06 خرداد 1397

تا حالا پیش آمده که صبح وقتی چشم‌هایتان را باز می‌کنید نیم چرخی بزنید و بعد از اینکه عقربه‌های ساعت را با چشم نیمه‌باز دیدید با خود بگویید وای! باز یک روز دیگر شروع شد، چقدر غمگین و بی‌حوصله‌ام. ما برای شما 6 گام پیشنهادی داریم تا اگر در چنین حالتی به سر می‌برید با کمک گرفتن از آنها دوباره شادی و نشاط را به زندگی خود بازگردانید.

قدم نخست : کارهای تکراری نکنید

تکراری بودن کارها و فعالیت‌هایی که هر روز انجام می‌دهیم شاید نخستین دلیل برای ابتلا به این عارضه باشد؛ اینکه سر ساعت معینی بیدار شویم، کارهایی را انجام دهیم که دیروز، هفته گذشته و ماه‌های گذشته موبه مو آنها را انجام داده‌ایم. علاوه براین نداشتن برنامه مشخص برای روزهای هفته و حتی ساعت‌های یک روز نیز می‌تواند دلیلی برای بروز علائم افسردگی و در نهایت مبتلا شدن به این اختلال خلق باشد. اینکه صبح‌ها باید بیدار شد و بدون کمترین تغییری همان فعالیت‌های همیشگی را انجام داد آنقدر کسل‌کننده و خالی از هیجان است که شاید جایی برای لبخند زدن به زندگی باقی نگذارد. ماندن در خانه برای روزهای متمادی و نداشتن رابطه با دنیا و افراد خارج از خانه هم می‌تواند دلیل دیگری برای این موضوع باشد.

قدم دوم : چه کار کنیم افسرده نباشیم؟

به‌ طور حتم هیچ‌ یک از ما دوست نداریم تمام طول روز را بی‌حوصله و کسل بگذرانیم، براین اساس گام نخست این است که خود بخواهیم از این حال و روز خلاص شویم، فکر می‌کنید برای قدم بعدی بهتر است از کجا شروع کنیم؟ از خودمان، خانه، محیط اطراف، اعضای خانواده شاید هم از یک برنامه‌ریزی درست و اصولی که همه این موارد را در آن لحاظ کرده باشیم تا با اجرای مو‌به موی آن تمام بی‌حوصلگی‌ها را ترک و فراموش کنیم. پس اگر تا امروز حوصله نداشتید و فکر می‌کردید آنقدر خسته شده‌اید که ترجیح می‌دهید در رختخواب بمانید یا دیگر علاقه‌ای به آنچه هر روز باید انجام دهید، ندارید کمی صبور باشید تا با هم از پله‌های این نردبان بالا برویم.

قدم سوم : از خودم شروع می‌کنم

ابتدا باید از خودمان شروع کنیم؛ به‌طور مثال وقتی از خواب بیدار شدیم نفس عمیقی بکشیم، یک دم و باز دم عمیق تا ریه‌هایمان پر از هوای تازه شود، بعد دست‌هایمان را کمی کش دهیم تا حس بیدار شدن در همه بدن مان جان بگیرد. یادتان باشد خنده بر هر درد بی‌درمان دواست؛ پس لبخند را فراموش نکنید. اگر اتاقتان پنجره‌ای دارد که رو به آفتاب باز می‌شود از اینکه بلند شوید و پرده‌ها را کنار بزنید تا نور داخل اتاق شود غافل نشوید. دست‌ها و صورت خود را با آب تقریبا سرد بشویید تا خواب و کسالت از سرتان بپرد. بعد همانطور که ایستاده‌اید روبه‌روی آینه به‌خود بگویید امروز روز خوبی است و باید کارهای مثبت زیادی انجام بدهم.

قدم چهارم : چه بپوشیم؟

سعی کنید لباسی بر تن کنید که دوست دارید و از دیدن آن حس رضایت خاطر به شما دست می‌دهد. راحتی و داشتن احساس خوب در یک لباس می‌تواند تأثیر زیادی در روحیه افراد داشته باشد. رنگ هم مهم است. فراموش نکنید رنگ‌ها هم برای خود زبانی دارند که روی ما تأثیر می‌گذارد، پس به هیچ عنوان سراغ رنگ طوسی نروید زیرا تحقیقات نشان می‌دهند افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی بیشتر با رنگ طوسی یا خاکستری ارتباط برقرار می‌کنند؛ درحالی‌که افراد شاد تمایل به رنگ زرد دارند. از این‌رو توصیه می‌شود کمتر از رنگ‌های تیره استفاده کنید.

قدم پنجم : برنامه‌ ریزی

داشتن یک برنامه هفتگی می‌تواند به شما کمک زیادی کند زیرا وقتی می‌دانید قرار است در طول 7 روزی که پیش رو دارید چه کارهایی را انجام دهید قادر خواهید بود برای خود چینش زمانی تعریف شده‌ای داشته باشید که در آن برای هر فعالیت ساعت و تاریخ مشخصی را تعیین کنید.
به این ترتیب می‌دانید که چه فعالیت‌هایی را قرار است انجام دهید؛ بنابراین نه وقت کم می‌آورید و نه کاری از قلم می‌افتد؛ برای مثال برای دیدن دوستان خود یا رفتن به سینما و پارک برنامه‌ ریزی کنید. در طول هفته روز خاصی را برای سر زدن به دوستان و بستگان خود یا دعوت از آنان اختصاص دهید تا ساعتی را فارغ از دغدغه کارهای خانه کنار آنان بگذرانید. درصورتی که این کار را انجام دهید به‌طور حتم روزهای بعدی هفته را با روحیه شاد خواهید گذراند.

قدم ششم : محیط اطراف

چینش وسایل خانه به‌ نحوی که باعث مسرت و شادی ما شود نیز یکی از راه‌های کاهش افسردگی است. تحقیقات نشان داده‌اند که نوع قرار گرفتن وسایل خانه در کنار هم، می‌تواند انرژی مثبتی را به ما منتقل کند. استفاده از گل و گلدان در تزئین خانه همچنین رنگ‌های شاد و آرامبخش می‌تواند موجب کاهش افسردگی و افزایش احساس شادمانی در شما شود.

