06 ارديبهشت 1397

وام مسکن ارزان‌تر شد و سود بازپرداخت آن از ٩,٥‌درصد به ٨‌درصد رسید. حالا افراد تا سقف ٨٠‌میلیون تومان و زوجین تا سقف ١٦٠‌میلیون تومان می‌توانند وام مسکن دریافت کنند. البته وام مسکن با سود ٨‌درصدی تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که برای اولین‌بار است که از تسهیلات بانک مسکن استفاده می‌کنند.

برای دریافت این وام شرایط پیچیده‌ای وجود ندارد و بانک مسکن با رهن‌گرفتن سند خانه خریداری‌شده و دریافت تضامین لازم این وام را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. مدت بازپرداخت وام مسکن ١٢ساله است و علاوه بر وام مصوب، ١٠‌میلیون تومان وام جعاله یا تعمیرات مسکن هم به متقاضی تعلق می‌گیرد که البته بازپرداخت وام ١٠‌میلیون تومانی جعاله باید ظرف ٣‌سال انجام شود.

متقاضیان این وام می‌توانند اقساط خود را به صورت پلکانی یا ثابت بپردازند که در روش پلکانی مبلغ قسط به تدریج زیاد می‌شود.


در ادامه به سایر پرسش‌های احتمالی متقاضیان وام مسکن پاسخ داده شده است.


دقیقا چه اتفاق تازه‌ای برای وام مسکن افتاده است؟
براساس مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن‌ یکم بانک مسکن از ٩,٥‌درصد به ٨‌درصد رسیده است و افرادی که ساکن بافت فرسوده هستند، می‌توانند وام مسکن با سود ٦‌درصدی بگیرند. سود وام مسکن بافت فرسوده پیش از این ٨‌درصد بود.


با کاهش سود وام مسکن، اقساط وام چه تغییری می‌کنند؟
بررسی این ارقام نشان می‌دهد برای گیرندگان تسهیلات وام ٨٠‌میلیون تومانی با دوره بازپرداخت ١٢ساله،کاهش نرخ سود از ٩,٥‌درصد به ٨درصد، سود بازپرداختی را از ٥٤‌میلیون و ٣٧٨‌هزار تومان به ٤٤‌میلیون و ٦٩٤‌هزار تومان کاهش می‌دهد.


همچنین کاهش نرخ سود از ٨‌درصد به ٦‌درصد در دوره بازپرداخت ١٢ساله، برای تسهیلات خرید مسکن در بافت فرسوده، موجب کاهش سود پرداختی از ٤٤‌میلیون و ٦٩٤‌هزار تومان به ٣٢‌میلیون و ٣٩٦‌هزار تومان می‌شود.


سود ٨‌درصدی وام مسکن شامل تمام دریافت‌کنندگان وام مسکن می‌شود؟
خیر. این سود تنها به افرادی تعلق می‌گیرند که برای نخستین‌بار صاحب‌خانه می‌شوند و پیش از این وام مسکن دریافت نکرده‌اند.


افرادی که پیش از این وام مسکن دریافت کرده و خانه یکمی بوده‌اند، مشمول نرخ سود ٨‌درصدی می‌شوند؟
خیر. سود ٨‌درصدی تنها شامل افرادی می‌شود که به تازگی وام دریافت می‌کنند.


به تازگی یعنی از چه تاریخی؟
تاریخی که بانک مرکزی به‌عنوان ابلاغ وام با سودهای جدید اعلام می‌کند.


سود ٨‌درصدی تنها به زوجین تعلق می‌گیرد یا شامل حال مجردها هم می‌شود؟
شرط تأهل یا تجرد برای سود ٨‌درصدی وام مسکن وجود ندارد و تمام افرادی که برای نخستین‌بار از وام مسکن و در صندوق یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند، می‌توانند از وام مسکن با سود ٨‌درصدی برخوردار شوند.


سود ٨‌درصدی شامل افرادی که اوراق وام مسکن خریده‌اند، می‌شود؟
خیر. وام با سود ٨‌درصدی تنها شامل افرادی می‌شود که با سازوکار سپرده‌گذاری در صندوق یکم مسکن وام دریافت می‌کنند و افرادی که بدون نوبت سپرده‌گذاری و در واقع با خرید اوراق صاحب وام می‌شوند، نمی‌توانند از وام با سود ٨‌درصدی استفاده کنند.


برای دریافت وام با سود ٨‌درصدی حتما باید خانه نوساز بخریم؟
خیر. خانه‌هایی که زیر ٢٠‌سال قدمت دارند، می‌توانند از این وام استفاده کنند.


برای دریافت وام مسکن باید چقدر سرمایه داشته باشیم؟
اگر به دنبال وام مسکن با سود تک‌رقمی هستید، باید نیمی از مبلغ تسهیلات را به مدت یک‌سال در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنید. بعد از یک سال، ٢برابر مبلغ سپرده به مشتری وام پرداخت شده و اصل سپرده او نیز به شما برگردانده خواهد شد. پیشنهاد ما این است که هرکدام از زوجین برای دریافت وام ٨٠میلیونی اقدام کنند.


آیا می‌توان خانه خریداری‌شده را شراکتی خرید؟
بله و تنها تا دو شریک می‌توانند خانه‌ای با وام مسکن بانک مسکن خریداری کنند.


اگر این سرمایه را نداشته باشیم؟
اگر سرمایه اولیه را ندارید، باید از محل اوراق ممتاز اقدام کنید اما در نظر داشته باشید که نرخ سود بازپرداخت تسهیلات، ١٧,٥‌درصد است. وام با اوراق مدت انتظار اولیه ندارد و روش بازپرداخت آن روش ساده و پلکانی سالانه و دوره‌ای است. گفتنی است، خانه اولی‌بودن تسهیلات گیرندگان الزامی نیست.


در شهر تهران معادل ١٠٠‌میلیون تومان (به ازای هر زوج ٥٠‌میلیون تومان) و در شهرهای بزرگ بالای ٢٠٠‌هزار نفر جمعیت معادل ٨٠‌میلیون تومان، (به ازای هریک از زوجین ٤٠میلیون تومان) و سایر مناطق شهری معادل ٦٠‌میلیون تومان، (معادل هر یک از زوجین ٣٠‌میلیون تومان) است.


مبلغ جدید قسط‌های بازپرداخت وام مسکن با سرمایه‌گذاری از چه قرار است؟
کاهش یک‌درصدی سود قسط‌ها را تا حدی تعدیل کرده است. براین اساس اگر قرار است سراغ وام‌ مسکن با سود تک‌رقمی بروید، باید دید ساکن پایتخت هستید یا نه. مبلغ ١٦٠‌میلیون تومانی وام زوجی (به ازای هر زوج ٨٠‌میلیون تومان) با سود ٨‌درصدی و بازپرداخت ١٤٤ماه، یک‌میلیون و ٧٣٢‌هزار تومان است که به عبارتی هر زوج باید ٨٦٦‌هزار تومان پرداخت کند.

به زوجین ساکن شهرهای با جمعیت بیش از ٢٠٠‌هزار نفر (مثل مشهد، تبریز، سمنان، بجنورد و...) ١٢٠‌میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد که مدت بازپرداخت آن ١٢‌سال (١٤٤ماه) است و مجموع قسط‌های هر دونفر به یک‌میلیون و ٢٩٩‌هزار تومان می‌رسد.


در شهرهایی با جمعیت کمتر از ٢٠٠‌هزار نفر، مبلغ وام زوجین ٨٠‌میلیون تومان تعیین شده که با احتساب سود ٨‌درصد و مدت بازپرداخت ١٢ساله، مبلغ اقساط برای هر دونفر ٨٦٦‌هزار تومان تعیین شده است.


پیش از این، دقیقا وام مسکن چگونه پرداخت می‌شد؟
وام مسکن در دولت یازدهم ٨برابر شد. در ابتدای دولت یازدهم وام خرید مسکن نهایتا ۲۰‌میلیون تومان بود که طی ٣‌سال این رقم در چند مرحله افزایش یافت و درنهایت به سقف ۱۶۰‌میلیون تومان برای زوجین تهرانی رسید. این طرح ابتدا برای خانه اولی‌ها مطرح شد و بعدها در بافت‌های میانی، فرسوده و ناکارآمد شهری به کار گرفته شد.

کمی بعد بر این اساس پیش رفت که در این بافت‌‌ها مهم نیست افراد خانه اولی باشند یا خانه چندمی؛ بنابراین معادل همان مبلغی که به خانه اولی‌ها وام خرید مسکن پرداخت می‌شود، در بافت‌های فرسوده تسهیلات نوسازی پرداخت می‌شود. سود بازپرداخت تسهیلات در ابتدا و در مناطق نامناسب ٨‌درصد و در سایر مناطق شهری ٩,٥‌درصد بود که امروز این سود کاهش یافته است.

منبع: روزنامه شهروند
ادامه مطلب...
06 ارديبهشت 1397
امروزه، مشخص شده است که خوردن برخی غذا‌ها می‌توانند به کاهش جذب چربی‌ها کمک کنند، و یا به نوعی در خاموش کردن ژن‌های ذخیره سازی چربی، تاثیر گذار عمل کنند.

به گزارش فرادید به نقل از سی‌ان‌ان، برای بسیاری از مردم مبارزه با چربی‌های شکم، معمولا بخشی از تصمیم‌های جدید سال نو است. اما، برای من به منزله یک ماموریت مادام العمر می‌ماند.

در دهه ۱۹۸۰، با این حال که رشد می‌کردم، اما همچنان فردی چاق بودم. اگرچه، بعد‌ها متوجه شدم بین رشد و اضافه وزن هیچ ارتباطی وجود ندارد.

پدرم، فرد چاقی بود و زمانی که من ۱۴ سال داشتم، بیش از ۲۰۰ پوند وزن داشت.

من نیز " ژن‌های چربی " را به ارث برده بودم.

سپس، پدرم در سن ۵۲ سالگی، توسط سکته‌ای شدید دچار مرگ ناگهانی شد.

من نیز پسر همان پدر بودم، آیا سرنوشت من هم اینگونه خواهد بود؟

شروع به مبارزه کردم، در ابتدا، با تمرین‌های زیاد و دیوانه وار به یک دونده ماراتن تبدیل شده بودم؛ و در نهایت، رژیم غذایی ام را تغییر دادم.

اما چیز‌های بسیاری را که در این دوران فرا گرفته بودم، بیشتر مربوط به چربی‌های دور شکم می‌شدند – هرچه زمان می‌گذشت، بیشتر متوجه خطرات مرگبار آن‌ها می‌شدم، و همچنین می‌دانستم که باید پاسخی آسان، موثر و کار آمد برای این مسئله پیدا می‌کردم.

روش " Zero Belly " یا " زیروبلی " را خلق کردم. هدف اصلی در این روش، پایان دادن به ذخیره سازی چربی‌ها در اطراف شکم و همچنین خاموش کردن آن‌ها بود.

چربی شکم – متخصصین پزشکی آن را " چربی احشایی " می‌نامند – چربی احشایی نوعی از چربی است که در شکم وجود دارند و باعث بزرگ شدن شکم می‌شوند.

بین چربی‌های اطراف شکم (چربی احشایی) و تقریبا هر بیماری عمده‌ای، ارتباط نزدیکی وجود دارد. بیماری هایی نظیر بیماری قلبی، سرطان، آلزایمر، بیماری کبد، دیابت و همچنین سکته می‌توانند ناشی از این مسئله باشند.

همانطور که خاطر نشان کردم، چربی شکم باعث مرگ پدر من شده بود.

رژیم Zero Belly زیروبِلی، راه کار انتقامی من است.

زیرو بِلی تقریبا یکی از پیشرفت‌های غیر منتظره در علم " ژنتیک تغذیه " به شمار می‌رود. این مطالعه نشان می‌دهد، که چگونه غذاهای خاص سبب روشن و خاموش ژن‌های ذخیره سازی چربی می‌شوند.

در اوایل سال ۲۰۱۴، برنامه غذایی Zero Belly را تست کردم و در نهایت از نتیجه کار بسیار متعجب شده بودم: در حقیقت، یک فرد معمولی با استفاده از این رژیم غذایی در شش ماه، به طور میانگین ۴ اینچ سایز کمرش کوچکتر شده بود.

نقش کلیدی و اساسی این برنامه، بر روی برنامه غذایی مصرفی است؛ و هدف اصلی آن ژن‌های ذخیره سازی چربی می‌باشد. در واقع این رژیم غذایی سبب " خاموش شدن " این ژن‌ها می‌شود و در آخر کاهش وزن، به خودی خود اتفاق می‌افتد.

دیگر محدومیت و شمارش کالری برای شما معنایی نخواهد داشت.

برنامه زیرو بِلی به سه روش کار می‌کند:
• گام نخست، کاهش و یا قطع کردن نمک، شیرین کننده‌های مصنوعی در انواع غذا‌ها و خوراکی‌ها می‌تواند قدمی مثبت و موثر باشد. نمک و شیرینی، موادی هستند که در غذاهای کودکان به وفور یافت می‌شوند. مطالعه انجام شده، نشان می‌داد افرادی که این مواد را برای ۷ روز از برنامه غذایی خود حذف کردند، حدود ۳ اینچ از سایز دور شکم آن‌ها کاسته شده بود.

• گام دوم، داشتن تغذیه مناسب می‌تواند، عملکرد روده‌ها را بهبود ببخشد. یک روده سلامت، هیچ گونه علائمی از التهابات و سوزش‌ها را ندارد و در آخر می‌تواند به روند خاموش شدن ژن‌ها ذخیره سازی چربی کمک بسیاری کند.

• گام سوم، سوخت و ساز بدن خود را با مصرف غذاهای با کیفیت نظیر پروتئین‌های گیاهی، چربی‌های سالم و مواد حاوی فیبر بهبود ببخشید.

در صورتی که ژن ذخیره سازی چربی را غیر فعال کنید، دیگر هیچ نگرانی در شمارش میزان کالری‌ها وجود نخواهد داشت.

تنها لازم است که از ترکیبات مناسب غذا‌ها اطمینان حاصل کنید.

۹ غذای ساده‌ای که در این روش وجود دارند، در لیست زیر بیان شده اند. کافی است آن‌ها را به عنوان لیست غذایی "zero belly" "زیروبِلی" به یاد داشته باشید. این لیست عبارتند از:

۱ - " نوشیدنی‌های زیروبِلی " نوشیدنی‌هایی هستند که اساسا ترکیبی گیاهی دارند و سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین، فیبر و همچنین رزوراترول هستند. رزوراترول‌ها را به فراوانی می‌توان در میوه‌های قرمز، کره بادام زمینی و شکلات تیره یافت.

۹ غذایی که به از بین بردن چربی دور شکم کمک می‌کند

۲ - تخم مرغ حاوی مواد مغذی به نام کولین است. محققان بر این باورند که مواد موجود در تخم مرغ‌ها باعث خاموش شدن ژن‌های ذخیره سازی چربی می‌شوند.

۹ غذایی که به از بین بردن چربی دور شکم کمک می‌کند

۳ - میوه‌های سرخ مانند سیب‌ها می‌توانند بخشی از مواد غذایی سالم خوراکی باشند. هر چه رنگ تیره تری داشته باشند، می‌توانند تاثیرگذار‌تر در روند خاموش کردن ژن‌های ذخیره سازی چربی عمل کنند.

۹ غذایی که به از بین بردن چربی دور شکم کمک می‌کند

۴ - روغن زیتون و سایر چربی‌های سالم می‌توانند به کنترل گرسنگی برای چهار ساعت کمک فراوانی کنند.

۹ غذایی که به از بین بردن چربی دور شکم کمک می‌کند

۵ - لوبیا، برنج، جو و سایر میوه‌ها نیز ممکن است در عملکرد روده تاثیر گذار باشند و ژن‌های دیابت را خاموش کنند. جو دوسر یک تغذیه عالی برای شروع یک روز است، اگر کمی آن را شیرین کنید، مطمئنا، به وعده غذایی لذیذی تبدیل خواهد شد.

۹ غذایی که به از بین بردن چربی دور شکم کمک می‌کند

۶ - پروتئین‌های گیاهی را می‌توان در مواد خوراکی نظیر نخود فرنگی‌ها، آجیل‌هایی مانند بادام، پسته و دانه‌ها آفتاب گردان پیدا کرد. شما می‌توانید از پودر هر یک از این گیاهان، بر حسب ترکیب غذایی که دارید، استفاده کنید.

۹ غذایی که به از بین بردن چربی دور شکم کمک می‌کند

۷ - گوشت‌های بدون چربی نیز تا کنون، در روند متابولیسم بدن تاثیری مثبت داشته اند. گوشت‌های بدن چربی شامل سینه مرغ و بوقلمون بدون پوست می‌شوند.
 
۹ غذایی که به از بین بردن چربی دور شکم کمک می‌کند

۸ - برگ سبزیجات نظیر، چای سبز، و برگ‌های که رنگ روشنی دارند، می‌توانند در خاموش کردن ژن‌های ذخیره سازی چربی موثر باشند. برگ سبزیجات را به غذاهای خود اضافه کنید.

۹ غذایی که به از بین بردن چربی دور شکم کمک می‌کند

۹ - ادویه جات و طعم‌های فوق العاده‌ای نظیر دارچین، زنجبیل و حتی شکلات تلخ، در خاموش کردن ژن‌های ذخیره سازی چربی بی تاثیر عمل نخواهند کرد.

۹ غذایی که به از بین بردن چربی دور شکم کمک می‌کند
فرادید
ادامه مطلب...
06 ارديبهشت 1397

یکی از بازیگران سریال گلشیفته به کارگردانی بهروز شعیبی درگذشت.

سورنا غضنفری، بازیگر مجموعه نمایش خانگی «گلشیفته» پس از گذراندن یک دوره بیماری درگذشت. غضنفری پیش از این در فیلم‌های «سیانور»، مجموعه‌های تلویزیونی «رنج پنهان» و «سرزمین کهن» به ایفای نقش پرداخته است.

«گلشیفته» دومین همکاری او با بهروز شعیبی به شمار می‌آمد.

عوامل این مجموعه، قسمت ششم «گلشیفته» را با بازی سورنا غضنفری با احترام به خانواده دغدار ایشان تقدیم کردند. قسمت ششم این سریال روز گذشته پنجم اردیبهشت ماه وارد بازار شد.

ایلنا

ادامه مطلب...
06 ارديبهشت 1397

به گزارش ایلنا، آذری جهرمی در مراسم جشن جوان در اردبیل گفت: قلب و فکر و قدرت جوانان طلا بوده و تحول گراست و استخدام برای آنان سم است.

وی با بیان اینکه استان اردبیل در چند سال اخیر رشد قابل توجهی در حوزه ICT داشته است، افزود: در شش ماه گذشته 370 روستای استان اردبیل با خدمت پرسرعت متصل شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه زیرساختی کار زیاد باید انجام دهیم تا در خور شان مردم اردبیل باشد، گفت: با سرمایه‌گذاری همراه اول ظرف مدت کوتاه خدمات دیتاسنتر در استان اردبیل ارائه خواهد شد.

آذری جهرمی با بیان اینکه برای توسعه خدمات شهری در استان اردبیل باید حداقل 35 دکل ارتباطاتی در سطح استان دایر شود، ادامه داد: در رابطه با نقاط مرزی و ظرفیت‌های زیرساختی و فیبر نوری نیز در استان نیازمند فعالیت‌های بیشتر هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌ها برای مقدمه‌سازی امری بزرگ به نام تحول دیجیتال است، گفت: اقتصاد دنیا به سمت بهره‌وری حرکت می‌کند و مدیریت بهره‌وری با تحول دیجیتال خواهد بود.

وی تصریح کرد: امروز در دنیا شرکت‌های بزرگ، شرکت‌های IT محور بوده و این شرکت‌ها دارای مدیران جوان هستند.

