البرز در انتظار تدوین سند ملی ارتقای وضعیت بانوان، خانواده و کودک

  • دوشنبه, 21 خرداد 1397 08:22


نسترن کیوان پور
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


البرز را فراتر از همه ویژگی هایش به تنوعِ قومیتی می شناسند؛ تنوعی که به تعبیرِ برخی فرصت است و به تعبیرِ برخی دیگر تهدید. اما زمانی که پای طرح های پژوهشی و اجرایی به میان می آید، وجودِ اقوام مختلف با فرهنگ ها و نیازهای گوناگون به فرصت بدل می شود یا تهدید؟
آیا دسته بندی های معمولِ مردان و زنان یا گروه های سنی می تواند به تنهایی در طرح های مختلف در البرز به نتیجه مطلوب بیانجامد؟ پاسخِ اصلی این است که ابتدا باید دریابیم که طرح چیست و چه جامعه هدفی را مخاطب قرار می دهد.
این مقدمه را گفتم که به جلسه روز گذشته بپردازم؛ جلسه ای که به همت استانداری و سازمان جهاد دانشگاهی البرز در باشگاه میلاد شهرداری کرج برگزار شد و محوریتِ آن، هم اندیشی برای طراحی و تدوین سند ملی ارتقای وضعیت زنان، خانواده، کودک و آسیب های اجتماعی بود.
نکته جالبِ این جلسه، تنوعِ فعالیت ها و سبقه طولانیِ اقداماتِ سازمان های مردم نهاد برای حمایت از خانواده و کودک در حوزه های مختلف حقوقی، حمایتی، توانمندسازی و ... بود که در عین حال به دلیلِ گستردگی، پراکندگی و عدمِ وجودِ تعامل، گاهی به موازی کاری متنهی می شد.
اقداماتِ گسترده اما جسته و گریخته فعالان اجتماعی برای بانوان و کودکان قابل تقدیر است اما نیاز به ساماندهی اساسی دارد تا در قالبِ یک سازمان منسجم بتوان نیازهای مهم خانواده های البرزی را تامین کرد. هرچند طی سال های اخیر در البرز طرح هایی نیز با مقیاس استانی و حتی ملی در دستِ اجرا بوده اما به دلیلِ عدم تامین اعتبار یا نداشتنِ ضمانت اجرایی ابتر مانده است؛ موضوعی که این بار موردِ تاکید تیم اجرایی قرار گرفته است.
 اما مهم ترین چالشی که پس از ارائه گزارش هایی کوتاه از فعالیت های سمن های مختلف، خودنمایی می کرد، نبودِ بانک اطلاعاتی کامل از بانوان و کودکانِ استان از منظرِ نوع اشتغال، زندگی در منطقه های مختلف و گروه های سنی و تحصیلات بود. مواردی که هر سمن بر حسبِ نیاز و نوعِ فعالیت خود تاکنون به آن پرداخته است و خُرده ای نیز نمی توان بر آن ها گرفت چرا که در همان مقیاسِ کوچک نیز تلاششان مثمر ثمر بوده اما مشکل این جاست که آمارِ کلی و جامعی وجود ندارد.
با این حال یکی از مهم ترین دلایلِ تشکیلِ جلسات متعدد از سوی استانداری و جهاد دانشگاهی، جمع آوری تمامِ اطلاعات و داده های تحقیق ها و پژوهش های مختلف در حوزه بانوان، کودکان و خانواده است تا بتوان یک حرکتِ اصولی و بنیادین در این خصوص انجام داد.
حوزه بانوان و در مقیاسی مهم تر خانواده در البرز با توجه به مواردِ مهمی چون تنوع قومیتی و وجود زندان ها و آسیب های اجتماعی به وجود آمده در پیِ آن، نیاز به توجه، برنامه ریزی ویژه و حساسیت های خاصی در ارائه راهکار و برنامه دارد که امیدواریم با تدوین سند ملی ارتقای وضعیت زنان و خانواده و کودکان، جوانبِ متعددِ این حوزه به طور جامع مد نظر قرار گیرد و این سند چراغ راهی باشد برای بهبود و ارتقای زندگی بانوان در البرز.
به منظور هم اندیشی، گروهی از نمایندگان سمن های مختلف و مرتبط با حوزه بانوان و خانواده دعوت شده بودند که هر کدام به بیانِ مهم ترین چالش های گروه هدف با تمرکز بر استان البرز پرداختند که از جمله آن ها می توان به استفاده از ظرفیتِ سرای محلات، حمایت از مشاغلِ خانگی، ساماندهی بیمه بانوان، آگاهی بخشی به بانوان در خصوص حقوق اولیه خود و مراجع حمایتی، حمایت از کودکانِ خانواده های بدسرپرست و بی سرپرست، مهارت آموزی به بانوان، ایجاد فضایی برای فروش محصولات و صنایع دستی بانوان و توجه ویژه به سلامت جسمی و روانی آنان اشاره کرد.
رویکردهای مسئولان خوشبختانه تغییر کرده است. هرچند راهی بسیار دراز در پیش است اما برگزاری چنین جلساتی، نویدِ بهبودِ وضعیتِ بانوان و کودکان را می دهد که یکی از مهم ترین ارکانِ دستیابی به یک جامعه سالم و موفق هستند.