ادامه مطلب...
06 خرداد 1397

مدت ها قبل، وعده ای به همراهان فرهیخته عصر ایران داده بودیم و بسیار عذرخواهیم که تأخیر فراوان داشته ایم. ما از این پس، سلسله بحث های "سواد زندگی" را در عصر ایران منتشر خواهیم کرد. هدف ما، ارتقاء مهارت های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی است؛ از این رو، بحث ها را زیر این چند عنوان منتشر خواهیم کرد:
- سواد خلاقیت و توسعه مهارت های فردی
- سواد عاطفی
- سواد تربیت فرزندان
- سواد مدیریت و کسب و کار
- سواد روابط اجتماعی

فعلاً این مباحث، در ستون وسط عصر ایران و بین سایر مطالب (با روتیتر"سواد زندگی") منتشر می شود و شاید روزی آنها را در یک تجمیع کنیم و در فضایی مستقل، پروژه را جلو ببریم. همه چیز بستگی دارد به این که شما عزیزان چقدر با ما همراهی می کنید.
امروز، اولین مطلب را در حوزه "سواد عاطفی" منتشر می کنیم. اطمینان داریم خواندن همین یک مطلب، می تواند شناخت درست تری نسبت به خانم ها ایجاد کند و در بهبود روابط همسری، موثر باشد. البته در روزهای آینده در این باره باز هم خواهیم نوشت.

***
 مغز مردان با مغز زنان، تفاوت ساختاری زیاد ندارند ولی ترشح برخی هورمون ها در مغز باعث می شود هم توانمندی های زنان با مردان متفاوت باشد و هم رفتارهای آنان با مردها فرق کند.

امروز می خواهیم در این باره صحبت کنیم.

آغاز ماجرا و جدا شدن راه مرد و زن

وقتی جنین انسان در شکم مادر شکل می گیرد، مغز جنین دختر و جنین پسر تفاوتی با هم ندارند. اگر جنین پسر باشد در پایان دو ماهگی جنینی، هورمون تستوسترون وارد مغز او می شود و اتفاق مهمی می افتد: تستوسترون، برخی سلول ها را از بین می برد و برخی دیگر را تقویت می کند.
سلول های که از بین می روند، سلول های مربوط به توانمندی های ارتباطی و تکلم هستند (البته خوشبختانه همه شان از بین نمی روند) و سلول هایی که تقویت می شوند، سلول های مرتبط با خشونت و میل جنسی اند.

این ترشح تستوسترونی در جنین دختر رخ نمی دهد.

دقیقاً از همین جا ، راه زن و مردها از هم جدا می شود. دختران و زنان که از این هجوم تستوسترونی در امان مانده اند، در تمام عمرشان از قدرت ارتباطی و تکلمی بیشتری برخوردارند و مردان کم حرف تر از زنان می شوند و قدرت ارتباطی آنان را ندارند. در عوض، قدرت جسمانی آنها و نیز توانایی جنسی شان بیشتر می شود.

با دقت در این موضوع می توانیم متوجه شویم که اصل در مغز انسان، زنانه بودن آن است که با هجوم تستوسترون ها، مردانه می شود.
در مغز زنان چه می گذرد؟ چرا خانم ها بیش از مردان حرف می زنند؟
با توجه به این موضوع، برخی ویژگی های مغز زنان و آثار کاربردی آن را مرور می کنیم:

1 - مراکز ارتباطی و کلامی

 
مراکز ارتباطی در مغز زنان فعال تر از مردان است. در این مراکز ، زنان 11 درصد بیش از مردان "نورون" دارند. همچنین مراکز کلامی زنان در مغزشان از مراکز کلامی مردان بزرگ تر است.
نتیجه این است  که:
*دختران زودتر از پسران زبان باز می کنند و دایره لغات شان وسیع تر از پسر بچه هاست.
* تعداد واژه هایی که زنان در روز به کار می برند 2 الی 3 برابر تعداد واژگان یک مرد در شرایط مشابه است.
* سرعت حرف زدن زنان از سرعت حرف زدن مردان بیشتر است.

بنابراین اگر یک زن بیش از یک مرد سخن می گوید، معنی اش این نیست که پرحرف است، همان طور که کم سخن گفتن یک مرد در قیاس با همسرش، به معنای کم حرفی مرد نیست. هر دو دارند رفتار طبیعی خود را بر اساس مدارهای مغزی شان بروز می دهند.

این موضوع نه فقط درباره انسان ها که در خصوص حیوانات نیز صادق است. آزمایشی که بر روی میمون ها انجام شده نشان می دهد که میمون های ماده در طول روز، 17 آوا برای ارتباط با دیگران به کار می برند ولی میمون های نر، حداکثر 6 لحن. جالب اینجاست که ممکن است روزهای متمادی بگذرد و میمون نر ، اصلا حرف نزند ولی میمون ماده، حرف می زند.

این که می گویند دختر بچه ها "شیرین سخن" و پسر بچه ها، "شیطون بلا" هستند نیز مربوط به همان ماجرایی است که در دو ماهگی حضورشان در شکم مادر رخ داده است و دخترها را در سخن گفتن و ارتباط گرفتن و پسرها در جنب و جوش و تحرک بدنی کمک کرده است.

جالب اینجاست که برخی روانشناسان ، مانند خانم "لوان بری زندین" ، مؤلف کتاب معروف "مغز زنانه" ، معتقدند که حرف زدن برای دختران و زنان و به ویژه در سنین پایین، صرفاً تلاش برای رساندن یک مفهوم نیست بلکه نوعی "لذت" است که بر اثر ترشح هورمون "دوپامین" به آنها دست می دهد. این هورمون مدارهای پاداش را در مغز بر می انگیزاند و به فرد حال خوشایند می دهد.

همچنین در  اواسط چرخه قاعدگی، زنان توانایی و تمایل بیشتری به صمیمیت و گفت و گو دارند.

بنابراین، خانم ها و آقایانی که این راز زیست شناسی را می دانند، به یکدیگر ، جملاتی مانند "تو چقدر حرّاف و ورّاجی!" ، "تو با من کم حرف می زنی، دوستم نداری؟!" نمی گویند.

همچنین آقایانی که این را می دانند، سعی می کنند با حرف زدن بیشتر با همسرانشان، حال او را خوش کنند. به همین دلیل است که به مردان توصیه می شود که هر روز ، حداقل نیم ساعت با همسرانشان حرف بزنند. این حرف زدن اگر در حال قدم زدن باشد، آثار بهتری دارد چون ترشح هورمون دوپامین در حال پیاده روی که نوعی ورزش است، بیشتر و بهتر صورت می گیرد و حال زن، بهتر می شود و زندگی زناشویی قوام بیشتری می یابد.

