پای بحران آب به فردیس رسید

  • دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 00:13

شهرستان 600 هزارنفری فردیس از جمله مناطقی است که دراین سال ها ساکنانش مشکل کم آبی را تجربه کرده لیکن امسال در پس کاهش بارندگی ها و تهی شدن سفره های زیرزمینی ، صدای بحران آب در آن بیشتر از گذشته به گوش می رسد.

شهرستان فردیس استان البرز پائیز و زمستان کم بارشی را پشت سر گذاشت، اگر چه بارش یک برف سنگین پس از حدود 4 ماه کم بارشی استان البرزو شهرستان های تابعه آن را سفید پوش کرد اما
میزان بارش ها به قدری نبود که بتواند ترمیم کننده سفره های تهی شده زیرزمینی باشد.
مشکل کمبود و قطعی آب آشامیدنی برای فردیسی ها، موضوع تازه ای نیست و این مردم چند سالی است که با
تنش کم آبی دست و پنجه نرم می کنند لیکن متولیان امر در پس هر شکایت شهروندان به روش های کوتاه مدت یا تسکین دهنده موقت روی آورده اند.
طبق گزارش ها در سال های اخیر تعدادی از چاه های آب فردیس خشکید و شرکت آبفا برای جبران کم آبی به حفر چاه های جدید روی آورد که به قول برخی کارشناسان جستجوی آب درکویرتشنه فردیس تیر خلاص بر سفره های زیرزمینی این منطقه است.
مشکلات کم آبی فردیس را متاثر ازعواملی مانند برداشت بی رویه از آب سفره های زیرزمینی، وجود چاه های غیرمجاز، ساخت و سازهای بی رویه، نبود مخازن ذخیره آب در مجتمع های ساختمانی ، جمعیت رو به افزایش و استفاده از آب آشامیدنی برای آبیاری فضاهای سبز این شهرستان می دانند.
وجود 2 سد بزرگ امیرکبیر و طالقان که تامین کننده آب تهران و البرز به شمار می رود به عنوان 2 منبع آبی همواره مورد توجه مردم ومسئولان مناطق کم آب این استان ها قرار دارد، منابعی که بر اثر کاهش بارندگی ها میزان ذخایر آنها در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری نشان می دهد.
آنطور که مسئولان شهرستان فردیس می گویند: این شهرستان سهمی از آب های سطحی و سدهای استان البرز ندارد و آب آشامیدنی مردم این شهرستان از طریق حدود70 حلقه چاه تامین می شود.
فرماندار فردیس اواخر سال گذشته درحاشیه بازدید وزیر نیرو ازصنایع نیروگاهی دراین شهرستان برای اختصاص حق آبه از سدهای کرج و طالقان به فردیس استمداد طلبید.
ابوالفضل اینانلو گفت: ساکنان فردیس درانتظار اختصاص آب از سدهای کرج و طالقان هستند ضمن آنکه
احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری می تواند میزان مصارف آب شرب را دراین شهرستان کاهش دهد.
با این حال اگر چه فردیس با بحران کم آبی مواجه است اما وجود نیروگاه منتظر قائم دراین شهرستان خود بر مشکل کم آبی منطقه افزوده است که بنا به گفته برخی مسئولان محلی این نیروگاه بخشی از سفره های زیر زمینی منطقه را به تنهایی می بلعد ، موضوعی که نماینده مجلس بر آن صحه گذاشت.
نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی می گوید:اکنون 7 حلقه چاه، تامین کننده آب نیروگاه منتظر قائم هستند و باید جایگزینی مناسب برای این چاه ها پیدا کرد.
محمدجواد کولیوند با اشاره به نشست های متعدد برای تامین آب نیروگاه منتظرقائم گفت: تلاش براین است که چاه های آب این نیروگاه برای مصارف مردم اختصاص یابد و نیروگاه از منابع دیگری تغذیه شود.
به گفته برخی کارشناسان احداث تصفیه خانه فاضلاب در فردیس افزون بر تامین آب مورد نیاز فضاهای سبز می تواند برای نیروگاه منتظر قائم هم مورد استفاده قرار گیرد.
اکنون اختصاص نیافتن زمین، مانع اصلی احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری در فردیس است، مشکلی که مسئولان گذشته و کنونی فردیس نتوانسته اند گره کور آن را بگشایند.
مدیر امور آبفای شهرستان فردیس با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای کنترل بحران آب، گفت: اجرای خط توزیع اصلی به قطر900 میلی متر از کلاک به فردیس برای استفاده از آب تصفیه شده سطحی در دستور کار آبفا قرار گرفت.
علی مجدی نسب افزود: وضعیت آب در فردیس همانند دیگر مناطق کشور با توجه به کاهش بارش ها و افت سطح آب های زیر زمینی در شرایط بحرانی است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی برای حفر و تجهیز 4 حلقه چاه آب شرب، پیگیری جداسازی آب شرب از آب خام مورد نیاز فضای سبز و تسریع در تملک زمین مورد نیازساخت تصفیه خانه فاضلاب به عنوان پیش شرط اعطای وام 10 میلیون یورویی بانک توسعه و تعاون اسلامی به آبفای فردیس اعلام شده است.
وی اظهار داشت: شهرستان فردیس دارای 69 حلقه چاه است که 6 حلقه آن به علت کاهش سطح ایستایی آب های زیر زمینی خشک و از مدار خارج شده و63 حلقه دیگر آن با میانگین 1300 لیتر بر ثانیه در مدار بهره برداری است.
مجدی نسب گفت: تامین آب تولیدی در شهرستان از طریق منابع زیر زمینی بوده و فردیس از آب سطحی تصفیه شده سهمی ندارد.
وی افزود: حدود 6.5 کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه و 800 مورد اصلاح انشعاب فرسوده با اعتباری حدود 11 میلیارد ریال سال گذشته صورت گرفته است.
مدیر امور آبفای شهرستان فردیس گفت: برای سال 97 نیز پیش بینی 17 کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه در بودجه سنواتی لحاظ شده که رشد 300 درصدی دارد.
مجدی نسب افزود: سال گذشته 840 مورد انشعاب غیر مجاز شناسایی که 290‌ فقره آن به مجاز تبدیل شد.
وی از شهروندان فردیس خواست با توجه به محدودیت شدید منابع آبی موجود و کاهش قابل توجه آب در مصرف آب صرفه جویی کنند.
آبفای فردیس حدود 47 هزار مشترک دارد دارد.

ایرنا