البرز، فیلیپین است یا کاهو، موز؟!

نوساناتِ نرخ ارز به کاهو هم سرایت کرد...

  • سه شنبه, 01 خرداد 1397 01:48

 

الهام آمرکاشی

 

روند صعودی نرخ ارز موضوعی است که این روزها بحث و گفتمانِ داغی را به خود اختصاص داده و پس از گذشت چند هفته از افزایش نرخ ارز، بسیاری از کالاهای وارداتی اعم از شکلات، موز، البسه و ... با تصاعد قیمت مواجه شدند.

بحث نظارتیِ ارز و کنترلِ افزایشِ بی رویه ای که در بسیاری از محصولات وارداتی به وجود آمده، یک طرف قضیه است، بحثِ محصولات داخلی و کِشتِ داخل، آن هم از نوعِ کاهو که در باغاتِ استان های داخلی و نزدیک به البرز و استان البرز، کاشت و برداشت می شود و این روزها به بهانهء تصاعد نرخ ارز، از قیمت بالایی برخوردار شده، قضیه اصلی در این مقال است.

"هر ساله از اواخر اردیبهشت، صادرات سبزی و صیفی شامل کاهو، خیار، انواع کلم، لوبیا سبز، هویج و سبزیجات از استان البرز به کشورهای حوزه خلیج فارس آغاز می شود ". این خبر به نقل از رئیس اتحادیه صادر کنندگان میوه و تره بار استان البرز بر ستون خبرگزاری ها نشان داده شده است که وی با تأکید بر این مهم که در دو سال گذشته، صادرات محصولات کشاورزی این استان هر ساله با 40 % افزایش روبرو بوده است، اذعان داشت: دراین مقطع زمانی بیشترین محصولات کشاورزی ما که صادر می شود کاهو، انواع کلم و تره فرنگی است که از اواسط خرداد تنوع محصولات زراعی که صادر می شود افزایش می یابد .

این یک گزاره از صادرات کاهو و پرورش و کاشت آن در باغات البرز را در گوشه ذهن بسپارید تا به مقولهء افزایش نرخ کاهو به دلیل تصاعد نرخ ارز برسیم.

ناگفته پیداست که "نوسانات نرخ ارز به دلیل تأثیرات خود بر واردات و صادرات باعث می شود تا صادرکنندگان و واردکنندگان به محض تغییرات قیمت ارز مبادلاتی تصمیمات جدید اخذ کنند و هرگونه تصمیمات آنها بر میزان صادرات و واردات و قیمت آنها تأثیر می گذارد" اما بی شک بیشترین تأثیرگذاری، بر محصولات اساسی است و در این میان، از هرطرف که سر بچرخانیم، دور تا دور کرج را باغات کشاورزی احاطه کرده که انواع سبزی، میوه و صیفی جات با تولید وکیفیت عالی در داخل تولید می شود. داخل هم نه کمی دورتر به انگورِ تاکستان برسیم یا لیموی شیراز که بخواهیم قیمت تردد و مسافت و مبادله گرانِ واسطه را نیز در قیمت نهاییِ محصولات، شمار کنیم. داخل یعنی همین البرز که در این روزها آغاز صادرات سبزی و صیفی جات از استان را شاهد هستیم و رئیس اتحادیه صادر کنندگان میوه و تره بار استان البرز نیز تأکید دارد که تمامی صادر کنندگان محصولات کشاورزی استان، خود تولید کننده بوده و از صفر تا 100 کار را خودشان انجام می دهند!!

با بیان این مطالب و بازگوییِ اینچنین اخبار، تأسف بار است که نظارت به حمدالله وجود ندارد، سرکشی بر قیمت های میوه و تره بار وجود ندارد، تردد تیم های ارزیابی بر قیمت و محصولات در استان وجود ندارد، قیمت کاهو به 5000 تومان می رسد و بالارفتن نرخ ارز، دلیلِ موجه بارفروشان می گردد.