فراموش نکنید رابطه کلامی همان قدر برای زن مهم است که رابطه جنسی برای مرد.2

2 - چهره خوانی و ارتباط چشمی

یکی از ویژگی های مغز زنان، توانمندی آنها در چهره خوانی است. دختر بچه ها وقتی با پدر و مادرشان حرف می زنند، به چهره های آنان دقت می کنند و سعی می کنند از صورت هایشان ، معانی مختلفی مانند تأیید یا بی تفاوتی را بخوانند اما پسر بچه ها چنین نیستند و کمتر در چهره بزرگ ترها دنبال خوانش معانی اند.

چشم، مهم ترین عضو چهره است که حالات زیادی مانند خشم و امید و ناراحتی و شادی و ... را نمایندگی می کند. بنابر این، زنی که مغزش به شدت چهره خوان است، نیازمند تماس چشمی است. اما مردها این گونه نیستند.
بنابراین، این صحنه تعجب برانگیز نیست: زن دارد با شوهرش درباره موضوعی سخن می گوید و مرد در حالی که روزنامه می خواند یا به در و دیوار و وسایل خانه نگاه می کند به او گوش می دهد.

زن ها بدانند که این رفتار مرد، بی اعتنایی یا بی احترامی به او نیست چرا که اساساً مردها در ارتباطات، چندان چهره محور نیستند.
ولی مردها هم این را بدانند که زنان هنگام صحبت کردن، نیازمند تماس چشمی و چهره ای هستند. بنابراین بهتر است موقعی که با همسرشان حرف می زنند ، این نیاز روان شناختی او را تأمین و به او نگاه کنند و با حرکات صورت و پیشانی و سر و چشم، همراهی اش نمایند (اما اگر مردی این کار را نکرد، زن ها دچار سوء تعبیر نشوند).

این اولین گام در یک گفت و گوی موفق بین همسران و اساساً هر مرد و زنی است.
در مغز زنان چه می گذرد؟ چرا خانم ها بیش از مردان حرف می زنند؟

3 - فرق مهم زنان و مردان در استقلال و حمایت

 از آنجا که ارتباط برای زنان بسیار مهم تر از مردان است، زنان تلاش بیشتری برای حفظ ارتباط می کنند، ارتباط برای آنها به معنای برخورداری از حمایت است. در مقابل چون سطح تستوسترون در مردها بالاست و این هورمون، مشوق کم حرفی و انزواست، مردها به استقلال بیشتر می اندیشند. به بیان دیگر ، برای مردان "حفظ استقلال" از دیگران حیاتی است و برای زنان، "حفظ رابطه".
به همین دلیل است که در شکست های عشقی، زنان بیش از مردان لطمه می خورند.

نکته کاربردی این مفهوم علمی این است که زنان باید برای ارضای حس استقلال مردان شان، به تنهایی آنها احترام بگذارند و نقش نگهبانی که مدام مردش را تعقیب می کند را کنار بگذارند و به آنها اجازه دهند بعضی اوقات تنها باشند.
تنها بودن مرد و مثلاً گاهی اوقات رفتن او به یک اتاق و ساعت ها در آنجا ماندن، الزاماً به معنای بی تفاوتی او به همسرش نیست بلکه او دارد از تنهایی اش لذت می برد، درست مانند زنی که از حرف زدن لذت می برد.

در مقابل ، مردها نیز باید بدانند که تنها گذاشتن بیش از اندازه زن، باعث می شود هورمون های دوپامین (هورمون پاداش و لذت) و اکسی توسین( هورمون وابستگی) در زنان متوقف و به جای آنها هورمون هایی مانند کورتیزول (هورمون استرس) ترشح شوند. قطعاً هیچ مردی دوست ندارد همسری مضطرب و افسرده داشته باشد ولی خیلی ها نمی دانند که خودشان عاملی در افسرده سازی همسرشان هستند.

محدود کردن ارتباطات اجتماعی و خانوادگی زنان نیز آثار مخربی را بر روح و روان آنها می گذارد و بر عکس، گسترش روابط اجتماعی زنان، آنان را شاداب تر و موفق تر می کند (آثار هورمون های لذت، وابستگی و استرس).
Joan silk از دانشمندان دانشگاه UCLA در این باره می گوید که تحقیقاتش بر روی بوزینه ها نشان می دهد بوزینه های ماده ای که بیشترین ارتباطات اجتماعی را داشته اند، کمترین نوزادهای مرده را داشته اند و برعکس.

او در تحقیق دیگری می گوید: مطالعاتی را در رابطه با "بابون" (نوعی میمون دم کوتاه که در آفریقا زندگی می کند) در پارک ملی آمبوسلی کنیا و بوتسوانا انجام دادم. نتایج مطالعات بلند مدت نشان داد بابون های ماده که بیشتر خلق و خوی اجتماعی دارند از قدرت بقای بیشتری برخوردار بوده و به هر میزان که بیشتر دارای این خصوصیات باشند در تعامل با طبیعت و چرخه زندگی موفق تر عمل می کنند.

آنچه گفتیم ، تنها ویژگی های مغز زنانه و تفاوت های مغزی زنان و مردان نیستند بلکه مهم ترین و زیرساختی ترین تفاوت ها به شمار می روند. در قسمت های بعدی؛ به مقتضای بحث در این باره بیشتر یاد خواهیم گرفت. با "سواد زندگی" همراه باشید.

تمرین:

1 - احتمالاً بسیار شنیده اید که فردی بعد از حرف زدن و درد دل کردن با یک به اصطلاح "سنگ صبور" می گوید: سبک شدم، حالم خوب شد. یا خیلی ها (به ویژه خانم ها) بعد از رفتن به نزد یک مشاور و حتی قبل از عمل کردن به توصیه های او ، حال شان بهبود نسبی می یابد.
فکر می کنید چرا این گونه است و چه تغییرات هورمونی در این ماجرا اتفاق می افتد؟

2 - به نظر شما چگونه می توان بین مردی که به مقتضای طبیعتش کم سخن می گوید و به تنهایی علاقه مند است و زنی که همسر او شده و مقتضای مغزی اش، ارتباطات کلامی و همراهی بیشتر است ، در یک زندگی مشترک ایجاد جمع کرد؟ آیا خود شما تجربه ای (مثبت یا منفی)در این خصوص دارید یا در اطرافیان خود؟

3 -  دانستن آموزه های این درس چه کمکی به شما در ارتباط با همکاران، رئیس یا کارمندان تان در محل کار می کند؟

* لطفا جواب ها را به اشتراک بگذارید.

پی نوشت:
1 - این کتاب در ایران توسط محسن دهقانی و سهیلا پیمانی ترجمه و توسط انتشارات رشد منتشر شده است.
2 - منبع پیشین
 
*این مطلب توسط جعفر محمدی نوشته شده است؛ رفرنس اصلی نیز کتاب مغز زنانه است که خواندنش را به همه توصیه می کنیم.

عصر ایران

ادامه مطلب...
06 خرداد 1397
در آستانه برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ شهرهای روسیه حال و هوای خاصی به خود گرفته‌اند و در نقاط مختلف شور و هیجان برگزاری مسابقات دیده می‌شود.
 
جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، بیست و یکمین دورهٔ جام جهانی فوتبال است که از ۱۴ ژوئن تا ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۸ (۲۴ خرداد تا ۲۴ تیر ۱۳۹۷) در کشور روسیه برگزار خواهد شد.
 
حق امتیاز این مسابقات در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۰ به روسیه اهدا شد. این اولین جام جهانی در تاریخ است که در اروپای شرقی برگزار می‌گردد.
 
در ادامه تصاویر از گرافیت‌های فوتبالی که بر روی دیوارهای شهر مسکو نقش بسته‌اند را ببینید:
 

عکس‌ها: اسپوتنیک

ادامه مطلب...
06 خرداد 1397

کاپیتان رئال مادرید در حالی برای سومین بار پیاپی جام را بالای سر برد که خطای شدیدش روی ستاره مصری لیورپول، واکنش های تندی را به همراه داشت.

به گزارش ورزش سه، رئال در دیداری جذاب و مهیج، موفق شد لیورپول را شکست دهد و سیزدهمین قهرمانی اش در اروپا را جشن بگیرد.. این افتخار در حالی رقم خورد که شاید نقطه عطف مسابقه، مصدومیت محمد صلاح در اواسط نیمه اول روی حرکت نه چندان جالب و به زعم بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی، ناجوانمردانه سرخیو راموس بود.

جهان علیه

پس از این اتفاق، محمد صلاح تعویض شد و روند بازی نیز تغییر کرد و رئال در نهایت، با نتیجه 3-1 پیروزی را به ارمغان آورد. خطایی که راموس روی صلاح انجام داد، او را به شدت مصدوم کرد و حتی گفته می شود ستاره فوتبال مصر، جام جهانی را هم از دست داده است. آنچه باعث ایجاد فرضیه عمدی بودن این خطا برای مصدوم کردن صلاح شده، قفل کردن دست ستاره مصری بود؛ آن هم در شرایطی که او از تعادل کافی برخوردار نبود.

جهان علیه

این اتفاق به ویژه برای مصری ها که بعد از 28 سال به جام جهانی رسیدند و منتظر بودند تا با درخشش صلاح، یک تورنمنت رویایی را پشت سر بگذارند، بسیار ناراحت کننده بود؛ به طوری که کاربران مصری توئیتر حملات تندی را علیه کاپیتان رئال ترتیب دادند. از جمله رامز ناتان، یکی از نویسندگان ارشد سایت کینگ فوت، معروف ترین سایت فوتبال مصر، که در توئیترش با انتشار عکسی از راموس نوشت:" کثیف ترین بازیکنی که این ورزش به خودش دیده"!

جهان علیه

کاربری هم با نام کاربری آمادئوس رضا، جمعیت مصر (95.69 میلیون) را در صفحه اش به نمایش گذاشت و زیر آن نوشت:" سرخیو راموس امروز این تعداد دشمن پیدا کرد."

جهان علیه

اما هستند کسانی که با فرضیه عمدی بودن خطای راموس موافق نیستند؛ از جمله لاندن داناوان، ستاره سابق فوتبال آمریکا، که در توئیترش نوشت:" خطای راموس روی صلاح کثیف نبود. او بدشانس بود که آن خطا منجر به چنین مصدومیتی شد."

امسال راموس برای سومین سال بازوبند کاپیتانی رئال را بر بازو داشت و توانست سومین قهرمانی پیاپی در لیگ قهرمانان را به دست بیاورد. به عبارتی، از زمان خروج کاسیاس از رئال مادرید، کهکشانی ها همواره قهرمان اروپا بوده اند و در پایان فصل، این جام را روی دستان کاپیتانشان دیده اند؛ کاپیتانی که میزان محبوبیتش در بین اهالی فوتبال، امروز در معرض خطر افتاد.

جهان علیه

ادامه مطلب...
06 خرداد 1397

ژاپنی ها در دفاع خوب بودند و اجازه ندادند ایران به خواسته اش برسد.

به گزارش مهر، تیم ملی والیبال ایران که در دو دیدار گذشته در لیگ ملت ها برابر فرانسه و استرالیا صاحب یک پیروزی و یک شکست شده بود، در سومین دیدار خود برابر ژاپن با نتیجه سه بر یک شکست خورد.

ست اول؛ ژاپن برتر بود و برد

هر چند در سالهای اخیر تیم ملی والیبال ایران کار سختی برابر ژاپن نداشته و توانسته بارها این تیم را در رویدادهای مختلف شکست دهد اما پیش بینی می شد که این بار شاگردان کولاکوویچ کار سختی داشته باشند. بازی با برتری چشم بادامی ها آغاز شد و این تیم با سرویس های خوب امتیازات ابتدایی را جمع کرد و وقت اول استراحت فنی را ۸ بر ۵ از ایران برد.

در شروع مجدد بازی ملی پوشان کشورمان نمایش بهتری داشتند و امتیازات از دست رفته را جبران کردند و در امتیاز ۱۵ با ژاپن برابر شدند اما بازهم حریف آسیایی بود که وقت استراحت فنی را به سود خود خاتمه داد و پیش افتاد.

سعید معروف در بازگشت تیم ها به زمین دفاع خوبی روی تور داشت و توانست با همین دفاع ایران را از ژاپن جلو بیندازد اما سرویس های خوب و پرقدرت ژاپنی ها باعث شد این تیم مجددا پیش بیفتد و با دقت و تمرکز بیشتری بازی را ادامه دادند و ۲۱ بر ۱۸ جلو افتادند. ژاپنی در دفاع خوب بودند و اجازه ندادند ایران به خواسته اش برسد.