ادامه مطلب...
06 ارديبهشت 1397

مقامات عربستان سعودی تصمیم بر اهدای زمین از شهر مکه به محمد صلاح، ستاره مصری لیورپول گرفتند.

 معاون رئیس مجلس ولایتی پایتخت مقدس، مقامات این کشور تصمیم گرفته‌اند به محمد صلاح، ستاره مصری لیورپول که جایزه اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای را کسب کرد، زمینی از مکه هدیه دهند.

الروقی با بیان اینکه برای این زمین برخی گزینه‌ها در راستای درخواست‌های صلاح و قوانین مورد بحث است، گفت: "به صلاح می توان زمینی غیر از منطقه حرم هدیه داد. صلاح می تواند این زمین را به منظور ساخت مسجد یا یک مجتمع خیریه اهدا کند یا می تواند آن را بفروشد".

وی با بیان اینکه هدف از اهدای این هدیه حمایت از جوانان پیشگام مانند صلاح است، اظهار داشت: "این هدیه برای تقدیر از اخلاق زیبا و ارزش‌های بالای صلاح که یکی از الگوهای خوبی برای گسترش پیام مهربانی اسلام است، تقدیم شده است".

گفتنی است صلاح اولین بازیکن مصری و دومین بازیکن آفریقایی است که جایزه بهترین بازیکن سال در لیگ برتر را کسب کرده است.

 ایرنا
ادامه مطلب...
06 ارديبهشت 1397

هیئت وزیران در جلسه امروز خود به ریاست جهانگیری معاون اول محترم رییس­ جمهوری، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت در سال ۱۳۹۷ را تعیین کرد.

به گزارش ایسنا، بر این اساس، حقوق مقامات و همطرازان مندرج در قانون مدیریت خدمات کشوری، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره و رؤسای دستگاه ­های اجرایی، استانداران، شهرداران مراکز استان­ ها و اعضای شورای اسلامی شهر مراکز استان­ ها در سال ۹۷ افزایش نمی­ یابد.

حقوق دیگر کارکنان دولت به تناسب حقوقی که سال قبل دریافت می ­کردند، به صورت پلکانی بین ۶ تا ۱۲ درصد افزایش می ­یابد و در هر صورت پرداختی به هیچ ­یک از کارکنان دولت در سال ۹۷ از مبلغ ۱۲ میلیون ریال کمتر نخواهد بود.

حقوق بازنشستگان نیز در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل به میزان ۱۰ درصد افزایش می ­یابد و هیچ یک از بازنشستگان بعد از افزایش سنواتی و همسان­ سازی حقوق، کمتر از ۱۲ میلیون ریال دریافت نخواهند کرد.

مناطق آزاد تجاری – صنعتی از شرط اسقاط خودروهای فرسوده معاف شدند

با تصویب هیئت وزیران، مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی از شرط اسقاط خودروهای فرسوده در قبال واردات خودرو معاف شدند.

موافقت دولت با بخشودگی جرایم کارفرمایان واحدهای تولیدی و خدماتی به تأمین اجتماعی

دولت با اصلاح آیین­ نامه اجرایی مربوط به قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی، مصوب کرد کارفرمایان واحدهای تولیدی که به علت عدم پرداخت بدهی خود به سازمان تأمین اجتماعی مشمول جریمه شده ­اند، با توجه به مصوبه هیئت وزیران و پس از توافق با سازمان مذکور، از بخشودگی جرایم متعلقه برخوردار شوند.

تصمیم دولت برای مدیریت بهینه مصرف آب و برق

هیئت وزیران در ادامه، پیشنهاد وزارت نیرو برای مدیریت بهینه مصرف آب و برق در شرایط محدودیت منابع را به تصویب رساند.

تمهیدات و تسهیلات دولت برای خرید تضمینی گندم در سال ۹۷

دولت به منظور فراهم نمودن اعتبارات لازم جهت خرید گندم از کشاورزان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مکلف کرد از طریق بانک‌های عامل معادل ۳۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید گندم داخلی، خط اعتباری در اختیار شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و خریداران بخش‌های خصوصی و تعاونی قرار دهد.

همچنین وزارت جهاد کشاورزی موظف شد نسبت به ثبت مشخصات کشاورزان گندمکار به همراه حداکثر مقدار محصول قابل‌عرضه توسط هر کشاورز در فصل برداشت که بر اساس سطح زیر کشت آنان و پیش‌بینی میزان تولید در هر منطقه استخراج‌شده و درج آن در سامانه خرید تضمینی اقدام نماید.

عرضه گندم مورد نیاز صنف و صنعت و نانوایی‌های آزادپز توسط دولت در سال ۱۳۹۷ از طریق بورس کالای ایران با قیمت پایه ۹ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم صورت می‌گیرد.

آیین­ نامه اجرایی مربوط به بازخرید کارکنان مازاد دستگاه ­های اجرایی تصویب شد

هیئت وزیران با تصویب یکی از آیین­ نامه­ های اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور مبنی بر بازخرید کارکنان مازاد رسمی و غیررسمی دستگاه ­های اجرایی موافقت کرد.

به موجب این آیین­ نامه، دستگاه‌های اجرایی که در بودجه مصوب سال جاری خود اعتبار برای بازخریدی کارکنان مازاد و یا بازنشستگی پیش بینی کرده‌اند می‌توانند طبق قوانین و مقررات مربوط نسبت به انجام امور بازخریدی کارکنان مازاد و یا بازنشستگی اقدام نمایند. در صورت عدم پیش‌بینی اعتبار برای بازخریدی کارکنان مازاد و یا بازنشستگی و همچنین مکفی نبودن اعتبار پیش بینی شده، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند از منابع اعتباری حاصل از فروش اموال و دارایی‌های غیرمنقول مازاد در اختیار خود برای این منظور استفاده نمایند.

ادامه مطلب...
06 ارديبهشت 1397

آلزایمر به طور چشمگیری با سن در ارتباط است و گرچه شیوع آن در هر دو جنس مشابه است، اما به علت عمر بیشتر زنان در مقایسه با مردان، در خانم‌ها شایع‌تر است.

به گزارش جام جم، به گفته متخصصان تغذیه با اصلاح رژیم غذایی علاوه بر این که می‌توان از بروز این بیماری کاست می‌توان به کاهش علائم و شدت آن در بیماران آلزایمری نیز کمک کرد. همچنین مکمل‌هایی وجود دارد که در بیماران مبتلا به آلزایمر نقش چشمگیری داشته و مصرف آن در دوران سالمندی می‌تواند بروز آلزایمر را به تاخیر اندازد. برای دستیابی به اطلاعاتی در این خصوص با محمدباقر ملجایی، دانشجوی دکتری تغذیه به گفت‌وگو نشستیم .

