هفتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان استان البرز در فردیس آغاز شد

  • شنبه, 15 ارديبهشت 1397 06:04

هفتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان استان البرز به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی البرز در مرکز علمی کاربردی شهرستان فردیس آغاز شد.

نخستین مسابقه از هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در استان البرز، پیش از ظهر امروز، شنبه(۱۵اردیبهشت) در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی شهرستان فردیس برگزار شد.
در نخستین مسابقه، دو تیم "تفکر" و "اندیشه جهادی" با گزاره‌ «رشد فضای مجازی، تاثیر منفی بر فرهنگ مطالعه در کشور گذاشته است» به رقابت پرداختند.
پس از اجرای این مسابقه، اعضای هیئت داوران در پایان رقابت بر اساس آیین‌نامه مسابقات مناظره دانشجویی و با توجه به امتیازات داوری، تیم موافق را به عنوان تیم برنده اعلام کردند.
در پایان این مسابقات دکتر سیدعلی‌اکبر هاشمی‌راد، رییس جهاددانشگاهی واحد استان البرز ضمن ارائه توضیحاتی در مورد نحوه داوری و امتیازدهی، بر لزوم همکاری تمام دانشگاه‌های سطح استان برای همکاری با جهاددانشگاهی برای برگزاری این مسابقات تاکید کرد.
وی اظهار کرد: هدفی که می‌توانیم از برگزاری مسابقات مناظره داشته باشیم هم ایجاد پویایی و سرزندگی میان دانشجویان و هم ظرفیت‌سازی برای گفت و گو در یک محیط محترمانه و استاندارد است.
این مسئول تصریح کرد: این مسابقات می‌تواند به ظرفیت‌سازی برای تحمل و تاب‌آوری نظرات مخالف در میان دانشجویان و سپس در جامعه کمک و فرهنگ گفتمان را در دانشگاه و جامعه نهادینه کند.
هاشمی‌راد با اشاره به شاخص‌های داوری خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین شاخص‌های داوری در این مسابقات، رعایت اصول و اخلاق مناظره، احاطه و اشراف نسبت به موضوع مورد بحث، فن بیان و جذابیت ارائه، استدلال منطقی، و محتوای مستند و خلاقانه است و دیدگاه‌های شخصی در این داوری‌ها جایگاهی ندارد.
این عضو هیأت علمی جهاددانشگاهی در پایاان با اشاره به مباحث و مطالب مطرح شده توسط مناظره‌کنندگان، به ذکر مصادیقی از رفتارها و دفاعیات آن‌ها پرداخت و از دانشجویان خواست اصول و استانداردهای مناظره را مورد توجه قرار دهند.

ایلنا