رقابت نزدیک دو تیم در امتیازات پایانی ست نخست در نهایت به سود ژاپنی ها به پایان رسید و این تیم ۲۵ بر ۲۲ ایران را شکست داد.

ست دوم؛ ژاپن دست بردار نبود

ژاپنی ها که به نظر می رسد برای حضور در این مسابقات تدارک خوبی دیده اند و در بهترین شرایط قرار دارند، ست دوم را هم مثل گیم اول با قدرت شروع کردند و سرعت را در دستور کار داشتند. به همین خاطر ماجرای ست اول در وقت اول فنی تکرار شد و تلاش ملی پوشان کشورمان هم نتوانست مانع از امتیازگیری خوب ژاپنی ها شود.

حریف آسیایی ایران در ست دوم دفاع خوب شان را ادامه دادند و با اعتماد به نفس بالاتری کار را دنبال کردند. در مقابل ملی پوشان کشورمان که از بازی خوب ژاپنی ها غافلگیر شده بودند نه تنها عملکرد مطلوبی نداشتند بلکه اعتماد به نفس خود را هم از دست داده بودند به گونه ای که ۱۳ بر ۱۰ از حریف عقب افتادند.

ایران در ادامه نمایش بهتری داشت و رقابت را به امتیاز یک به یک کشاند اما حریف ۱۷ بر ۱۵ بازهم پیش افتاد و این فاصله امتیازی را تا امتیاز ۲۰ حفظ کرد. با وجود تلاش ملی پوشان کشورمان این ژاپن بود که از برتری اش کوتاه نیامد و ۲۲ بر ۲۰ از حریف خود پیش افتاد. با این حال تلاش ایرانی ها در امتیاز ۲۲ جواب داد و کار به تساوی کشید. در ادامه ژاپنی ها بهتر عمل کردند و زودتر به امتیاز ۲۴ رسیدند اما این پایان کار نبود و ایران هم به این امتیاز رسید. در ادامه امتیازات پایاپا پیش رفت و در نهایت ژاپنی ها ۳۰ بر ۲۸ این ست را هم بردند.

ست سوم؛ ایران به بازی برگشت

شرایط در ست سوم متفاوت تر از دو سه قبل آغاز شد و ایران رقابت تک به تک امتیاز گرفتن را با ژاپنی ها پیش برد و هر چند وقت اول استراحت فنی را واگذار کرد اما رقابت بسیار فشرده ای با حریف داشت و این نزدیک بودن در امتیازات بعدی هم ادامه پیدا کرد و دو تیم در امتیاز ۱۱ برابر شدند. ادامه این ست هم تا امتیاز ۱۶ یک به یک پیش رفت اما وقت دوم استراحت فنی را بازهم ژاپنی ها بردند.

برای دو تیم رقابت فشرده در ست سوم بسیار نزدیک و سخت بود و برخی لحظات ایران پیش بود و برخی امتیازات را هم ژاپن پیش می افتاد تا اینکه ایران در امتیاز ۲۱ فاصله را با حریف به عدد دو رساند. شاگردان کولاکوویچ این برتری را ادامه دادند و با دفاع خوبی که روی تور داشتند توانستند روند امتیازگیری ژاپنی ها را قطع کنند و در نهایت ست سوم را با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ به سود خود خاتمه دادند تا کار به ست چهارم کشیده شود.

ست چهارم؛ ژاپن به برتری رسید

این ست هم مانند ست سوم با رقابتی نزدیک شروع شد و ادامه اش نیز به همین روال طی شد. ملی پوشان کشورمان که متوجه سختی این دیدار شده بودند با اعتماد به نفس و انگیزه بالاتری کار را دنبال کردند و هر چند در برخی لحظات از حریف پیش افتادند اما اکثر امتیازات به صورت یک به یک رد و بدل شد تا دو تیم در امتیاز ۱۹ مساوی شدند.

از این امتیاز به بعد کار برای دو تیم حساس تر پیش رفت و شور و نشاط بیشتری بر بازی حاکم شد و دو امتیاز در امتیاز ۲۰ هم مساوی به کارشان ادامه دادند و چند امتیاز مساوی دیگر هم پیش رفتند که در نهایت ژاپن ۲۵ بر ۲۳ این ست را برد تا در مجموع ۳ بر یک برنده شود.

 
ادامه مطلب...
06 خرداد 1397

اواسط نیمه اول دیدار نهایی لیگ قهرمانان بین لیورپول و رئال مادرید، محمد صلاح، ستاره مصری در کورس برای تصاحب توپ با سرخیو راموس به زمین افتاد و به شدت از ناحیه کتف آسیب دید.

او پس از معالجه در کنار زمین دوباره به میدان بازگشت اما تنها چند دقیقه بعد روی زمین نشست و با چشمانی اشک بار تقاضای تعویض داد. به جای او لالانا وارد زمین شد ولی کیفیت بازی لیورپول به وضوح افت کرد.

دقایقی پیش بی بی سی به نقل از تیم پزشکی لیورپول، ضمن تایید مصدومیت صلاح از ناحیه شانه، اعلام کرد که این بازیکن جام جهانی را از دست خواهد داد. اتفاقی بسیار تلخ برای فوتبال مصر که امید زیادی به درخشش صلاح در بزرگترین رویداد فوتبالی دنیا بسته بود.

فرارو

ادامه مطلب...
06 خرداد 1397
شنبه ۲۶ می (۵ خرداد) کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با مون جائه این، رییس جمهور کره جنوبی در نقظه مرزی پانمونجوم دیدار کرد. این دیدار دومین دیدار سران دو کره است.
 
یک ماه قبل نیز کیم جونگ اون  از مرز دو کره و خط آتش‌بس دو کشور عبور کرد تا در خاک کره جنوبی با مون جائه این دیدار کند.
 
کیم جونگ اون نخستین رهبر کره شمالی است که از زمان توقف خصومت‌ها در جنگ کره در سال ۱۹۵۳، پا به کره جنوبی گذاشت. دو کشور هنوز پیمان صلح امضا نکرده‌اند و در حال آتش‌بس هستند.

ملاقات چهار هفته قبل رهبران دو کره قرار بود راه را برای دیدار ماه آینده رهبر کره شمالی و رییس جمهوری آمریکا در سنگاپور باز کند، اما دونالد ترامپ این دیدار را لغو کر
 
 
پس از این دیدار سخنگوی ریسس جمهور کره جنوبی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: دو رهبر درباره برگزاری موفقیت آمیز نشست سران کره شمالی و آمریکا تبادل نظر کردند. ترامپ نیز در توییتی گفته است ملاقات ۱۲ ژوئن در سنگاپور ممکن است برگزار شود.
 

عکس‌ها: ای اف پی، گتی ایماژ، ای پی

ادامه مطلب...
06 خرداد 1397

حمید صفت خواننده معروف رَپ که به اتهام قتل عمد ناپدری خود زندانی شده بود دقایقی پیش با قرار وثیقه از زندان رجایی شهر آزاد شد.

 

نورالله عزیز محمدی وکیل مدافع حمید صفت با اعلام این خبر به تسنیم گفت که موکلش دقایقی پیش از زندان آزاد شده و با او تماس گرفته است.

این قاضی سابق ویژه قتل در پاسخ به این سوال که آیا بحث قصاص صفت منتفی شده است یا خیر؟ افزود: این تصمیم با دادگاه است اما ظاهراً با توجه به نظریه کمیسیون 7 نفره پزشکی قانونی بایستی موضوع قصاص منتفی شده باشد.

عزیز محمدی اضافه کرد: از نظر ما اتهام موکل قتل شبه عمد است.

بنا بر آنچه اصغرقاسمی آقباش دیگر وکیل حمید صفت پیشتر اعلام کرده کمیسیون 7 نفره پزشکی قانونی 50 درصد علت مرگ ناپدری حمید صفت را بیماری‌های او اعلام کرده‌ است و بر این اساس قرار بازداشت متهم با موافق دادگاه به قرار وثیقه تبدیل شده است.

مبلغ وثیقه صفت 600 میلیون تومان است.

 
ادامه مطلب...
06 خرداد 1397

به کما رفتن آقای مشایی صحت ندارد. شکنجه درست نیست، مطلقا در مواردی این چنینی شکنجه نداریم. اگر کسی ادعایی دارد عنوان کند که سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه پیگیری کند. بله من رد نمی‌کنم شاید جایی تخلف صورت گرفته است مثل نیروی انتظامی و یا قوه قضائیه اتفاق می‌افتد، اما این درست نیست.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با اصحاب رسانه با بیان اینکه این روزها شیطان بزرگ و رژیم صهیونیستی خیلی برای ایران کری می‌خوانند و انقدر مستاصل شدند که برای تحقق منویات خودشان به منفورترین افراد و تروریست‌هایی که دستشان به خون بیش از ۱۷ هزار نفر مردم ما آلوده است متوسل شدند، گفت آن زمان که این‌ها در دهه اول انقلاب در ایران بودند و جمهوری اسلامی نوپا بود و مردم ترفندهای شیطان بزرگ را متوجه نشده بودند و هنوز نیروهای نظامی و امنیتی و انتظامی و قضایی ما انسجام پیدا نکرده بود چه غلطی توانستند بکنند که امروز شیطان بزرگ و امثال ترامپ به ضدانقلاب خارج نشین دلخوش کردند.
 
در ادامه گزیده سخنان سخنگوی قوه قضائیه را بخوانید: 
 
 • دلخوش کردند که وضع امنیت کشور ما را بهم بریزند. مردم ما آگاه هستند و از این مطالب زیاد شنیدند و این خواب‌هایی که دیده بودند هیچ وقت تعبیر نشد و قبلی‌ها به گور بردند و اینها هم به گور خواهند برد. افراد امنیتی کشور مشرف بر اوضاع هستند که با هر گروه و جریان و فردی که بخواهد امنیت کشور را به هم بریزد و آسایش مردم را مختل کند و در برابر نیروهای نظامی و پلیس ایستادگی کند، قاطعانه برخورد کنند.    
 
 • از مردم و خانواده‌ها می‌خواهم مراقب بچه‌هایشان باشند و از کسانی که ممکن است از جنگ روانی دشمن و سرویس‌های بیگانه بخصوص رژیم صهیونیستی فریب بخوردند مراقبت کنند و اجازه ندهند وقتی مردم خواسته بحقی دارند، این افراد سوءاستفاده‌گر وارد میدان شوند. مردم و جریان‌های سیاسی ممکن است از طیف‌های مختلف اعتراضاتی داشته باشند ولی مراقب باشند فرصت‌طلبان و ضدانقلاب خارج‌نشین و حامیان آنها سوءاستفاده و از اعتراض به حق مردم بهره‌برداری نکنند.  
 
 • {در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی مجاز است که ۲۵ هزار میلیارد تومان از تنخواه دولت برای ساماندهی مؤسسات مالی برداشت کند و چرا محاکمه سران این موسسات انجام نمی‌شود،} مطلب شما دروغ است. نه از تنخواه دولت برداشته و نه بانک مرکزی پرداختی داشته است.

 • یک سری از این افراد تحت تعقیب قرار گرفته‌اند و برای اینکه حق سپرده‌گذاران ضایع نشود خود حکومت وارد شد. تعدادی از این تعاونی‌ها منحل شدند، بعضی از بانک‌ها و موسسات متکلف شدند که پرداختی‌ها را انجام دهند البته کفاف این‌ها را نمی‌داد.

 • سخنگوی قوه قضاییه گفت: باید به یاد داشت افراد مبالغی داشتند که متفاوت است مبغلی که پرداخت شده از تنخواه دولت و بانک مرکزی نیست، بلکه بانک مرکزی یک خط اعتباری داده است که از این مبلغ کمتر است. در آن کمیته‌ای که متشکل از نماینده سه قوه کارها در حال پیگیری است، تسویه در حال انجام است. در بخشی از موارد هم تهاتر انجام می‌شود.

 • مبالغ پرداخت شده بین صد، دویست و سیصد میلیون تومان است. که برخی تسویه حساب شدند در واقع حدود حدود ۹۸ تا ۹۹ سپرده‌گذاران بانک پارسیان تسویه شدند. البته این تسویه حساب علی الحساب است و با شناسایی‌های بیشتر تعداد پرداخت‌ها بیشتر می‌شود. سپرده آن‌هایی بیش از یک میلیارد تومان است می‌ماند که البته تا مبلغ یک میلیارد تومان پرداخت می‌شود.