آلزایمر یک بیماری التهابی

آلزایمر یا فراموشی یک بیماری التهابی پیشرونده و تخریبی سیستم عصبی است. این بیماری در نتیجه التهاب مزمن سلول‌های عصبی در نواحی مغز و در پی آن ناکارآمدی بدن در مقابله با عامل التهاب‌زا و مرگ سلول عصبی ایجاد می‌شود و به عنوان شایع‌ترین نوع دمانس (زوال عقل) مطرح است .

التهاب بر اثر چیست؟

التهاب نتیجه تلاش بدن (سیستم ایمنی) برای حفاظت از خود است و نشانه عفونت نیست. هدف از التهاب، حذف عامل آسیب‌رساننده به بدن و شروع روند ترمیم است. وقتی چیزی مضر بدن را تحریک می‌کند تلاشی از جانب بدن شروع می‌شود تا آن را از میان بردارد و این تلاش موجب بروز علائم التهاب می‌شود. علت باقی ماندن التهاب و مزمن شدن آن نتیجه عدم توانایی بدن در حذف عامل آسیب‌زننده است .

علائم شروع آلزایمر

علائم اولیه آلزایمر شامل فراموشی و از دست دادن تمرکز است که چون این علامت از نشانه‌های پیری است اغلب نادیده گرفته می‌شود. وقتی بیماری بتدریج پیشرفت می‌کند ممکن است علائم دیگری مانند تغییر شخصیت، اختلالات رفتاری، کاهش حافظه و زوال عقل اتفاق بیفتد که عمدتا در این مقطع، بیماری تشخیص داده می‌شود. آلزایمر ابتدا باعث می‌شود شخص قرار ملاقات‌ها، اتفاقات روزانه و عمدتا جای اشیاء را فراموش کند. وقتی بیماری پیشرفت کرد می‌تواند باعث اختلالات حرکتی و راه رفتن شود و در مراحل نهایی احتمال دارد فعالیت‌های فکری فرد را متوقف و در نهایت باعث ناتوانی شود .

رژیم غذایی ضدالتهاب

به دلیل این‌که آلزایمر به عنوان یک التهاب مطرح است، اولویت در طراحی رژیم غذایی بیماران آلزایمری، برنامه رژیم ضد التهاب شامل میوه‌ها و سبزیجات با رنگ‌های مختلف مخصوصا سبزیجات تیره‌رنگ، غلات کامل، مغزها و روغن‌های گیاهی، اسیدهای چرب غیر اشباع، ویتامین‌ها و مواد معدنی دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی است .

علل ابتلا به آلزایمر

علت اصلی بروز بیماری آلزایمر هنوز بدرستی تشخیص داده نشده است، اما تحقیقات حاکی از این است که بر اثر افزایش سن، رژیم غذایی ناصحیح، اختلالات ژنتیک و تجمع سموم در بدن احتمال تجمع توده‌های غیرطبیعی و نامحلول بتاآمیلوئید در سیستم عصبی و بروز التهاب وجود دارد . بتاآمیلوئید، ماده‌ای است که می‌تواند ارتباط سلول‌های مغزی را با یکدیگر قطع کند. ضمن این که تجمع برخی فلزات سنگین همچون سرب، آهن، آلومینیوم، مس و زینک که می‌تواند از طریق خوراکی‌ها و ظروف وارد بدن شود نیز در بروز آلزایمر نقش دارند .

نقش‌تغذیه در ‌کنترل آلزایمر

رژیم غذایی مناسب می‌تواند از شیوع بیماری آلزایمر یا تشدید علائم آن بکاهد. مطالعات نشان داده رژیم سرشار از اسیدهای چرب اشباع، الکل و همچنین خوراکی‌های فاقد مواد آنتی‌اکسیدان می‌تواند بروز آلزایمر را افزایش و سن شروع علائم آن را کاهش دهد. در مقابل، رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع و مواد آنتی‌اکسیدانی بخصوص در برخی ادویه‌ها می‌تواند علاوه بر کاهش شیوع بیماری، علائم آن را هم کاهش دهد .

مکمل‌های تقویت کننده سیستم عصبی

اسید چرب امگا 3 که بیش از 70 درصد ساختار مغز و سیستم عصبی را تشکیل می‌دهد بسیار مفید است و می‌تواند از تخریب سیستم عصبی جلوگیری کند و بیماری را به تاخیر بیندازد. البته به علت مصرف داروهای ضدانعقاد خون و همچنین داروهای ضد فشار خون در سالمندان تجویز مکمل امگا 3 باید با احتیاط باشد . مکمل‌های کولین با این که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند ولی نقش مهمی در ساختار سیستم عصبی دارند و به صورت ترکیبی یا جداگانه در بازار موجودند. همچنین مکمل‌های روی و آهن نیز به عنوان مواد مغذی موثر در ساختار و عملکرد سیستم عصبی موثرند.

موثرترین مکمل‌های ویتامینی- آنتی اکسیدانی

مهم‌ترین مکمل‌هایی که می‌توان برای بیماران مبتلا به آلزایمر تجویز کرد ویتامین‌های آنتی‌اکسیدانی بخصوص ویتامین E و C است که نتایج بسیار خوبی نشان داده و می‌تواند التهاب ناشی از بیماری را به طور چشمگیری کاهش دهد. البته مصرف مکمل ویتامین C در بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی باید مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این، سایر آنتی‌اکسیدان‌ها مانند بتاکاروتن، روی و سلنیوم هم می‌تواند مفید باشد .

مهم‌ترین ویتامین‌های محلول در آب که در سیستم عصبی نقش دارند ویتامین‌های گروه B شامل B1 و B12 و ویتامین‌های B2 و B3 هستند . به دلیل کهولت سن و تضعیف دستگاه گوارشی بیماران مبتلا به آلزایمر توصیه می‌شود از فرم‌های جویدنی یا تزریقی ویتامین استفاده شود تا مکمل‌ها بیشترین اثربخشی را داشته باشند .

کم‌خونی‌سالمندان

نکته مورد توجه این که کم‌خونی شایع در سالمندان، کم‌خونی پرنیشوز است که متاسفانه اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد و می‌تواند یکی از علل زوال عقل باشد. در این افراد باید دریافت کافی B9 ( اسید فولیک) و B12 مورد توجه قرار گیرد .

مکمل درمانی و رژیم غنی

مکمل‌ها حاوی مواد مغذی هستند که می‌توانند در ساختار و عملکرد سیستم مغزی و حافظه نقش موثری داشته باشند و مصرف آن در دوران سالمندی می‌تواند بروز آلزایمر را به تاخیر اندازد و در بیماران مبتلا نقش چشمگیری داشته باشد . برنامه دوم، رژیم سرشار از مواد مغذی است که بتواند در عملکرد و ساختار سیستم عصبی نقش مهمی داشته باشد. مهم‌ترین آنها امگا 3،کولین، روی و آهن است که در غذاهای دریایی، روغن کانولا، گردو، حبوبات، مغزهای گیاهی و محصولات لبنی کم‌چرب موجود است. لبنیات پرچرب، گوشت قرمز و چربی‌های اشباع می‌تواند باعث افزایش بروز و تشدید التهاب و علائم آلزایمر شود .

 
ادامه مطلب...
06 ارديبهشت 1397

مدیر کل هواشناسی البرز اعلام کرد: هوای این استان به لحاظ کیفی امروز پنجشنبه ودو روز آینده سالم است.

منصور رحمانیان روز پنجشنبه افزود: برا ساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی حاکی از ورود و فعالیت تدریجی موج پایدار سطوح میانی از منطقه البرز مرکزی است که پیامد آن به تدریج ازفردا جمعه رگبار پراکنده باران و رعد وبرق دربعضی ساعات وزش باد شدید دراین استان خواهد بود.
وی اضافه کرد: طی 24ساعت آینده آسمان استان البرز نیمه ابری، گاهی وزش باد شدید، رگبار پراکنده و رعدو برق پیش بینی می شود.
رحمانیان افزود: روزشنبه نیز وضعیت هوا کمی تا نیمه ابری درپاره ای نقاط رگبار خفیف، رعد وبرق و وزش باد خواهد بود.
وی ادامه داد:کمترین و بیشترین دمای هوا در البرز در امروز و روزهای جمعه و شنبه بین 12تا 24 درجه بالای صفر است.

ایرنا

ادامه مطلب...
06 ارديبهشت 1397

پرورش دهنده نمونه ماهی استان البرز گفت: پروژه احداث نخستین پارک آبزی پروری کشور تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری در البرز کلنگ زنی وآغاز خواهد شد.

علی صالحی اظهار کرد: پروژه پارک آبزی پروری با هدف آشنایی بیشتر مردم و نیز افزایش تولیدات احداث خواهد شد.

وی به فعالیت ۳ ساله مجموعه پرورش ماهی کاسپین به عنوان یکی از مراکز پیشرو کشور اشاره کرد و گفت: فعالیت پرورش ماهی در این مجموعه از سال ۹۳ آغاز شد که این فرایند از ابتدا به صورت کارشناسی و با همکاری مهندسانی از کشورهای دانمارک و نروژ صورت گرفت.

پرورش دهنده نمونه ماهی استان البرز ادامه داد: فعالیت مجموعه پرورش ماهی ابتدا با واردات تخم ماهی از کشورهای دانمارک و نروژ آغاز شد.

صالحی تصریح کرد: این در حالی است که اکنون با گذشت ۳ سال از فعالیت این مجموعه با توجه به تخم ریزی ماهیان واردات تخم ماهی را متوقف کرده و از این حیث از لحاظ هزینه حدود ۲ میلیون دلار در سال صرفه جویی می شود.

وی به دیگر فعالیت های انجام شده در این بازه زمانی ۳ ساله اشاره کردو گفت: مهم ترین هدف از آغاز فعالیت در این مجموعه حفظ قدمت ۶۰ ساله آن بود که با گذشت زمان تبدیل به مجموعه ای برتر در زمینه پرورش ماهی کشور شده است.

پرورش دهنده نمونه ماهی استان البرز تصریح کرد: همچنین بازسازی استخرهای کهنه و افتتاح سالن های جدید و نیز مدیریت مصرف آب از دیگر اقدامات این مجموعه بود که در مسیر پیشرفت صورت گرفت.

صالحی به موانع موجود در مسیر فعالیت این مجموعه پرورش ماهی اشاره کرد و گفت: از ابتدای فعالیت با مشکلات متعددی مواجه بودیم چرا که گویا هنوز فرهنگ تعامل با بخش خصوصی در کشور نهادینه نشده است.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۳ به عنوان بخش خصوصی به تنهایی بار بسیاری از مشکلات را بر عهده داشتیم و در این زمینه حمایتی صورت نگرفت.

این پرورش دهنده ماهی استان البرز با اشاره به موانع موجود گفت: مجموعه ما به عنوان یکی از  مجموعه های فعال کشور در زمینه پرورش ماهی با مشکلاتی نظیر آب بها، بیمه کشاورزی، تسهیلات بانکی و مشکلات دیگر مواجه است.

صالحی در ادامه گفت: این در حالی است که مشکلات مربوط به برق مجموعه با همکاری اداره برق و استانداری البرز برطرف شده از همین رو انتظار داریم تا سایر ادارات و نهادها نیز به این مجموعه به عنوان صادر کننده ماهی نگاه ویژه ای داشته باشند.

وی در پایان تصریح کرد: با افزایش تولیدات و صادرات مجموعه کاسپین توانایی استخدام نیروهای متخصص و جوان بیشتری را نیز داریم این در حالی است که تسریع این فرایند همکاری ادارات و نهادهای مختلف را می طلبد تا با آسودگی خاطر جهت پیشرفت مجموعه و در نهایت گامی جهت افزایش درآمد برای کشور برداشته شود.

قدس انلاین

ادامه مطلب...
06 ارديبهشت 1397
فوتبال ایران بعد از حرفه ای شدن دیگر به پرسپولیس نمی ساخت. جز قهرمانی در اولین دوره و یک قهرمانی همراه افشین قطبی، عادت کرده بودیم سرخ ها را جایی در نیمه بالایی جدول ببینیم.

فوتبال ایران بعد از حرفه ای شدن دیگر به پرسپولیس نمی ساخت. جز قهرمانی در اولین دوره و یک قهرمانی همراه افشین قطبی، عادت کرده بودیم سرخ ها را جایی در نیمه بالایی جدول ببینیم. فصل موفق برای هواداران پرسپولیس نایب قهرمانی بود و ناکامی هم زمانی یقه تیم را می گرفت که در جایگاه پنجم و ششم جدول بودند.

خاطرات پرسپولیس زلزله دهه 60 مثل رویای دم صبح بود که بعد از بیدار شدن سعی می کردیم فراموشش نکنیم. رویایی که تصویرهای کمرنگی را از او در ذهن داشتیم و جز مواقع کری خوانی کارایی دیگری نداشت اما پرسپولیس برانکو در سه فصل گذشته، تمام جاهای خالی را در ذهنمان پر کرد. دوباره فوتبال خوب دیدیم. دوباره شیفته بازیکنان شدیم، دوباره ورزشگاه آزادی را پر کردیم؛ و البته دوباره قهرمان شدیم. این بار سهل تر؛ این بار شیرین تر.

1. پروفسوری که دوستش داریم

برانکو از آن دسته مربی هایی است که همیشه می توان در نقد یا ستایش شان نوشت: مرد کروات به دنیای مربی های خدشه ناپذیر تعلق ندارد؛ آدم هایی مثل «گواردیولا» یا حتی «کارلوس کی روش» که هیچ کس نمی تواند از لحاظ فنی به آنها ایراد بگیرد. برانکو دقیقا به اندازه محسناتی که دارد، شاید گاف های قابل نقد هم داشته باشد، اینکه با وجود قهرمانی پیش از موعد در لیگ و محرومیت از پنجره نقل و انتقالات، باز هم از بازیکنان امید استفاده نکرد تا برای فصل آینده بتواند رویشان حساب باز کند. یا اصرارش روی ترکیب ثابت 11 نفره در تمام مسابقات کمی عجیب بود

سهل و شیرین

برانکو ایوانکوویچ

اما با تمام این ایرادها نمی توان جانشینی برای او پیدا کرد. او در سومین فصل حضورش روی نیمکت پرسپولیس باز هم یک شاهکار خلق کرد. هیچ کس تصور نمی کرد روزی که مهدی طارمی از پرسپولیس می رود، آقای گل بعدی در سایه ایستاده باشد و بعد از خروج رامین رضاییان دو مدافع راست آماده جایش را پر کنند. این پرسپولیس بدون برانکو خیلی چیزها کم داست. پرسپولیس مرد کروات هیچ وقت درگیر لغزش های ادامه دار و بلندمدت نشد. نگاهی به «بایرن مونیخ آنچلوتی»، «چلسی کونته»، «رئال زیدان» و «آرسنال ونگر» بیندازید

که در مقاطعی از فصل با وجود بازیکنان بزرگ، دچار موسم نتایج بد شدند. برانکو اما همیشه یک نسخه آماده در جیبش داشت که باخت ها ادامه پیدا نکنند. مربی ای که از همین الان، بزرگترین دلگرمی سرخ ها برای فصل آینده است؛ فصلی که استقلال شفر را توی کورس می بیند و چندتایی از بازیکنان قرمزپوش از همین حالا ندای جدایی سر داده اند. پروفسور اما برای این معضلات هم راهی پیدا خواهد کرد.


2. ستاره ای متولد شد

نگاه به این روزهای راه آهن نکنید که چسبیده به انتهای جدول لیگ یک و حتی قدرت گل زدن به رقبایش را هم ندارد. آخرین نسل طلایی راه آهن این روزها ستاره های فوتبال ایران هستند؛ ستاره هایی مثل علی علیپور که بعد از جدایی شان، تیم ریشه دار جنوب شهری ها دیگر کمر راست نکرد. پسر نوزده ساله ای که وقتی به پرسپولیس آمد، هیچ کس به خودش زحمت نداد تا ببیند از کجا آمده است. یکسال روی سکوها نشست تا بالاخره در فهرست هجده نفره قرار بگیرد. تا روز دربی که سرخ ها با گل مهاجم ناشناخته شان برنده بیرون بیایند و رسانه ها سراغش بروند. از آن روز بود که علی علیپور وارد تاریخ شفاهی فوتبال ایران شد. پسری که آنقدر محجوب بود که همراه همسرش در زیرزمینی

در کرج در یک اتاق زندگی می کرد. داستان خوشبختی گاهی همین قدر کوتاه است. به اندازه 24 ساعت قبل و بعد از دربی؛ به فاصله طی کردن چند ماه که مهاجم فیزیکی سرخ ها را به ترکیب ثابت رساند. اما بین خوشبختی و ستاره شدن هم فاصله بود. سال گذشته وقتی مهاجم فیکس برانکو بود.، هم پول داشت، هم خانه ای در یکی از برج های گرانقیمت سعادت آباد. خوشبختی برای پسر قائم شهری در دسترس بود، اما هنوز ستاره نشده بود. علیپور، یکسال پیش بدترین مهاجم لیگ از لحاظ آمار گلزنی بود؛ 970 دقیقه بدون حتی یک گل زده. آقای گل فصل بعد اما از دل همین آمارهای منفی بیرون آمده؛ آقای گلی که نه حاشیه های مهدی طارمی را داشت، نه موقعیت سوزی هایش را تصور قهرمانی شاگردان برانکو در این فصل بدون گل های علیپور سخت بود.

سهل و شیرین

علی علیپور


3. دی پرحادثه بدون بولدوزر

دی ماه پرسپولیس پرحادثه بود. تساوی برابر دو تیم قعر جدولی گسترش فولاد و نفت تهران و حذف از جام حذفی برابر نفت آبادان، سخت ترین دوران پرسپولیس برانکو در سه فصل گذشته بود. قرمزها از شروع زمستان تفاوت زیادی هم در نوع بازیشان دیده می شد. از حملات پردامنه سرخ ها روی دروازه حریف خبری نبود و کم کم پرسپولیس عادت کرد با یک مهاجم بازی کند. برانکو از دی ماه شبیه ترین حالت خودش را به سرمربی محتاطی داشت که از او در تیم ملی در ذهن داشتیم. همانقدر محتاط، دست به عصا و حسابگر. پرسپولیس از دی ماه تبدیل به تیم دیگری شد؛ کمتر گل می زد، نتایج سینوسی گرفت و تعدادی از بازیکنان مهم باشگاه دچار حاشیه هایی شدند.

پرسپولیس هجومی برانکو در یک ماه فقط چهار گل زد و نیمی از مسابقاتش را نبرد. تمام این اتفاقات به خاطر غیبت یک بازیکن در ترکیب سرخ ها بود؛ کمال کامیابی نیا که پرسپولیس بدون او تبدیل به تیم دیگری می شود. بولدوزری که وقتی در میانه زمین سرخ ها نباشد، آنها را شکننده و آسیب پذیر می کند. تا اواسط فصل کسی نگران محرومیت پرسپولیس از پنجره نقل و انتقالات تابستان نبود، اما افت بعضی بازیکنان و غیبت کمال در این ماه نگرانی ها را افزایش داد؛ افت کیفی ای که کم و بیش تا همین اواخر هم ادامه پیدا کرده و با وجود جشن قهرمانی، هواداران را نگران فصل آینده کرده است.

سهل و شیرین

کمال کامیابی نیا


4. درخشش بنجامین باتن

او را باید «دنی آلوز» وطنی فوتبال ایران بدانیم. چند ماه پیش بود که دنی آلوز پرافتخارترین بازیکن تاریخ دنیا شد و سیدجلال حسینی حالا تنه به رقیب برزیلی اش می زند. با اینکه فوتبالیست های زیادی در لیگ برتر حضور داشته اند که سن شان بیشتر از مدافع پرسپولیس بوده اما هیچ کدام کیفیت فنی او را نداشته اند. رضا عنایتی، مهدی رجب زاده و ابراهیم صادقی تا حوالی چهل سالگی فوتبال بازی کردند و می کنند اما هیچ کدام حضور در تیم ملی را در آن سن تجربه نکردند. سیدجلال، بنجامین باتن فوتبال ایران است؛ مدافعی که هر قدر سنش بالاتر می رود، بازیکن بهتری می شود.

مدافع گیلکی انزلی چی ها، از دومین دوره لیگ برتر بازیکن همیشه حاضر این لیگ بوده و این روزها هم آمادگی بدنی و سرعت بالایش را در سی و شش سالگی به رخ بقیه می کشد و ششمین قهرمانی اش را در لیگ برتر جشن گرفت تا به طور میانگین هر دو فصل، یک قهرمانی را در فوتبال ایران تجربه کرده باشد. سال 83 آنقدر در ترکیب ملوان درخشید که علی پروین دنبالش بفرستد، هر چند مدیران پرسپولیس به جای او به اشتباه سراغ سیدمحمد حسینی، مدافع ابومسلم رفتند و سیدجلال راهی سایپا شد

تا اولین قهرمانی اش را با تیم «ورنر لورانت» جشن بگیرد. چند سال بعد به پروژه کهکشانی های سپاهان پیوست و همراه اصفهانی ها سه بار قهرمان ایران شد اما داستان دو قهرمانی آخر سیدجلال چیز دیگری بود؛ نام او به تمام رکوردهای دفاعی سرخ ها گره خورده است؛ هر وقت در ترکیب پرسپولیس حاضر بوده، آنها شکست ناپذیر بوده اند. پرسپولیس بدون سیدجلال چیزی کم دارد؛ مدافعی که بعید است کسی حالا حالاها به رکورد تعداد قهرمانی هایش در فوتبال ایران برسد.

سهل و شیرین

سیدجلال حسینی


5. مورد عجیب محسن

تقریبا تمام کارشناسان و هواداران اعتقاد دارند ربیع خواه بی کیفیت ترین بازیکنی است که پرسپولیسی ها در خط هافبک دیده اند؛ بازیکن ثابتی که با همین کیفیت پایین، در هیچ مسابقه ای روی نیمکت نمی نشیند و حضور نداشتنش در یک مسابقه، تبدیل به تیتر «و اینک آخرالزمان» روزنامه ها می شود. محسن ربیع خواه احتمالا تنها هافبک دفاعی در تمام دنیاست که تکل نمی زند، کارت زرد نمی گیرد، با بازیکنان حریف درگیر نمی شود و بعید است کسی او را در لباس پرسپولیس در حال ارسال پاس رو به جلو دیده باشد.

محسن ربیع خواه همیشه خودش را در نقاط کور زمین استتار می کند تا در معرض گرفتن پاس قرار نگیرد. برای همین هم هست که در بیشتر جریان مسابقه او را در خطی موازی با مدافعان پرسپولیس می بینید. مورد عجیب محسن ربیع خواه همین است؛ او نه کمک حال خط دفاعی تیم برانکوست، نه کمک رسان حرکات هجومی است؛ بازیکنی که اگر قرار بود برایش یک پست در فوتبال تعریف کنیم، «اسکورت کننده» بهترین لقب بود.

حالا اینکه چطور بازیکن کندی مانند مانند محسن ربیع خواه که پاس های رو به عقبش روی اعصاب همه می رود و انعطاف بدنی خوبی هم ندارد، تبدیل به یکی از ارکان ثابت تیم برانکو شده، کسی نمی داند، جز مرد کروات. او مرد تاثیرگذار برانکو بود و تعداد دقایق بازی اش هم همین را می گویند؛ بازیکنی که فاصله نیمکت نشینی در مهرکام پارس و صنعت نفت آبادان تا حضور در تیم قهرمان فوتبال را ظرف چند سال طی کرد و حالا پرافتخارتر از علی کریمی، روزبه چشمی و امید ابراهیمی، همتاهای ملی پوشش در تیم ملی ایران است.

سهل و شیرین

محسن ربیع خواه


6. تکرار تاریخ با پسر محجوب

22 سال پیش پرسپولیس استانکو با گل بازیکن شماره 19 آن روزهای خود که محمود شافعی بود، به قهرمانی رسید و این فصل نوبت بازیکن شماره 19 برانکو بود که گل قهرمانی را بزند. هافبک محجوب سرخ ها تابستان دو سال پیش، سر و صدای زیادی برای آمدن به پرسپولیس درست کرد. همزمان با تلاش برانکو، علی منصوریان و استقلال هم تمام سعی شان را کردند تا امیری آبی پوش شود. روزی که با پرسپولیس قرارداد بست، شماره نه را پوشید اما بازگشت مهدی طارمی، کاری کرد تا پسر سر به زیر و تحصیلکرده لرستانی 19 بپوشد تا اینطور تاریخ را به صورت قرینه بعد از 22 سال تکرار کرد.

آمار وحید امیری ثابت می کند او خیلی بیشتر از چیزی که در زمین مسابقه دیده می شود، برای برانکو موثر بوده است. شش گل و پنج پاس گل آمار مهاجمی است که اگر این فصل در تیم برانکو نبود، فضاسازی نمی کرد و پاس های بی نقصی به دهانه دروازه نمی فرستاد، نه علیپور امروز با 18 گل آقای گل لیگ بود، نه پرسپولیس پیش از موعد قهرمانی اش را قطعی کرده بود. او از جنس بازیکنانی است که برای دیده شدن همه چیز دارد؛ هم تکنیک نابی دارد که سکوها را روی هوا بفرستد، هم سرعت بالایی که هیچ مدافعی به گرد پایش نرسد اما وحید امیری ترجیح می دهد

به جای دلبری کردن از هواداران و ور رفتن با توپ و کارهای اضافی، مشغول وظایف تاکتیکی اش باشد. از آن جنس آدم هایی که در فوتبال ایران اگر نگوییم نایاب، قطعا کمیاب است. در این چند سال اخیر کمتر اتفاق افتاده که برانکو و کارلوس کی روش سلیقه مشترکی در انتخاب بازیکن داشته باشند. نشانه اش هم اینکه کمال کامیابی نیا، احمدزاده، علیپور و محسن ربیع خواه! که بازیکنان موثر قهرمان لیگ بوده اند، برای حضور در تیم کی روش شانسی نداشته اند؛ اما داستان وحید امیری جداست. هیچ مربی ای در دنیا از پسری محجوب که دریبل می زند و پاس گل می دهد و ادعایی هم ندارد، بدش نمی آید.

سهل و شیرین

وحید امیری

همشهری جوان

ادامه مطلب...
صفحه1 از753