کالاهای گران نشده را اطلاع دهید تا مسئولین اقدام کنند!

  • شنبه, 12 اسفند 1396 06:01

 

الهام آمرکاشی

 

روزهای پایانی سال برای هرکسی جلوهء خاصی دارد و افراد بنا به الگوهای تربیتی- شخصیتی که دارند، رفتارها و تفکراتِ متغیری را برای آغاز سال نو از خود نشان می دهند.

یکسری از افراد، دل به طبیعت می زنند و فارغ از شلوغی های شهر، گوشه دنجی را برای کسب آرامش، انتخاب می کنند. عده ای در خانه ماندن و پذیرایی و دید و بازدید را به هر کوه و جنگلی ترجیح می دهند و گروهی که البته در اقلیت قرار دارند، کتاب خوان می شوند. اما همگان بر این نکته صحه می گذارند که هر فردی در هر گروهی که قرار بگیرد، باید بخورد و بیاشامد و بی شک اسراف نکند!

و اما دراین گرماگرمِ سرسام آورِ قیمت اجناس و محصولات، آیا جایی برای خوردن و آشامیدن از نوع بهاری وعیدانه با هزار و یک تنقلات و شیرینی، باقی مانده که اسراف هم بشود!

با پیاده روی در چند مجتمع و فروشگاه و عرضه محصولات عیدانه که با قیمت های گزاف از پشت ویترین خودنمایی می کند، چنان برق از سر آدم می پرد که نمیدانی این حقوق و عیدانه ای که بعد از یکسال کارکردن به دست آورده ای را صرف چه کنی! پوشاک، خوراک و تنقلات، سفر چند روزه، پرداخت اقساط و بدهی ها یا ...

شعار دولت حاضر، تدبیر و امیدی است که بوی بی تدبیری می دهد. کدام تدبیر در پسِ این دولت نهادینه شده که با ذکر کوچکترین مواردی چون مایحتاج ضروریِ روزانه خانوار، آمار همچنان حکایت از گرانی دارد.

گرانی ها و تحمیلِ رشد اجناس و ارقام بر دوشِ قشر متوسط به پایینِ جامعه، بر کدام تدبیر استوار است که هیچ مسئولی در هیچ گروه و رسته ای حرف از کاهش قیمت در گوشه ای از بازار اصناف نمی زند!

کارگران و کارمندانِ جامعه با حداقل حقوق و دستمزد، حال و هوای بهاره را با کدام دلخوشی و جیب پُر، در کوچه ها قدم بزنند که لبخندی برای هیچکس باقی نمانده.

تخم مرغ شانه‌ای نزدیک به 20 هزار تومان فروخته می شود. لبنیات بدون هیچ تعارفی در حال گران شدن است و هیچ کس کاری با اخباری مبنی بر کاهشِ سرانه شیر و لبنیات در خانوارهای ایرانی ندارد. ایرانی جماعت که حق دارد از برنج ایرانی استفاده کند، با گران شدن این محصول، روی به برنج خارجی آورده که متأسفانه گزارش های میدانی حکایت از گران شدنِ برنج خارجی دارد.

گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها گران شد. گروه روغن‌ها و چربی‌ها گران شد. میوه و خشکبار، سبزیجات گران شد.

افزایش سرسام آورِ هزینه های درمانی و خدماتی و رشد قبوض و گرانیِ ایاب و ذهاب و سرویس مدارس و تحصیل در دانشگاه ها و .... بماند که تا چه حد مردم جامعه را دچار استرس و اضطراب و تشویش کرده است.

حالا در این میان، آیا چیزی برای گران شدن باقی مانده که از نگاهِ مسئولین دور مانده باشد!! لطفا مردم اطلاع رسانی کنند، اگر چیزی از قلم افتاده در اسرع وقت به گوش مسئولین برسانند تا در گران شدنِ کالاها و خدمات، اقدامات لازم صورت بگیرد.

متأسفانه با نگاهی به آمار و ارقام موجود، با گرانی هایی که به اجبار بر افراد اجتماع وارد شده، بسیاری از مردم، تنها تماشاگرِ بازار هستند و در این مسیر، جدا از نظارت های جدی از سوی مسئولین در ارگان های مربوطه برای کاهش اقلام و اجناسِ ضروریِ خانوارها، ضرورت آمادگی کامل برای مدیریت و کنترل بازار شب عید نیز از جمله مواردی است که باید لحاظ شود و مورد پیگیری قرار بگیرد.

بی شک بازار کنونی نیازمند حضورِ گروه های بازرسی و نظارت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و سازمان تعزیرات است تا با کنترل بازار، مانعِ تضییع حقوق مردم شود و بتوانند تا حد مفیدی از افزایش قیمت ها از میزان مصوب جلوگیری کنند.

و در این میان، چیزی که آمار نشان می دهد بازگوکننده این مطلب است که  درصد قابل توجهی از جمعیت ایران زیر خط فقر هستند و این اخبار، نشان از همان انفجارِ نابرابری اجتماعی است که به زودی صدایش بلند خواهد شد.

افزایش فقر و کاهش قدرت خرید مردم، پدیده ای نیست که از کنارش با چند هشدار از سوی مسئولین و ارائه آمار و جداول گذشت و در این وانفسای روزهای پایانی سال، با افزایش کالاها و خدمات، انتظار می رود برای رسیدن به خطِ تعادل در جامعه، حرکتی از سوی مسئولینی که در مراکز رفاهی- اقتصادی- اجتماعیِ جامعه، میز و جایگاهی را به تملک گرفته اند، صورت پذیرد و اجتماعِ حاضر، شاهد تغییری ولو جزئی در افزایشِ تعادل میان افراد و طبقات جامعه گردد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید