با حضور صابری انجام شد؛

تقدیر از هنرمندان برجسته صنایع دستی در البرز

  • دوشنبه, 21 خرداد 1397 09:02

به گزارش ایلنا، در دیدار صمیمی مدیرکل میراث فرهنگی این استان با جمعی از هنرمندان استان البرز به مناسبت روز جهانی صنایع دستی از هنرمندان برگزیده نشان مرغوبیت کالا و منتخبان نشان اصالت یونسکو در استان البرز تقدیر به عمل آمد.

در این دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین فخرالدین صابری، مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز ضمن تبریک روز جهانی صنایع دستی به فعالان این عرصه در استان البرز بر لزوم ارتباط بیشتر و موثرتر معاونت صنایع دستی با هنرمندان و انعکاس دغدغه های ایشان به مدیریت ارشد استان تاکید کرد.

وی ادامه داد: ما در سازمان میراث‌فرهنگی سه مأموریت بر حسب وظایف محوله سازمانی داریم؛ اول در حوزه گردشگری، دوم در حوزه میراث‌فرهنگی و در نهایت در حوزه صنایع‌دستی. نظر این سازمان بر این است که در هر سه حوزه یاد شده رشد به‌صورت متعادل باشد و پرداختن به حوزه‌‌ای باعث عدم توجه به حوزه‌های دیگر نشود.

صابری اضافه کرد: رسالت ما در حوزه صنایع دستی نیز در سه بخش حاکمیتی-نظارتی، حمایتی-پشتیبانی و آموزش توانمندسازی و انتقال تجربیات و هنر موجود به نسل جدید، تعریف می شود.

وی در ادامه به بیمه اشاره کرد و گفت: موضوع بیمه هنرمندان صنایع دستی در سال‌های اخیر تبدیل به یک دغدغه جدی شده و باید با بسیج همه ابزارهای موجود راهکارهای قانونی لازم برای رفع این نقیصه احصا و عملیاتی شود. همچنین ایراد تفسیر شخصی از برخی جملات و عبارات در دستورالعمل‌ها آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های ابلاغی وجود دارد و تبدیل به یک معضل بزرگ چه در بخش بیمه صنایع دستی و چه در بخش‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری و میراث فرهنگی در استان البرز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز اظهار کرد: موضوع آموزش صنایع‌دستی و ایجاد بازارچه‌های دائمی صنایع‌دستی نیز به موجب اهمیت بسیار آن به‌منظور زنده نگهداشتن میراث گذشتگان و آموزش آن به نسل جدید، برای حفظ و حراست از آن و نیز به سبب ایجاد اشتغال، ضروری است.

وی با عنوان اینکه کاستی‌هایی در موارد ذکر شده وجود دارد، تصریح کرد: ما در این بخش فقط در دو شهرستان نظرآباد و ساوجبلاغ مرکز آموزش و فقط در شهرستان فردیس بازارچه دائمی داریم لذا لازم است این موضوع در استان البرز گسترش پیدا کند.

صابری گفت: انتظار ما از مجموعه مدیریتی استان اعم از شهرداری‌ها، استانداری و ادارات کل مرتبط، یاری و مساعدت با اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز درباره راه‌اندازی مراکز آموزش و فروش صنایع دستی در سطح استان و به ویژه کلانشهر کرج است.