درست است گاهی اوقات، همشهریان کرجی از آب گل آلود، ماهی می گیرند و به هر بهانه ای شاهد افزایش قیمت های ولو جزئی در طی سال می شویم اما نوسان نرخ ارز و تصاعد قیمت کاهو، بسیار تأمل برانگیز و قابل نظارت و پیگیری است.

"افزایش قیمت موز؛ به بهانه نوسانات قیمت ارز" از جمله سرخط های خبری است که چند وقت یکبار بر ستون خبرگزاری ها نمایش داده می شود و در این میان با توضیحاتی از سوی مسئولین و مراجع ذیربط، مورد پذیرش ازسوی مردم قرار می گیرد.

به عنوان مثال در این رابطه، نائب رئیس بارفروشان استان تهران با بیان اینکه قیمت موز ظرف یکماه گذشته تغییر یافته، در رابطه با دلایل این امر می گوید: «تعرفه ها به ۲۰ درصد رسیده، همچنین به دلیل تغییر قیمت دلار و کاهش تولید موز در فیلیپین قیمت این کالا در کشور افزایش یافته است.»

حالا در این میان، چه تشابهی میان کاهو و موز- البرز و فیلیپین وجود دارد را مسئولین ذیربط در این خصوص باید پاسخگو باشند!

همچنین رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار، درخصوص قیمت برخی اقلام میوه در بازار اظهار کرد: به غیر از میوه‌های نوبرانه که با قیمت بالاتری به بازار عرضه می‌شود باقی اقلام تغییر محسوسی نداشتند و غالبا ثابت بودند. وی در ادامه در رابطه با توت فرنگی موجود در بازار و رنج قیمتی آن تشریح کرد: توت فرنگی موجود در بازار در حال حاضر توت فرنگی جیرفت و کرج است که به نسبت کیفیت قیمت‌های متفاوتی دارد. محصول جیرفت از ۲ هزار تا ۷ هزار تومان خرید و فروش شده و محصول کرج از ۷ تا ۱۷ هزار تومان به فروش می‌رسد.

اینجاست که هرچه بیشتر اخبار و آمار را بررسی می کنیم، از تصاعد قیمتی در همه محصولات استانی باخبر می شویم که گویی نظارتی از سوی هیچیک از دستگاه های زیرمجموعه برای بررسیِ قیمت ها وجود ندارد و پاسخگویی در این زمینه از اوجب واجبات است.

در پایان، با نگاهی به آمار و جداول منتشره؛ ذرت دامی- برنج- وسایل نقلیه موتوری و کنجاله سویا- موز سبز تازه یا خشک کرده- قطعات بی‌استخوان منجمد از نوع گاو- 10مورد لاکهای رنگ کننده - لوازم خانه داری و پاکیزگی برای سرویس بهداشتی- قطعات منفصله خودرو و... بیشترین واردات را به خود اختصاص داده‌اند و هرچه داده ها و محصولات وارداتی را برانداز می کنیم، اثری از کاهو و متعلقاتش پیدا نمی شود که بتوان ادله و رابطه ای برای نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت کاهو، تبیین کرد؛ به جز تک خبری با این مضمون: "ایران از امارات، کاهو و گل کلم وارد کرد!" که با احتسابِ این مورد که وارداتِ کاهو و گل کلم در لیستِ واردات کالاهای غیرضروری و دارای مشابه تولید داخل است، بسیار مورد نقد قرار گرفت و مورد پذیرش واقع نشد.

حالا قضاوت با تمام خوانندگان و مسئولین و یکایکِ هرآنان که می توانند و باید برای رفع ابهامات و تناقضات موجود، عملی انجام دهند و کوتاهی می کنند.

"دقت نظر- انصاف و نظارت"، سه کاراکتر مفقوده ای است که در استان البرز نیازمند رسیدگی از سوی مسئولین ذیربط است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید