تفاهم نامه فرهنگی بین البرز و وزارت ارشاد امضا شد

  • شنبه, 12 خرداد 1397 00:30

به منظور توسعه فعالیت های فرهنگی ، تفاهم نامه فرهنگی هنری روز شنبه به امضای وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی و استاندار البرزرسید.

به گزارش ایرنا، سیدعباس صالحی در حاشیه امضای این تفاهم نامه به خبرنگاران گفت: برای توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری در مناطق مختلف کشور، برنامه سه ساله فرهنگی هنری در قالب تفاهم نامه برای استانها تدوین و تنظیم شده است.
وی اظهار داشت: بر این اساس تفاهم نامه فرهنگی هنری در چهار بخش(زیر ساختی، حمایتی، رویدادی و آموزشی و پژوهشی) با استانها منعقد می شود که امروز این تفاهم نامه در البرز امضا شد.
وی افزود: در بخش زیر ساختی مواردی از قبیل توسعه و تجهیز نصب سینمای دیجیتال، تعمیر و تکمیل تئاتر شهر، افزایش تعداد سینماها، تاسیس مجتمع های مختلف فرهنگی و هنری در شهرستان های استان البرز با هدف توسعه سرانه فرهنگی مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه تا پایان سال جاری 9 سالن سینما در شهرستان کرج آماده سازی می شود که تا 3 سال آینده 26 سالن دیگر به آنها افزوده خواهد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای افزایش زیر ساخت های فرهنگی و هنری در استان البرز و دیگر استان های کشور بنا داریم افزون بر امکانات بخش عمومی و دولتی از امکانات بخش خصوصی استفاده کنیم.
صالحی، حمایت از حوزه فرهنگ و هنر را بخش دوم این تفاهم نامه عنوان کرد و گفت: خرید آثار هنرمندان، حمایت از موسسات فرهنگی، انجمن های مختلف، تولید آثار نمایشی و بیمه هنرمندان از مقوله های مهم این بخش است که در 3 سال آینده یک هزار و200 فعال فرهنگی و 300 فعال عرصه قرآنی به بیمه شدگان استان البرز افزوده می شود.
وزیر ارشاد با بیان اینکه ارائه تسهیلات به بخش فرهنگ و هنر از منابع استانی و کشوری در این بخش مورد توجه قرار گرفته، ادامه داد: پشتیبانی از رویدادهای فرهنگی هنری استان البرز نظیر برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری در استان و کشور، برگزاری نشست و کارگاه های ادبی، کارگاه های رسانه، فیلم و تئاتر و شناسایی مفاخر استان از محورهای بخش سوم این تفاهم نامه است.
وی با اشاره به اینکه در گام نخست هفته فرهنگی البرز در روسیه برگزار می شود، افزود: محور چهارم این تفاهم نامه به مواردی مانند ارائه آموزش های لازم به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، تنظیم اطلس فرهنگی و دانشنامه البرز اختصاص یافته است.
صالحی با بیان اینکه ایران کشوری دارای اقلیم گوناگون است، ادامه داد: به همین علت، تنوع محصولات فرهنگی هنری در کشور وجود دارد، اقلیم ها در موسیقی ها، نقاشی و ادبیات تاثیرگذار است و موجب شده تا شعر خراسانی با شعر عراقی متفاوت باشد و این فرصتی استثنایی است که باید برای توسعه بخش فرهنگ و هنر از آن بهره برد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز نیز با مدیران دستگاه های فرهنگی رسانه ای خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در البرز نشست برگزار کرد.