هنرمند تئاتر البرزی مطرح کرد :

کرج قطب قوی تئاتر در کشور/ البرز میانجی فرهنگی ندارد !

  • چهارشنبه, 06 تیر 1397 10:32


فرزانه یوسفیان
اینکه زیرساخت فرهنگی در البرز ضعیف و در حوزه هایی اصلا وجود ندارد، بر هیچ هنرمند و حتی مسئولی پوشیده نیست. تا امروز که به عنوان خبرنگار در حوزه فرهنگ و هنر استان فعالیت داشتم با هنرمندان بسیاری در شاخه های مختلف هنری چون هنرهای تجسمی، موسیقی، تئاتر، ادبیات و... درخصوص مشکلات و معضلات فعالیت شان گفتگو کردم و هیچ هنرمندی را راضی از شرایط موجود ندیدم. نه گالری و نگارخانه ی استاندارد، نه پلاتوی نمایش و نه سالن چند منظوره ای برای فعالیت فرهنگی- هنری برای هنرمندان وجود دارد. نبود فضاهای فرهنگی مربوط به امروز و دیروز هم نمی شود، سال هاست هنرمندان گله می کنند و مسئولان تنها می شنوند و کاری از پیش نمی برند. همین اتفاق هنرمندانِ بومی و نامیِ استان را راهی پایتخت می کند. در آن جا هم تبلیغات صورت می گیرد و هم برای هنرشان ارزش قائلند. سینا شفیعی بازیگر، نویسنده و کارگردان البرزی سال هاست نمایش های خود را در تهران به روی صحنه می برد. نمایش «پلاس پلاس به توان دو» آخرین نمایش شفیعی است که از بیست و سوم خرداد آغاز و تا پایان تیرماه هر شب در سالن سایه تئاتر شهر تهران اجرا می شود. با وی در خصوص اجرای این نمایش گفتگو داشتیم که در ادامه می خوانید.

نمایش پلاس پلاس به توان دو چه داستانی را روایت می کند؟
«نمایش پلاس پلاس به توان دو» یک ساعت از زندگی یک انسان را روایت می کند. در این یک ساعت حیاتی به گونه ای است که باعث روند بازشناسی وی از جهان اطرافش می شود. اتفاقی که در داستان می افتد یک نگاهِ بازتر نسبت به آدم ها، شهر و جامعه ای که در آن زندگی می کند به دست می آورد. کلیت داستان درباره آدمی است که رادیوی خانگی راه می اندازد تا با تلویزیون پدر زنش بجنگد که در ادامه اتفاقاتی می افتد.

درباره نام این نمایش بفرمایید.
به دنبال یک اسم خاص برای این نمایش بودم. چون قصه در جغرافیای معینی نیست. یکی از ویژگی های این نمایش اسم ها و اسم کاراکتر اصلی است که روند تعیین کننده ای در این مسیر دارد. قصد داشتم نام نمایش، به جهانِ قصه بنشیند و در ابتدا ضربه ای به تماشاگر باشد. در ابتدا برای تماشاگر سوال پیش می آید اما بعد از تماشا این کد برای او باز می شود. در کارهایم علاقه به واژه‌آرایی دارم. در این خصوص به آهنگ ملودیکال کلمات از دیالوگ گفتن ها تا نام نمایش توجه می کنم و برایم مهم است.

