سيستمِ 1-4-8 در شوراي شهر کرج!

دو دستگي شوراي شهر؛ تهديدي براي کرج مجيد سريزدي شهردار کرج مي شود؟

  • یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 20:22

 

  نسترن کیوان پور

سيستم 1-4-8 نحوه چينش بازيکنان فوتبال در زمين مسابقه نيست چون اصلا اعضاي يک تيمِ فوتبال 11 نفر هستند. نه 13 نفر! اين سيستم، روز يکشنبه در پنجاه و ششمين جلسه شوراي اسلامي شهر کرج در بحث هاي پيش آمده ميانِ برخي اعضا پيرامون انتخابِ شهردارِ آتي کرج مطرح شد.

پس از شايعاتِ فراوان و انتظارِ طولاني، بالاخره روز گذشته 15 ارديبهشت 97، دستور جلسه علني شوراي شهر کرج به بررسي شاخص ها و روند انتخاب شهردار و استماعِ نظراتِ اعضا اختصاص يافت هرچند نطق هاي پيش از دستور که نزديک به دو ساعت طول کشيد، سبب شد کاسه صبرِ حُضار لبريز شود.

 

پس از قرائتِ دستور جلسه، سارا دشتگرد روند انتخابِ شهردارِ پيشين؛ اصغر نصيري را در صحن بازگو کرد تا با هم فکري اعضا، راهکاري براي انتخابِ شهردار آتي در نظر گرفته شود. اما حسين محمدي پيشنهاد کرد که اعضا گزينه‌هاي موردِ نظر خود را براي تصديِ سمتِ شهردارِ کرج در همين جلسه مطرح کنند که اين پيشنهاد در راستاي شعارها و وعده ‌هايي بود که بارها از سوي اعضاي شوراي شهر مطرح شده بود.

 

دفاعِ وحيدي و دشتگرد از عملکرد نصيري

گفتگوهاي اعضاي شورا به خصوص در موردِ اشتباهاتي که در زمان انتخابِ نصيري انجام شد، ادامه يافت تا منصور وحيدي به اين موضوع اشاره کرد که بايد زمان مسئوليت نصيري آسيب شناسي شود که دليلِ عدم موفقيت چه بود؛ شهرداري، شورا يا مواردي خارج از اين دو؟

وحيدي گفت: «پيش از آغاز به کار رسمي شوراي شهر کرج ما مدت زمان طولاني، وقت گذاشتيم و نقاط قوت و ضعفِ شهردارانِ پيشينِ کرج را بررسي کرديم تا در اين دوره شاهدِ آن اتفاقات نباشيم. در موردِ آقاي نصيري نيز پس از بحث هاي زياد به اين نتيجه رسيديم که مديري توانمند است و مي تواند در اين سمت موفق عمل کند. انتقادات به نصيري بسيار بود به خصوص اين که شهرداري کرج نسبت به کلانشهرهاي ديگر در بحث درآمدي خروجي قابل قبولي نداشته است. هرچند من در گردهمايي کلانشهرها در تبريز صراحتا از شهرداران مرکز تبريز، اصفهان و همدان در خصوص درآمدِ سال گذشته آن ها سوال کردم و متوجه شدم که با وضعيت اسفناکي رو به رو هستند و وضعيت کرج از شهرهاي ديگر بهتر است.»

وحيدي خطاب به اعضا گفت که اگر قوي ترين شهردار دنيا را هم براي کرج انتخاب کنيم تا زماني که تفاهم و نگاه مشترک در شورا وجود نداشته باشد به نتيجه نخواهيم رسيد.

پيش از سخنانِ وحيدي نيز سارا دشتگرد در متني که قرائت کرد، به افرادي اشاره کرد که به نصيري که چهار نفر را با خود به شهرداري آورده بود اتهام انتصاباتِ اتوبوسي زده بودند و عرصه را بر او تنگ کرده و بساط لابي گري در شهر راه انداخته بودند.

 

زارع:

اگر نصيري استعفا نمي داد استيضاح مي شد

 اما عباس زارع عملکردِ نصيري را ضعيف دانست و گفت شهردار سابق استعفا داد و اگر روند اعتراضات به عملکرد او ادامه پيدا مي کرد به طورِ يقين به استيضاحِ او ختم مي شد.

زارع در پاسخ به اين مطلب که نصيري عملکرد قابل دفاعي داشت گفت: «اگر مسائلي را در خصوص شهردارِ سابق نمي گوييم دليل بر اين نيست که بگوييد عده اي فشار آوردند که او برود! بلکه عملکرد او از ديدِ اکثريتِ اعضا مطلوب نبود.»