 • در جهت تسریع محاکمه این افراد اقداماتی انجام شده اما مهتر شناسایی اموال و تقدیم سپرده آن‌ها است. محاکمه این‌ها که بدون شناسایی اموال برای مردم پول نمی‌شود. نمایندگان وزرات اطلاعات در جهت نقد کردن اموال برخی موسسات جهت مزایده کمک خواسته‌اند.

 • وحدت و همدلی از ابتدای انقلاب مورد تاکید همه مسئولان و دلسوزان بوده است. الحمدالله امروز همه در مقابل دشمنان یک صدا هستند. هیچکس نیست که نگوید آمریکا خصم ما نیست، هیچ کسی نیست که نگوید آمریکا در حال جنگ با ما نیست.

 • قوه قضائیه تمام تلاش خود را برای کمک به دوستان و مبارزه با دشمنان گذاشته است. امروز قوه قضائیه اعلام کرده است که برای اطمینان سرمایه‌گذاری و مبارزه با دشمنان در کنار دولت است. ما به مجلس هم گفته‌ایم. هیچ کدام از ما اختلاف نظر نداریم .

 • {در پاسخ به سوالی در خصوص فیلترینگ تلگرام و شکایت وکلا از بازپرس شعبه دو برای این فیلترینگ اینکه این شکایت در چه مرحله‌ای است} شما مدعی هستید وکلا از بازپرس شکایت کرده‌اند. شما باید بگویید چه شکایتی کردند و عنوان آن چه بوده است. باید از وکیل بپرسید عنوان شکایت شما علیه بازپرس چیست.

 • {در پاسخ به سوالی در مورد ایجاد ارعاب از سوی اوباش آزاد شده از زندان و اقدامات دستگاه قضا برای مقابله با این وضعیت} می‌پرسند چرا برخی افراد زود آزاد می‌شوند. افرادی که دستگیر می‌شوند نوع جرمی که دارند و مجازاتشان اگر تحمل شود آزاد می‌شوند. ممکن است یک کسی جرمی مرتکب شده و به یک سال حبس محکوم شده باشد تمام که شود آزاد می‌شود اما اینکه متنبه شده یا نه چیز دیگری است. پس طرح اینکه چرا زود آزاد می‌شوند، درست نیست. برخی مجازات‌ها تمام می‌شود افراد هم آزاد می‌شوند برخی مدت زمان بازداشت موقت‌شان مثلا یک ماه تمام می‌شود و به وثیقه تبدیل می‌شود این معنی آزادی نیست به این معنا که رها است بلکه این فرد به صورت موقت آزاد است.
 • می‌گویید در فضای مجازی ارعاب می‌کنند بله یکی از این فضاهای مجازی تلگرام است. همین منطق است که هر جرمی اعم از اینکه در فضای مجازی باشد یا نه باید جلوی آن را گرفت اگر یک رسانه خارجی باشد که نمی‌شود باید تدبیری اندیشید و نباید گفت چون رسانه خارجی است هر نوع جرمی بخواهد می‌تواند مرتکب شود.

 • در مورد عملکرد قوه قضائیه آنچه مشهود است، نیروی انتظامی است و آنچه غیر مشهود است سیستم‌های اطلاعاتی هستند، این دو بازوهای قوه قضائیه هستند اگر شکایتی شود به اینها اعلام می‌شود در موارد جرم مشهود نیازی به گزارش نیست. مواردی که جرم مشهود نیست یا مجرم فراری شده یا در شبکه مجازی است و قابل شناسایی نیست هم از ضابط هم از سیستم اطلاعاتی درخواست می‌شود که دستگیر‌شان کنید. برخی افراد به صورت شبکه‌ای و باندی یا فردی در شبکه‌های مجازی جرمی مرتکب می‌شوند و توسط سازمان اطلاعات سپاه و سازمان‌های اطلاعاتی شناسایی و دستگیر می‌شوند. بخشی به مردم برمی‌گردد که کمک کنند جهت شناسایی این افراد.

 • {در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه گفته می‌شود اتاق‌های ثبت در دادسراها از ثبت دادخواست‌ها در روزهای پایانی ماه خودداری می‌کنند آیا چنین چیزی صحت دارد و آیا تخلف است} هرکس مراجعه کند باید در همان روز ثبت شود. اگر ثبت نشود و به خصوص اگر عمدی باشد تعقیب می‌شد و اگر عمدی نباشد هم به عنوان تخلف دنبال می‌شود. با به حفاظت اطلاعات قوه فضاییه یا بخش نظارت دادستانی کل کشور یا قضات خبر داده شود. گاهی پایان وقت اداری است می‌گویند نمی‌شود.

 • {در پاسخ به این سوال که گزارشی در خصوص گران فروشی کالایی ایرانی داشته‌ایم} از استان‌ها هم خبری نگرفتم. در دادسرای تهران هم گزارشی وجود ندارد اما گزارشاتی در خصوص احتکار و بهداشت داشتیم. گران فروشی در تهران نشنیدم اما از شهرستان خبر ندارم.

 • {درباره وضعیت مشایی و بقایی و اینکه آیا به کما رفتن مشایی صحت دارد} هردو بازداشت هستند آقای بقایی دوره محکومیتش را می‌گذارند اما مشایی در مقدمات اولیه است، به کما رفتن آقای مشایی صحت ندارد. شکنجه درست نیست، مطلقا در مواردی این چنینی شکنجه نداریم. اگر کسی ادعایی دارد عنوان کند که سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه پیگیری کند. بله من رد نمی‌کنم شاید جایی تخلف صورت گرفته است مثل نیروی انتظامی و یا قوه قضائیه اتفاق می‌افتد، اما این درست نیست.

 • {در پاسخ به این سوال که آذری جهرمی گفته فقط یک میلیون به پیام‌رسان داخلی مهاجرت کرده‌اند این درست است و قوه فضائیه چه تصمیمی دارد} این عددی که از قول آقای جهرمی گفتید صحیح نیست از آقای فیروزآبادی پرسیدم گفتند تعداد بالایی است. اقدامی که قوه قضائیه کرده است به همراه دستگاه‌های مربوطه ادامه دارد. روند خوب است و مهاجرت در حال صورت‌گیری است و مسئولان ذی ربط سعی دارند که این امر زودتر اتفاق بیفتد.