از همکاری نمایش پلاس پلاس به توان دو با امیر جعفری بگویید.
در نمایش پلاس پلاس به توان دو آقای امیر جعفری صدای یک کارکتر را اجرا می کند. در ابتدا قرار بود این کارکتر به صورت حضوری باشد و قطعا هم می توانست در گیشه موفق تر باشد، اما به دلایل استراتژیکی که در اجرا داشتم، علاقمند بودم که این شخصیت غایب باشد و با این جنبه تاثیر و حضورش بیشتر می شد. تصمیم گرفتم این شخصیت به صورت صدا باشد و امیر جعفری این کار را پذیرفت. در یکی دیگر از نمایش های من که در آینده به روی صحنه می رود، امیر جعفری به عنوان بازیگر حضور دارد.
باوجود اینکه شما هنرمند کرجی هستید، چرا تهران را برای اجرای عموم نمایش پلاس پلاس به توان دو انتخاب کردید؟
متاسفانه این سوال سال هاست بی جواب مانده است. من بیش از ده سال است برای تئاتر این شهر زحمت کشیده ام، اما هیچ اتفاقی در حوزه تئاتر نیافتاده است. ده اثر دارم و ده‌ها جایزه منطقه ای، استانی، کشوری و بین المللی دریافت کرده ام، اما متاسفانه هیچ کدام از کارهایم را در کرج اجرای عموم نرفته ام و این تلخ ترین نکته ای است که در زمینه ی فعالیتم وجود دارد. در کرج گویا برای هیچ مسئولی فعالیت ما مهم نیست. شهرداری هیچ گاه رایزنی با استانداری در خصوص تبلیغ کار و اثر هنری به جای کالا، ماشین، بانک و... و ارائه تسهیلات و سهمیه برای حمایت از آن نداشته است. یک اثر چقدر باید تبلیغ شود تا بتواند تماشاگران خود را جذب کند. در شهری که تعداد زندان هایش از تعداد سالن های تئاترش بیشترش است، یک فرد هنرمند چه مقدار باید هزینه کند تا بتواند هر شب تعدادی را به سالن بکشاند، افرادی را که حتی نمی دانند کرج تئاتر شهر دارد یا خیر!
متاسفانه در این خصوص همه ی بچه های تئاتر ضربه خورده اند. سیر تئاتر کرج رو به قهقرا است و تئاتری دیگر باقی نمانده است. مدتی پیش مراسم کلنگ زنی در محوطه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز برگزار شد که امیدواریم این مهم با شدت و همت بیشتری پیش گرفته شود، اما واقعیت این است که اگر کسی در کرج علاقمند به فعالیت است می تواند تئاتر دانش آموزی انجام دهد و در مدرسه ها دعوت نامه بفرستد. ابداً فردی در کرج از وجود سالن تئاتر و هنرمندان این حوزه خبر ندارند و برای خبردار شدن مردم و همگی شدن این جریان و گروه، باید از تمامی زحمات رونمایی شود. برای رونمایی در کرج یک میانجی فرهنگی نیاز داریم. در عرصه ی کار فرهنگی مردم واکنش گرند نه کنشگر. باید در این مسیر سهمیه برای هنرمندان تئاتر در نظر گرفته شود که در جای جای شهر بتوان در بیلبوردها و بنرهای شهری تبلیغ تئاتر و فعالیت فرهنگی انجام شود تا مردم هم از اتفاقات فرهنگی- هنری شهر باخبر شوند.
برای فرهنگ سازی و انجام یک کار باید همت افرادی وجود داشته باشد که متاسفانه در کرج آن مسئول فرهنگی که به عنوان میانجی باشد، وجود ندارد. هر فرد به صورت جزیره عمل می کند و به حال فرهنگِ این استان که جوان ترین و متراکم ترین استان کشور است، توجهی ندارند.

چه راهکاری برای ساماندهی به اوضاع تئاتر استان وجود دارد؟
پرچم جریان فرهنگی استان به دستِ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز است. نمی دانم در مدت زمان ده سال گذشته شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز چند جلسه مشترک در خصوص فرهنگ و هنر برگزار کرده اند؟ یک هنرمند که نمی تواند هر روز نامه در دست به شهرداری برود تا از او و گروهِ اجرایی حمایت شود. باور کنیم تئاتر کرج یک قطب قوی در کشور است. هنرمندانی همچون نوید محمدزاده، مصطفی کیایی، محسن کیایی و بسیاری هنرمندان دیگر از خطه‌ی البرز آمده اند. مسئولان باید در این راستا از هنرمندان حمایت کنند. با این وجود باز هنرمندان تئاتر با هزینه ی شخصی خودشان محوطه زیرزمین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز را به پلاتو تبدیل کردند و آن را تعمیر و بازسازی کردند. تا امروز هم هیچ مبلغی از آن هزینه به بچه های تئاتر بازگردانده نشده است.
شرایط از سال ها قبل هیچ تغییری نکرده و همان طور پیش می رود. گویا صبوری و متانت کاری از پیش نمی برد و باید حتما با شگردها و سیاست های خاص برای رهایی از این اوضاع اقداماتی انجام داد. بانیِ این قضیه فقط می تواند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز باشد که امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