منصور وحيدي اما در پاسخ گفت که بايد بپذيريم شرايط را به نوعي براي نصيري فراهم کرديم که عطاي شهرداري را به لقايش ببخشد و صحنه را ترک کند.

 

سليم نژاد:

شهرداري مي خواهيم که کرج را از ورشکستگي نجات دهد

اکبر سليم نژاد، عضو ديگر شوراي شهر کرج بود که به سخنراني پرداخت و گفت که نبايد وقت را تلف کرد و به گذشته رجوع کرد.

او به گزارش احمدي نژاد؛ سرپرستِ فعلي شهرداري کرج که پيش از دستور جلسه مطرح شده بود اشاره کرد و گفت: «نصيري چه خوب چه بد، نتوانست به طور مطلوب کار کند. گزارش آقاي احمدي نژاد نيز نشان مي دهد که کرج از گذشته بدهکار است و نصيري هم نتوانست اين وضعيت را سر و سامان بدهد. کرج شهرداري مي خواهد که بتواند اين کلانشهر را با جذب سرمايه گذار از ورشکستگي نجات دهد.»

با اين که حسين محمدي و برخي ديگر از اعضا به معرفي گزينه ها در همين جلسه تاکيد داشتند، سارا دشتگرد معتقد بود که با انتصاب احمدي نژاد به سمتِ سرپرستي شهرداري، خيالِ اعضاي شورا راحت است و بايد دو تا سه ماه آينده به بررسي گزينه ها اختصاص يابد و انتخابِ شهردار دير نمي شود.

دشتگرد:

ما نمي خواهيم فقط هشت نفر عضو شورا تصميم بگيرند

او هم چنين خطاب به هشت عضو شورا گفت: «اگر قرار است شعار شفافيت تحقق يابد بايد بگويم که فاصله بين هشت عضو و پنج عضو ديگر وجود دارد و از کجا معلوم که آن هشت عضو يک نفر را معرفي نکنند و با راي گيري همان فرد شهردار کرج شود؟! يعني باقيِ اعضا چه کسي را معرفي کنند چه نکنند ما بازنده خواهيم بود. ما مي خواهيم هر 13 نفر تصميم گيري کنند و انتخاب فقط مختصِ آن هشت نفر نباشد.»

اين حرف ها سبب شد رحيم خستو لب به سخن بگشايد و خطاب به دشتگرد بگويد که از فرار به جلو با جدا کردن اعضا به دو دسته، پرهيز کند.

 

خستو تاکيد کرد:

نه ديکتاتوري اکثريت نه خودکامگي اقليت

خستو ادامه داد: «همه اعضا با هم هستند و واقعيت اين است که معيار تصميم گيري ها بر راي اکثريت است. حالا بحث هشت نفر و پنج نفر مطرح مي شود که جالب نيست. چه طور است که اگر هشت نفر با شما باشند خوب هستند اگر با شما نباشند بد. اين حرف ها صحيح نيست. دموکراسي ساز و کار مشخصي دارد؛ نه ديکتاتوري اکثريت را مي خواهيم نه خودکامگي اقليت. اگر من در اقليت قرار گرفتم و کانديداي مورد نظرم راي نياورد دليل بر اين نيست که بقيه زد و بند کرده اند!»

خستو به شب آخرِ پيش از انتخاب نصيري هم اشاره اي کوتاه کرد و گفت که نمي خواهد اين موضوع را باز کند که در موضوع انتخاب بين آقايان سليمي و نصيري چه کساني در تصميم گيري دخالت کردند.

ديالوگ ميانِ اين دو عضو ادامه پيدا کرد. خستو از صداي ضبط شده دشتگرد در اولين جلسه انتخاب شهردارِ پيشين گفت که بنا بود هر دو کانديدا يعني سليمي و نصيري براي ارائه برنامه و سخنراني به صحن بيايند که دشتگرد گفته بود که تصميم ها گرفته شده و وقتِ صحن را  نگيريم. دشتگرد نيز برگه اي را نشان داد و گفت که در روز چهارم مرداد 96 رحيم خستو نصيري را معرفي کرده است که البته لازم به ذکر است اين مباحث بدونِ بررسي مدارکي که دو عضو مطرح کردند، در اين مطلب بيان مي شود.

 

ايليات:

برخي اسامي مطرح شده براي شهرداري در شأن کرج نيست

فرج الله ايليات عضوِ ديگرِ شورا بود که پس از اين مباحثه ها به سخنراني پرداخت و خطاب به همه اعضا گفت: «اين فضا براي انتخاب شهردار به هيچ وجه مطلوب و  مناسب نيست. کرج جزء پنج کلانشهر اول کشور است و سمت شهردار بسيار مهم و حساس است. يعني افرادي که پيشنهاد مي شوند بايد با برنامه و طرح هاي قوي جلو بيايند تا مشخص شود که چه کسي مي تواند کرج را از وضع فعلي نجات دهد.»

