قرآن بر سر گرفتن در شب‌های قدر به معنای پیروی از دستورات خداوند است

  • چهارشنبه, 16 خرداد 1397 08:29

حجت‌الاسلام سعید سلیمانی اظهار کرد: جریان حق، جریانی است که مطابق با واقعیت باشد در مقابل جریان باطل که مبتنی بر هیچ واقعیتی بنانهاده نشده است و ریشه در توهمات و خیالات واهی دارد.

وی ادامه داد: جریان «حق» همه هستی را از آنِ خدای تبارک‌وتعالی دانسته و او را سرچشمه هستی و خالق امور می‌داند (وَ هُوَ الَّذِی خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ بِالْحَق‏ (انعام: 73)) که سرانجام همه امور نیز به‌سوی اوست (إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُون‏ (بقره: 156) و ربوبیت عالم نیز در ید قدرت او است (اللَّهُ رَبُّنا وَ رَبُّکُم‏ (شوری: 15)).

استاد دانشگاه بابیان اینکه جریان باطل همه امور را بر اساس امیال و غرایز نفسانی تدبیر می‌کند تصریح کرد: باطل تا جایی که نفس خود را به‌عنوان خدا پنداشته (أَ فَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ‏ هَواهُ أَ فَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ‏ هَواهُ (جاثیه: 23)) و خود را به‌عنوان رب عالَم معرفی می‌کند (فَقالَ أَنَا رَبُّکُمُ الْأَعْلى‏ (نازعات: 24)) بنابراین نزاع اصلی حق و باطل بر سر «خدامحوری» و «خودمحوری» است.

سلیمانی با اشاره به اینکه جریان حق همه امور را حول ولایت الهی می‌بینند و جریان باطل خود را محور امور می‌دانند؛ بیان کرد: اختلاف غدیر و سقیفه نیز بر سر خدامحوری و خودمحوری بود؛ چراکه پیروان غدیر معتقدند تنها کسی ولایت دارد که منصوب از جانب خدای قادر متعال باشد اما طرفداران سقیفه خود را مستحق اعطای مقام ولایت خواندند.

وی تأکید کرد: امام حسین (ع) در مقابل کسی قیام کرد که به‌جای فرمان‌بری از خدای احد و واحد، از نفس خود پیروی کرده و همه تلاش خود را برای تحریف دین خدا بر اساس امیال شخصی خود به کار بسته است.

استاد دانشگاه به فضیلت قرآن بر سر گرفتن در شب‌های قدر اشاره کرد و یادآور شد: قرآن بر سر گرفتن در شب‌های قدر و قسم دادن به خدای متعال و چهارده نور مقدسش، بدین معناست که تمام دستوراتی که ما را به مسیر حق رهنمون می‌کند را سرلوحه کار خود قرار دهیم؛ همان‌گونه که صاحب این شب‌ها این‌گونه عمل کرد و جان خود را باخدای تبارک‌وتعالی معامله می‌کند تا رضایت او را کسب کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امید که در این شب‌ها و هنگامی‌که قرآن بر سرداریم و نام انوار مقدس اهل‌بیت (ع) بر زبان می‌آوریم، تصمیم‌های جدی برای بودن در مسیر آن‌ها و دوری از "خودمحوری" را گرفته و با ذات باری‌تعالی عهد ببندیم.