در آینده نزدیک صورت می‌گیرد

ورود 2 حلقه چاه در مدار آب شرب آبیک/خروج 6 چاه قدیمی از مدار آب‌رسانی

  • پنج شنبه, 17 خرداد 1397 12:05

در بازدید مسؤولان شهرستان آبیک از پروژه حفاری سه حلقه چاه جدید بیان شد که تا سه هفته آینده، دو حلقه چاه جدید در مدار آب شرب شهر آبیک وارد می‌شود.

حجت‌الاسلام سیدمحمد حسینی‌میر‌امینی امام جمعه شهر آبیک به همراه سیدمحمد حسینی سرپرست فرمانداری شهرستان آبیک، حمیدرضا کیخا مدیر امور آب شهری شهرستان آبیک، رئیس و اعضای شورای شهر آبیک و مسؤولان ادارات منابع امور آب، آب و فاضلاب روستایی و امور برق از روند اجرای پروژه  حفاری سه حلقه چاه جدید برای آب شرب شهر آبیک بازدید کرد و در جریان  عملیاتی شدن اجرای این پروژه قرار گرفت.

حمیدرضا کیخا مدیر امور آبفای شهری شهرستان آبیک در حاشیه این بازدید اظهار داشت: سال گذشته در حوزه آب و فاضلاب شهرستان آبیک، 44 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته بود که از این میزان، 65 درصد آن تخصیص یافته و در حوزه آب و فاضلاب این شهرستان هزینه شده است.

وی افزود: در حال حاضر حفاری دو حلقه چاه جدید به اتمام رسیده و تا سه هفته آینده وارد مدار آب شرب شهر آبیک می‌شود؛ این در حالی است که حفاری سومین حلقه از چاه جدید آغاز شده و تا 45 روز آینده  وارد مدار می‌شود.

این مسؤول ادامه داد: گرچه در حال حاضر از نظر کمیت در شهر آبیک مشکلی در تابستان نخواهیم داشت اما با ورود دو حلقه چاه جدید به مدار آب شرب، پیش‌بینی می‌شود کیفیت آب این شهر تا 80 درصد آب این شهر بهبود یافته و با ورود سومین حلقه چاه، طعم آب آبیک 100 درصد تغییر یابد.

مدیر امور آبفای شهری شهرستان آبیک با اشاره به بهره‌برداری از حدود 19 هزار مترمکعب آب از 10 حلقه چاه آب فعلی در 24 ساعت در شهر آبیک اضافه کرد: از سه حلقه چاه فعلی قشلاق که دارای طعم و کمیت مطلوب است، 9 هزار و 300 متر مکعب آب تولید می‌شود که برآورد می‌شود از سه حلقه چاه جدید در حال حفاری هم حدود 9 هزار مترمکعب آب استحصال شود.

کیخا خاطرنشان کرد: اگر مردم شهر آبیک در مصرف آب صرفه‌جویی کرده و درست مصرف کنند، 6 حلقه چاه قشلاق پاسخگوی مردم شهر خواهد بود.

وی تصریح کرد: با ورود سه حلقه چاه جدید در مدار شهر آبیک،  6 حلقه چاه آب شرب شهر آبیک  که دارای سختی بالا و طعم نامطلوب است، از رده خارج می‌شود.

این مسؤول افزود: گرچه سختی آب شرب شهر آبیک یک هزار و 200 است اما از نظر بهداشتی برای انسان مضر نیست و با ورود سه حلقه چاه جدید در مدار آب شرب شهر آبیک، قطع به یقین میزان سختی آب  به زیر 500 می‌رسد.

مدیر امور آبفای شهری شهرستان آبیک ادامه داد: برای اجرای طرح فاضلاب در شهر آبیک به طول 10 کیلومتر با پیمانکار قرارداد منعقد شده و از هفته آینده عملیات اجرایی این پروژه آغاز می‌شود که پس از اتمام این 10 کیلومتر، برای اجرای 10 کیلومتر دیگر با پیمانکار قرارداد منعقد می‌شود.

کیخا اضافه کرد:  پس از اجرای 20 کیلومتر از طرح فاضلاب تا پایان امسال، در صورت عدم بروز مشکل، اجرای روند مطلوب پروژه و تامین اعتبارات در سال آینده  23 کیلومتر باقی مانده از فاضلاب شهر آبیک اجرایی شده و پرونده این پروژه بسته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طول خط انتقال سه حلقه چاه جدید آب شرب شهر آبیک حدود دو هزار و 100 متر است که متعاقب این امر، برای تقویت خط انتقال چاه‌های جدید سه کیلومتر خط انتقال اصلی باید از ابتدای جاده تا مخزن شهر آبیک انجام شود و همزمان 6 حلقه چاه آب شامل سه حلقه چاه فعلی و سه حلقه چاه جدید وارد مدار شود.

 

*شورای شهر آبیک شبانه‌روی پیگیر ارتقای کیفی آب شرب بوده است

حمیدرضا دلوی عضو شورای شهر آبیک در این بازید بیان کرد: برای حفاری سه حلقه چاه جدید آب شرب سه قطعه 200 متری  به مبلغ  120 میلیون ریال توسط شهرداری آبیک از کشاورزان خریداری شده است.

وی با بیان اینکه شورای شهر به طور شبانه‌روزی پیگیری اجرای پروژه سه حلقه چاه جدید برای آب شرب این شهر است، افزود: شورای شهر آبیک  به صورت آن‌لاین همزمان با تمام دستگاه اجرایی شهرستان آبیک پیگیر  حفر سه حلقه  چاه برای ارتقای کیفیت آب شرب این شهر بوده است.

این عضو شورای شهر آبیک ادامه داد: شورای شهر آبیک طی دیداری با بختیاری قائم مقام  تولیت آستان قدس رضوی در تهران موضوع مجوز حفاری برای خط انتقال آب سد طالقان به شهر آبیک را پیگیری کرده است.

دلوی اضافه کرد: موافقت موضوع مذکور از سوی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی مطرح شده و مقرر شده در چند روز آینده مجوز حفاری برای اجرای خط انتقال آب سد طالقان به شهر آبیک صادر و این مشکل رفع شود.

در این بازدید بر رفع مشکلات در حوزه انتقال خط انتقال آب از سد طالقان به شهر آبیک از سوی مسؤولان استانی و آستان قدس رضوی مطالبی بیان شد.