ايليات به مباحث مطرح شده در خصوص دو دستگي شورا هم گفت: «هنگام انتخاب نصيري راي ها شش به شش بود و مگر غير از اين بود که همه گفتيم کسي که بالاترين راي را بياورد به او تمکين مي کنيم؟! باور کنيد با همدلي، دوستي و گفتمان که شعارِ ليست اميد است راحت تر مي توان به نتيجه رسيد. خواهشِ من اين است که گفتگوها دو قطبي نشود و به صورتِ جمعِ اعضاي شورا صحبت کنيم چرا که اگر تا شهريور شهردار انتخاب نشده باشد بايد فقط بدهي هاي شهرداري را پرداخت کنيم و ديگر زماني براي کارهاي عمراني نخواهيم داشت.»

ايليات به برخي شايعات نيز اشاره کرد و گفت: «يک سري اسامي به عنوان کانديداهاي شهرداري شنيده مي شود که واقعا در شأن کرج نيست! وقتي چنين نام هايي مطرح مي شود فکر و ايده اعضاي شوراي شهر نيز با آن ها مقايسه مي شود و اين درست نيست.»

رحيم خستو در پايانِ بحث هاي ايجاد شده خطاب به ايليات گفت: «با شما موافق هستم که برخي اسامي مطرح شده در شأن کلانشهر کرج نيست اما بهتر است گزينه هاي پيشنهادي مطرح شود تا آن افراد از توهم خارج شوند.»

اما پس از تبادلِ نظر و بحث هاي بسيار، حسين محمدي از طرفِ هشت نفر عضو شورا شامل رحيم خستو، محمد حسين خليلي اردکاني، احد رسولي، عباس زارع، مهدي حاجي قاسمي، اکبر سليم‌نژاد، غدير مهدوي کليشمي، مجيد حاجي غلام سريزدي را به عنوانِ گزينه پيشنهادي تصدي سمتِ شهردار کرج معرفي کرد.

در پايانِ جلسه بنا شد طي روزهاي آتي، ساير گزينه ها نيز ارائه شوند تا پس از بررسي معيارهاي مورد نظرِ اعضا و ارائه برنامه ها، گزينه هاي نهايي انتخاب و معرفي شوند.

جلسه روز گذشته با تنشِ بسيار برگزار شد و دو دستگي اعضا تشديد شد. هرچند چنين اتفاقي از ديدِ مردم که با هزاران اميد و آرزو به افرادي راي داده اند که با تفاهم و وحدتِ رويه در مورد مسائل مهم و حساس شهر به تصميم گيري بپردازند تا حدي نامطلوب به نظر مي آيد اما همين که چنين مباحثي در حضور اصحاب رسانه مطرح شد نشان از اين دارد که شوراي پنجم نمي خواهد حتي اختلافات پشتِ پرده بماند. همين شفافيت نيز سبب مي شود به بسياري از شايعاتِ ايجاد شده طي ماه هاي اخير، پاسخ داده شود. دو دستگي يا شايد سه دستگي موجود ميان هشت، چهار و يک عضوِ شورا که تا پيش از اين چندان مهم تلقي نمي شد با اتفاقاتِ ديروز پُر رنگ تر شده است و ضروري است هرچه سريع تر اعضا با تعاملِ سازنده و تفاهم، و با حاکميت عقلانيت و اولويت دهي به منافع عمومي و مصالح مردم به تصميم گيري بپردازند چرا که فرصت اندک است و کلانشهر کرج در مشکلاتِ اقتصادي غوطه ور، و اگر همبستگي ميان اعضا ايجاد نشود، آينده کرج تهديد خواهد شد.

 

مجيد سريزدي که متولد 1343 است، داراي مدرک ديپلم راه و ساختمان 1362 هنرستان ترک آباد کرج، مدرک کارشناسي عمران 1368، مدرک کارشناسي ارشد برنامه ريزي شهري و منطقه  اي- شهرسازي 1377 است.

وي مدرس دروس شهرسازي، حمل و نقل و ترافيک در دانشگاه هاي مختلف؛ تهران، کرج و زاهدان بوده و کتاب منشور کرج در افق چهارساله را تأليف کرده است.

سريزدي در پنج شهر کشور از جمله زاهدان، سمنان و کرج به مدت 12 سال شهردار بوده است. او عضويت سازمان نظام مهندسي و کانون مهندسان ساختمان کرج از سال 1371 و مشاور ارشد سازمان ايرانگردي و جهانگردي 1383 را نيز در کارنامه کاري خود دارد.

او هم چنين معاون عمراني طاهري؛ استاندار البرز در سال 92 نيز بوده است.

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید