خیلدار:

اجازه نمی‌دهم به حوزه هنر در البرز بی احترامی شود

  • دوشنبه, 17 مهر 1396 06:40

پیام آشنا - فرزانه یوسفیان، کم لطفی ها به هنرمندان در جای جای کشورمان بیداد می کند. از لغو کنسرت هایی که حتی بلیت های آن در سایت ها به فروش رسیده تا عدم وجود زیرساخت های اولیه همچون پلاتو، نگارخانه و فضای سینما استاندارد، همه و همه درد دل هایی است که به زبانِ هنرمند جاری می شود، اما گوشِ شنوایی نیست، اگر هم هست به صورت مقطعی می شنوند و در طول زمان به فراموشی سپره می شود. این فراموشی هم دلایل بسیاری دارد یا مسئول مربوطه با کثرت کارها در حوزه های دیگر مواجه می شود و یا با تغییر مدیر درد بر جای خود باقی می ماند و مدیر جدید تا بخواهد با آن ها همذات پنداری کند، زمانی دو چندان صرف می شود.
البرز نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته این را باید گفت که هیچ زیرساختی در هیچ شاخه ی هنری در حد هنرمندان نامی و حرفه ای استان وجود ندارد. نه مکان فیزیکی مطلوب برای هنرمندانی که در قالب انجمن های ادبی و هنری فعالیت می کنند وجود دارد و نه نشست های منظم ماهانه با مسئولان ذیربط برای شنیدن مشکلات و معضلات موجود در این حوزه در جهت برطرف کردن آن ها برگزار می شود.
با وجود تمامی مشکلات موجود در حوزه فرهنگ و هنر البرز، حال که همین هنرمندان فعال و دوستدار رشته های هنری با کمبود امکانات افتخارآفرین بودند؛ مسیر را برایشان هموار سازیم و به قول معروف چوب لای چرخ آن ها نگذاریم. شنبه گذشته پیامی با این مضمون برای هنرمندان تئاتر در شهرستان نظرآباد ارسال شده است: هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی استان البرز در نظر دارد به منظور معرفی نماینده انجمن در شهرستان نظر آباد جلسه هم اندیشی و پیشنهاد نامزدهای مورد نظر را با حضور شما عزیزان برگزار کند. بدین منظور از هنرمندان عزیز دعوت می شود در جلسه روز شنبه مورخ 15/7/96 در محل فرهنگسرای هنر نظر آباد ساعت 16 حضور به هم رسانید.
روز شنبه عصر بود که در گروه تلگرامی هنرمندان تئاتر البرز گله ای از سوی یکی از هنرمندان استان که در شهرستان نظرآباد با در بسته اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان مواجه شده بودند منتشر شد. مدیر کل همیشه فعال اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با حضور در این گروه و پیگیری در خصوص این مشکل، حل آن را قطعی دانست. هنرمندان نیز هر کدام درد دل خود را اینگونه با مدیر کل مطرح کردند: هر سال نماینده انجمن هنرمندان تئاتر نظرآباد توسط خود مسئولان انتخاب می شد، حتی باعث شدند انجمنی که موجود بود و با قوت در حال کار و تلاش بود به یک ‌نفر خلاصه شود و انجمن از بین برود. اوضاع پلاتو این شهرستان هم که مشخص است و هیچ تلاشی هم برای آن نمی شود، امروز هم که اجازه ندادند که تئاتری ها جمع شوند و برای خودشان تصمیم بگیرند. شما همیشه حامی تئاتری ها بودید و اینجا می خواهیم که اجازه بدید تئاتری ها برای خودشان تصمیم بگیرند.
یکی دیگر از هنرمندان می گفت: وقتی خبرهایی از این دست می شنویم حالمان عجیب و غریب گرفته می شود. مگر خواسته های هنرمندان تئاتری چقدر بزرگ است که نمی توان انجام داد. این بچه ها که سال ها چراغ تئاتر نظرآباد را روشن نگه داشتند و روز به روز خبرهای پیشرفت و افتخاراتی که کسب می کنند را می شنویم، چرا باید اینگونه باشد! جناب خیلدار بزرگوار که تا الان واقعا حمایت های شما قابل ستایش بوده و خواهد بود و همیشه لطف داشتید به جامعه هنری استان. اما کمی فقط کمی نگاهی هم به این شهر بیندازید و عاجزانه درخواست داریم به درد دل این هنرمندان شریف هم گوش بدهید. بسته شدن فقط یک درب به روی هنرمندان یعنی بسته شدن فرهنگ به روی جامعه.
علی خیلدار مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در پاسخ به پیام های هنرمندان، نوشت: «سلام. صددرصد در خدمتتان خواهم بود. اجازه نمیدم که به حوزه هنر بی احترامی بشه.»
روز گذشته و قبل از صفحه آرایی صفحه فرهنگ و هنر تماسی با خیلدار در خصوص این موضوع داشتم که در ادامه می خوانید:
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ و هنر پیام آشنا گفت: خوشبختانه جلسه ای ظهر امروز با حضور هنرمندان تئاتر استان البرز و شهرستان نظرآباد برگزار شد و تمامی سوء تفاهمات و برخی اختلافات موجود بر طرف شد. در دو روز آتی جلسه ای در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نظرآباد با حضور هنرمندان این شهرستان و انجمن استان برگزار خواهد شد و به موضوعات مطرح شده رسیدگی می شود.
خیلدار در ادامه خاطرنشان کرد: هنرمندان تئاتر استان از جمله هنرمندان تلاشگر و حرفه ای هستند که بارِ سنگین هنر نمایش استان را به دوش می کشند. حال که هنرمندان همواره در راه ارتقای فرهنگ و هنر استان قدم های موثری برمی دارند و بارها باعث موفقیت هایی به نام البرز شده اند، ما نیز به عنوان مسئول باید در راه هموار کردن این مسیر اقدامات شایسته ای انجام دهیم.
این مسئول در پایان یادآور شد: به عنوان مدیر فرهنگی استان از تمامی هنرمندانی که در این خصوص آزرده خاطر شده اند، معذرت می خواهم و امیدواریم با همراهی و همکاری مسئولان و هنرمندان دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.
*جای بسی خرسندی است که مدیر کل دلسوز و فعال استان در کمتر از چند ساعت از اتفاق پیش آمده، مسئله را برطرف ساخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید