ولایت؛ راه ثابت قدم ماندن در مسیر حق

  • چهارشنبه, 15 شهریور 1396 01:59

باهره حیدری

حقیقتا واقعه غدیر خم نقطه آغازین تعیین سرنوشت مسلمانان در آینده بوده و طبق روایات اتمام حجت خداوند با مسلمانان است. ابعاد این رویداد آنقدر بزرگ رقم زده شد که به راحتی قابل حذف کردن از تاریخ نباشد. همه ی انسان ها از دیرباز تاکنون میل به پرستش معبود را در خود حس می کنند ولی عده ای در یافتن مصداق واقعی آن دچار خطا می شوند عده ای به سراغ بت ها می روند، عده ای دیگر خورشید و ماه و ستاره می پرستند و در نهایت هر انسانی هر آنچه که می پندارد قدرتی فراتر از بشر دارد را برای پرستش انتخاب می کند. خداوند مسیر هدایت را همواره و برای تمامی انسان ها فراهم کرده است و این انسان است که با قدرت اختیار خود می تواند انتخاب کند. انتخاب مسیر درست و حقیقی قدم اول است و ثابت قدم ماندن در مسیر حق خود نیازمند هدایت و چنگ زدن به ریسمانی دارد که خداوند از آن با عنوان قرآن و اهل بیت یاد کرده است به همین دلیل هیچ گاه زمین از ولی خدا خالی نمی ماند.

در سال های اخیر «پروژه انحراف» در حال وقوع است. با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگیِ مردم در دنیای مدرن، شاهد ظهور شیوه های تازه ای برای منحرف کردن افراد معتقد و پای‌بند به دین و ولایت هستیم. شاید یکی از روش های «گسترده» و «نامحسوس» در این حوزه، «ایجاد شبهه» و به دنبال آن «دل‌چرکین کردن» افراد نسبت به باور های اعتقادی و دینی است.

«رسانه» یکی از قدرتمندترین ابزار در دنیای کنونی است. دشمنان و بدخواهان اسلام و ادیان الهی دیگر همواره به دنبال راه هایی برای انتقال پیام های شبهه آمیز خود به جامعه هدف‌شان بوده اند و این تنها درباره اسلام صادق نیست بلکه در مسیحیت و یهودیت نیز اقدامات مشابهی در حال انجام است. امروزه با وجود شبکه های مجازی و اینترنت در کمترین زمان می شود به هدف مورد نظر دست پیدا کرد.

به عبارت دیگر افزایش روز افزون پیروان ادیان الهی به خصوص اسلام و همچنین وجود نظامی بر پایه ولایت فقیه و وجود رهبری قدرتمند در جمهوری اسلامی ایران در سیاست جهان نوعی تهدید به حساب می آید و دشمنان اسلام و ایران همواره تلاش می کنند مردم را نسبت به ولایت و اصل ولایت فقیه دلسرد کنند که همواره مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی اهداف آن ها را نقش بر آب کرده اند.

این روز ها کمتر کسی هست که حجم زیادی از این  شبهات را نشنیده یا نخوانده باشد. «عبارات شبهه‌دار» که عموما ابتدا با  زیرسوال بردن احکام ساده و به دنبال آن مسائل پیچیده تر اعتقادی خصوصا برای مخاطب جوان که جمعیت قابل توجهی از کشور ما را تشکیل می دهد طرح شده است و این فرآیند با «کارشناسی دقیق» و «نظرسنجی های گوناگون» طراحی شده است. در نهایت دشمنان اهداف عمده ای چون مشروعیت زدایی از ولایت فقیه، ایجاد شکاف در حاکمیت و هرج و مرج و جدایی حاکمان از مردم را دنبال می کنند. خوشبختانه مردم ما علی رغم تمامی این هجمه ها بیش از هر زمان دیگری راه بن بست را به طراحان خوش خیال این اهداف نشان داده اند.

آنچه که درباره غدیر بیش از پیش باید جدی گرفته شود مقابله «دقیق و حساب شده» با اقدامات حال حاضر است. امروزه علاوه بر فضای مجازی، وجود شبکه های تلویزیونی متعدد وهابی بعضا با ظواهر شیعی و تهیه ی برنامه های پرسش و پاسخ دینی و اعتقادی

سعی در تزریق افکار مسموم خود در خانواده های ایرانی دارند. 

ما نیازمند آن هستیم که با برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت اقدامات عملی در این حوزه انجام دهیم. پیش از هر چیز باید ابعاد و میزان نفوذ فکری در جامعه توسط کارشناسان برآورد شود و در مرحله بعد محتوای مناسب برای مقابله با این جریان تدوین شود. در ادامه اولین و گسترده ترین ابزار یعنی رسانه می تواند شکل مناسبی برای انتقال این محتوا طراحی کند. رسانه ملی به دلیل گستردگی، نفوذ و بودجه ی قابل توجه وظیفه ی سنگین تری در این حوزه دارد. ساخت برنامه هایی با ساختار «مدرن» و «جذاب» به گونه ای که به استاندارد های جهانی برنامه سازی نزدیک باشد در اولویت است.

واضح است که برای مقابله با این اقدامات نیازمند کاری «منسجم و همه جانبه» هستیم و نباید بگذاریم اهداف دشمن به دست خودمان محقق شود. همین اندازه که «رسانه ملی» صرفا در این حوزه کارکردی پراکنده و غیر مستمر دارد، خود نشان از عدم برنامه ریزی درست برای مقابله با هجمه های رسیده دارد.