به جز کارگردانی پلاس پلاس به توان دو، مشغول چه کاری هستید؟
سر فیلمبرداری سریال ستایش 3 هستم. در این سریال به عنوان نقش اصلی و متفاوت حضور دارم که مهرماه سال جاری پخش می شود. در فیلم دیگری با نام راه و بیراه که هر شب از شبکه یک پخش می شود نیز به عنوان بازیگر حضور دارم.

چه پیشنهاد و نظری به علاقمندان حوزه تئاتر دارید؟
کسانی که علاقمند به فعالیت در حوزه تئاتر هستند باید در گروه های مختلف تئاتر حضور داشته باشند. فردی که می خواهد بازیگر شود در این حوره نمی تواند در ابتدا بازی کند، بلکه باید در گروه عضو شود. ممکن است هر کاری انجام دهد. اتفاقی که در کرج می افتد، تمامی بچه ها می خواهند از همان ابتدا به عنوان کارگردان، نویسنده و یا بازیگر نقش آفرینی کنند. ما هیچ کتابی برای افزایش خلاقیت آدم ها نداریم، بلکه باید با آدم های خلاق همراه شویم، حتی اگر شده وارد گروهش شوید، چای بدهید تا بتوانید از آن فرد بیاموزید. خلاقیت را نمی توان را یاد گرفت، نمی توان آن تلالو کودکانه و رنگ و لعاب و کنجکاوی که در صحنه وجود دارد را از یک آدمی که آن کار را خلق می کند، یاد بگیرید، بلکه باید با آن فرد در رفت و آمد باشید و برخورد حضوری داشته باشید.
برای بزرگ شدن باید کوچکی کرد. باید خواند و خواند و خواند. اما این را بدانیم خواندن شرط رسیدن نیست، چون خلق منوط و مشروط به ناخودآگاه است که فقط در زندگی شخصی و روابط خصوصی ما وجود دارد. اگر به این صورت نبود تمام دکترها و تئوریسین ها می توانستند بهترین کارگردان باشند. زندگی و روابط خصوصی ما، نظارت و نظافتِ رابطه آن چیزی است که ناخودآگاه ما را تعریف می کند. بسیاری از بچه ها، در عرصه فعالیت خودشان درباره قصه های اساطیر و اسطوره ای، درباره بزرگ ترین اتفاقات صحبت می کنند، اما کوچکترین اثری در زندگی شخصی شان ندارد، در صورتی که خلق از همین زندگی شخصی و ناخودآگاه شکل می گیرد.
*نمایش «پلاس پلاس به توان دو» به نویسندگی و کارگردانی سینا شفیعی از بیست و سوم خرداد در تئاتر شهر تهران به روی صحنه رفته و تا پایان تیرماه هر شب ساعت 20 ادامه خواهد داشت. این نمایش با صدای امیر جعفری و بازی مصطفی ساسانی، سحرناز عباس زاده، رضا یعقوبی، محمدرضا محمدپور، حمیدرضا معدن کن، سترگ رضایی و محمد امیری اجرا می شود. سعید حسنلو طراح صحنه، مسعود بیگلری دستیار کارگردان و برنامه ریز و عطا نامجوفر مدیر صحنه، این نمایش هستند. علاقمندان برای تماشای این نمایش و تهیه بلیت می توانند به سایت تیوال به آدرس www.tiwall.com مراجعه کنند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید