لحاظ کرد تا بتوان مسیر ترقی و توسعه را هرچه سریع تر پیمود.


رسولی مطرح کرد:
ترم؛ سامانه حمل و نقل مناسب برای معلولان کرج

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شورای شهر کرج با تاکید بر توجه به مسائل زیست محیطی در طرح های حمل و نقل گفت: کلانشهر کرج با مشکلات فراوانی از نظر آلودگی هوا مواجه است که سیستم جدید حمل و نقل ترم می تواند کلانشهر کرج را در این حوزه نجات دهد.

دکتر احد رسولی در گفتگو با پیام آشنا، با اشاره به طرح دوفوریتی حمل و نقل که در نهمین کمیسیون سرمایه گذاری شورای شهر کرج مطرح شد، گفت: یکی از موارد این طرح که شامل کاتالیست، نوسازی ناوگان عمومی  با محوریت توسعه پایدار بود، طرح راه اندازی سامانه حمل و نقل ترم است.
رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر لزوم حرکت به سمت استفاده از ماشین آلات با میزان آلایندگی کمتر گفت: ترم یکی از سامانه های حمل و نقل جدید است که علاوه بر آلودگی کمترِ صوتی و هوا، انسان محور است و برای معلولان نیز قابل استفاده است.
وی یکی از مزایای استفاده از ترم را سوخت برقی به جای سوخت فسیلی اعلام کرد و گفت: این سیستم حمل و نقل امکان ذخیره برق به مدت دو ساعت نیز دارد. هم چنین استفاده از انرژی خورشیدی یکی از قابلیت های وسیع این مدل حمل و نقل برای تامین برق مورد نیاز است. امنیت و راحتی بالای عبور و مرور هنگام بارش برف و باران نیز از مهم ترین ویژگی های ترم است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید