علی خیلدار:

باید از فرهنگِ دولتی عبور کنیم و به دولتِ فرهنگی برسیم

  • دوشنبه, 17 مهر 1396 12:29

فرزانه یوسفیان

 

دیدار دوستانه مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با رئیس و اعضای هیئت مدیره انجمن هنرهای تجسمی استان البرز عصر یکشنبه در دفتر کار موسوی از هنرمندان پیشکسوت در زمینه سفال و سرامیک برگزار شد. در این نشست صمیمانه که به دلیل مشکلات و درد دل های فراوان هنرمندان ساعت ها به طول انجامید، خیلدار بر لزوم دفتری مختص به این انجمن در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز تاکید کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در این بازدید با اشاره به اینکه ایران را با فرهنگ و هنر، حافظ، سعدی، فردوسی و... می شناسند، گفت: خوشبختانه شاخص فرهنگ و هنر کشورمان از همه نکات بالاتر است، اما هر کدام از ما نتوانسته ایم آن چنان که باید از این ظرفیت بزرگ استفاده کنیم.

این مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: راه برون رفت از وضعیتی که امروز کشور به آن دچار شده است، توسعه فعالیت های فرهنگی- هنری است. این فعالیت تنها نباید به برگزاری مراسم های صحنه ای و ارائه آمار و پرکردن رزومه ختم شود، بلکه معتقدم باید کارهای زیربنایی برای تقویت زیرساخت های فرهنگی انجام شود. در همین راستا باید در قوی کردن انجمن هنرهای تجسمی استان البرز اقدامات مثمرثمری انجام شود، باید به جایی برسیم که تعداد عضوها به صد هزار نفر برسد تا بسیاری از راهکارها به دست خود هنرمندان ارائه شود.

خیلدار حمایت مسئولان از هنرمندان را در راستای ارتقای فرهنگ و هنر استان البرز، مهم دانست و افزود: اعضای انجمن های موسیقی، هنرهای تجسمی و... مانند بچه های این خانواده هستند و باید از آن ها حمایت کرد. اگر واقعاً شرایط مهیا شود، سیستم اداری را به سمت فرهنگی شدن سوق می دهم. باید تفکر هنری در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی حاکم باشد. باید از فرهنگِ دولتی عبور کنیم و به دولتِ فرهنگی برسیم، اما این نکته باید لحاظ شود برای رسیدن به این مهم تنها حمایت مسئولان نیستند، بلکه هنرمندان نیز باید کارهای مهمی را انجام دهند.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: در حوزه هنرهای تجسمی امتیاز بزرگی وجود دارد و اگر مکان دائمی باشد، دیگر نیازی به گالری و نگارخانه وجود ندارد، بلکه هنرمند این انجمن یک وسیله کار می خواهد و مکانی برای خلق آثار هنری. در این میان انجمن هنرهای تجسمی سعی کند نمایندگان خود را در شهرستان هایی مانند نظرآباد، هشتگرد، طالقان و... فعال سازد تا به صورت خوشه ای فعالیت انجمن هنرهای تجسمی توسعه پیدا کند.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز بر لزوم دفتری مختص به انجمن هنرهای تجسمی استان البرز تاکید کرد و گفت: در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز یکی از اتاق های نگارخانه سیروس قائم مقامی را در اختیار انجمن هنرهای تجسمی قرار خواهیم داد تا از امروز بتوانند با داشتن مرکزی دائمی به کارهای فرهنگی- هنری خود ادامه دهند. هدف این است که تمامی رشته های هنرهای تجسمی در زیر مجموعه همین انجمن فعالیت داشته باشند. در این خصوص با اعضای هیئت مدیره انجمن هنرهای تجسمی هم نظر هستم و باید فعالیت های این مجموعه به صورت متمرکز انجام شود، زیرا قوانین آیین نامه نیز طبق ضوابط تنها از انجمن های مجوزدار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت می کند.

خیلدار در پایان سخنانش افزود: باید برای اتحاد و فعالیت انجمن هایی که رشته هایشان جزء زیر مجموعه هنرهای تجسمی هستند، جلسه ای برگزار شود تا اقدامات و فعالیت هایشان تشکیلاتی تر و در شبکه هنرهای تجسمی انجام شود. همه ی برنامه های مربوط به فعالیت های رشته های هنرهای تجسمی را به خودتان می سپاریم، مسئولیت و اجرای تمامی برنامه ها برعهده هنرمندان باشد و ما به عنوان حامی در کنار شما خواهیم بود.

لازم به ذکر است در این نشست فرج ا... عطابکی رئیس و منصور آذری، رامتین قانع، سعید فخر موسوی، شهرام دستگیر، لیلا بیگی و سارا دایی اعضای انجمن هنرهای تجسمی استان البرز حضور داشتند و هر کدام به مشکلات و کمبودهای موجود در حوزه هنر اشاره کردند. روزنامه پیام آشنا در نظر دارد هر هفته هنرمندان و پیشکسوتان تمامی شاخه های هنری هنرهای تجسمی استان البرز را معرفی و با آن ها مصاحبه ای داشته باشد.

در حاشیه ی این دیدار دوستانه لازم دانستم از فضایی که در آن ساعت ها به مشکلات و دغدغه های هنرمندان و پاسخ های شیوای خیلدار گوش می دادم، تعریف کنم. دفتر کار موسوی از آثار هنرِ دست خودش مملو بود. میز و صندلی هایی رنگ آمیزی شده و کاسه و بشقاب هایی که حتی برای پذیرایی از آن ها استفاده می کرد، تماماً بوی نابِ هنرِ دست را می داد. اگر به عنوان خبرنگار آن جا نبودم و لازم نبود خودکار و کاغذ در دست مطالب را تند تند بنویسم تا حرفی از قلم نیافتد و حواسم به ویس رکوردرم باشد که مبادا باتری اش تمام شود یا حافظه اش پر شود، قطعاً سر می چرخاندم و به اطرافم که پر بود از هنر و سلیقه و ایده خیره می شدم.

اگر با چشمان خودم نمی دیدم، شاید باورم نمی شد این دفتر کار هنرمندی است که در دهه ی هشتاد زندگی خود عمر می گذراند. صندلی هایی با روکش های رنگی، میزهایی رنگ آمیزی شده که حتی دلم نمی آمد بشقابی را بر روی آن بگذارم، همه و همه حالِ دلِ آدم را خوب می کرد. هنرمندانی که نه حمایت مالی می خواهند و نه فضایی گسترده برای فعالیت هنری، بلکه توجه مسئولان و رسیدگی به مشکلات و معضلات را طلب دارند تا کسی مانند خیلدار عصر یکشنبه ساعاتی را برای پیشکسوتان و هنرمندان این استان اختصاص دهد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید