بزرگ روستای ارنگه مطرح کرد

رونق گردشگری روستایی در البرز با مسجد هزارساله و منبر معروف ارنگه

  • دوشنبه, 07 خرداد 1397 09:34
بزرگ و معتمد روستای ارنگه گفت: منبر 764 ساله ارنگه در مسجدی که قدمتش نزدیک به هزار سال است یکی از جاذبه‌های گردشگری استان البرز است که معرفی آن می‌تواند به رونق گردشگری استان البرز کمک کند.

محمدعلی قاضی گفت: مسجدی هزارساله در محله قاضی از روستای ارنگه استان البرز، وجود دارد که دارای جاذبه‌های گردشگری خوبی می‌باشد ولی در معرفی آن به مردم و علاقه‌مندان به گردشگری کم‌کاری شده است.

وی بابیان اینکه خیلی از ساکنان استان البرز و حتی مناطق دیگر کشور شیفته این مسجد قدیمی و فضای معنوی آن هستند، اظهار داشت: این افراد هرساله برای بازدید و شرکت در مراسم مذهبی و مناسبتی به این مسجد سر می‌زنند و علاقه زیادی به شنیدن خاطرات شیرین این مکان در طول قرن‌ها، از زبان افراد کهن‌سال دارند.

این عضو سابق شورای اسلامی روستای ارنگه در ادامه افزود: مسجد ارنگه در روستای لات قاضی محور کرج چالوس قرار دارد و منبری که اکنون جزو میراث ملی کشور است برای مردم محلی این منطقه از اهمیت و احترام خاصی برخوردار است و از ابتدای ساخت تاکنون مردم پای آن نشسته و به واعظان مذهبی گوش فراداده‌اند.

قاضی تصریح کرد: فردی که از ابتدای ساخت مسجد در آن حضور داشت، به نام پیر مسجد شناخته می‌شود ولی متأسفانه امروز نام ونشانی از وی وجود ندارد و تنها داستان‌هایی که از سادگی و تقرب خالص وی به خداوند، سینه‌به‌سینه نقل‌شده و به مردم کنونی روستا رسیده، موجب احترام زیاد روستائیان به این پیر افسانه‌ای شده است.

وی با اشاره به منبر مذکور که تلاش‌های زیادی برای معرفی آن به گردشگران شده است، بیان کرد: این‌جانب، از سال 1390 و دورانی که در شورای روستا ارنگه حضور داشتم، پیگیر ثبت ملی این منبر بودم تا اینکه در سال 1395 موفق به ثبت آن به‌عنوان یکی از آثار منقول در استان البرز و اثری ملی در کشور شدم.

بزرگ روستای ارنگه تاریخ ساخت منبر مذکور را 704 هجری قمری باهدف طلب مغفرت از درگاه خداوند بوده اعلام کرد و گفت: 764 سال از زمان ساخت این منبر چوبی می‌گذرد و تزئینات و نقوش اسلیمی بسیار متنوع در قاب و تونیک‌های آن‌که از ساختار مشخصی برخوردار نبوده و مشابه خطوط اولیه دوران اسلامی است، اثری ارزشمند متعلق به استان البرز محسوب می‌شود.

قاضی افزود: دارا بودن 6 پله با طول، عرض و ارتفاع به ترتیب 205، 70 و 280 سانتی‌متر از مشخصات ظاهری این منبر است که تکنیک‌های هنر چوبی نظیر، درودگری، چینی قاب و تونیک بر اساس هندسه اسلامی در طراحی آن بکار رفته است.

وی یادآور شد: بر روی این منبر سوره قدر و توحید، آیت‌الکرسی، دعایی مبنی بر حمد خداوند، نام سازنده و نام سفارش‌دهنده، تاریخ ساخت، یک بیت شعر با محتوای عدالت، دستورنامه ساخت آن و تعدادی جملات نامفهوم حکاکی شده است.

عضو سابق شورای اسلامی روستای ارنگه در پایان افزود: این مسجد با منبر معروف و محبوب خود می‌تواند موجب تقویت گردشگری و روستاگردی و درنتیجه رونق این صنعت در استان البرز شود.

فارس