 • {در مورد بیمه بدنه خودروهای با ارزش بالا و اینکه بر اساس قانون بیمه این امر ضروری است و اینکه برخی قضات آن را قبول ندارند} ما بک بیمه بدنه داریم یک شخص ثالث و یک قراردادی که شرکت با فرد امضا می‌کند. براساس قانون در مورد ماشین‌های گرانقیمت ۵۰ درصد بیمه به آن‌ها تعلق می‌گیرد بر اساس سقفی که تعیین شده است. اگر بیمه بدنه هم داشته باشند باز به مبلغ بستگی دارد اگر بیمه بدنه نداشت و خسارتی وارد شد این ۵۰ درصد همه خسارت را پوشش نمی‌دهد کسی که خسارت دیده باید علاوه بر چیزی که بیمه می‌پردازد، دادخواست بدهد.

 • برای مثلا فرض کنید ۱۰۰ میلیونی خسارت وارد شده بیمه ۵۰ میلیون می‌دهد. این فردی باید علیه خسارت زننده دادخواست دهد. اگر بیش از آنچه قرارداد با بیمه است باشد باید دادخواست بدهد بعد از دادخواست باید ببینند قاضی چه تصمیمی می‌گیرد. اگر اختلافی بر سر تفسیر قانون باشد باید مجلس تفسیر کند. مثل داستانی که برای افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان رخ داد که مجلس تفسیر کرد حقوق بگیران تا سقف یک اندازه‌ای مشمول این قانون می‌شوند.

 • {در پاسخ به سوال دیگری در مورد تصمیم‌گیری در مورد رفع یا ادامه حصر و نظر رئیس قوه قضائیه} هر وقت شورای عالی امنیت ملی تشکیل شود اعضا نظرشان را آنجا اعلام می‌کنند هنوز که تشکیل نشده است.

 • {در مورد گزارش‌های دریافتی درباره تظاهر به روزه‌خواری} گزارش جمع‌بندی شده‌ای ندارم آنطور که شنیدم تظاهر به روزه‌خواری زیاد نیست ممکن است افرادی باشند که روزه نیستند ولی در خفا این کار را می‌کنند. اما اگر کسانی باشند که در ملاءعام تظاهر به روزه‌خواری کنند نیروی انتظامی می‌تواند با آنها برخورد کند اما اگر در خلوت خودشان باشد تعقیب نمی‌شود.

 • {در پاسخ به سوالی درباره اینکه آخرین رقم معوقات بانکی چیست و بدهکاران بانکی پرونده‌هایشان به کجا رسیده است} عدد دقیقی از این رقم ندارم .این که گفته می‌شود آمار این معوقات رو به افزایش بوده است باید ببینیم با چه سالی مقایسه می‌کنیم اگر مثلا با هفت یا هشت سال پیش مقایسه می‌کنیم بله افزایش داشته‌ایم.

 • { با بیان اینکه بدهکاران بانکی سه دسته هستند} نخست کسانی که معوقات دارند اما کوتاهی نکرده‌اند و جرمی مرتکب نشده‌اند ممکن است شرایط بازار نگذاشته که این معوقات پرداخت شود. دسته دوم کسانی هستند که معوقات دارند و می‌توانند پرداخت کنند که قوه قضائیه به آن‌ها کمک می‌کند این‌ها جرمی مرتکب نشده‌اند. دسته سوم کسانی هستند که هم معوقات دارند و هم این که از راه غیر قانونی تسهیلات دریافت کرده‌اند که با کمک بانک این پرداخت‌ها شده است.

 • بازهم ما دوگونه افراد در معوقات داریم، نخست افرادی که تعدادشان زیاد است اما تعدادشان کثیر است مثل کشاوزران و سیل و زلزله‌زدگان که باتوجه به شرایط توان پرداخت ندارند که قوه قضائیه ورود نکرد و وصول این معوقات را به عهده بانک گذاشت. دسته دوم کسانی هستند که تعدادشان کم است اما معوقات‌شان زیاد است مثل افرادی که هزار میلیارد و سه هزار میلیارد دریافت کرده‌اند که قوه قضائیه مستقیم ورود کرده است.

 • {در پاسخ به سوالی در مورد جزئیات جدید هویت مدیران دوتابعیتی} گزارشی که در مجلس خوانده شده هنوز رسما به دادستانی کل کشور نیامده است. گاها این زمان می‌برد مثلا تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان اخیرا به دست قوه رسید. هنوز گزارش رسمی مجلس به دست ما نرسیده است اما دادستانی قبلا خودش دنبال می‌کرد و مواردی را وزارت اطلاعات اعلام کرده بود اینها دو تابعیتی بودند و کنار گذاشته شده‌اند و برخی خودشان خدمت‌شان تمام شده بود.

 • وزارت اطلاعات گفت دوتابعیتی که الان مدیر باشد، نداریم. قوه قضاییه گفته بود تعدادی هستند. وزارت اطلاعات گفته بود الان مدیر نیستند. مواردی بود که به صورت مشاوره‌ای به کار گرفته‌اند و گفتند خلا قانونی داریم چون قانون می‌گوید فردی نمی‌تواند به استخدام دولت در بیاید که دو تابعیتی باشد این فردی که مشاور است استخدام دولت هست یا نه؟ این از نظر قانونی استخدام رسمی نیست. اما به نظر می‌رسد در همین تحقیق مجلس خود آقایانی که عضو هیات بودند، قبول داشتند این خلا وجود دارد و پیشنهاد دادند مرتفع شود. چه فرقی می‌کند یک نفر دوتابعیتی مسئولیت حساس داشته باشد ولی مستخدم دولت نباشد ما در بانک مرکزی و برخی وزارت‌خانه ها افرادی داشتیم که به عنوان مشاور خدمت می‌کردند شنیدم عذر این‌ها هم خواسته شده است.

 • کسانی که گرین کارت دارند با دوتابعیتی متفاوت هستند. طبق گزارش افراد دارای گرین‌کارت‌ داریم. کسانی که دو تابعیتی نیستند ولی گرین کارت دارند؛ این هم خلا قانونی است. آیا این تعداد نفری که در گزارش مجلس مطرح شده را یکسان دیدند یا جدا کردند، نمی‌دانیم. باید گزارش به دست قوه برسد.

 • {در مورد اینکه اگر خانواده وزیر خارج از کشور باشند} منع قانونی نداریم ولی باید مورد توجه دستگاه‌های اطلاعاتی ما باشد.

 • درمورد اظهارات کلانتری در مورد پرونده کاوه مدنی و برخی متهمان مبنی بر اینکه جاسوسی نیست} کلانتری یا هرکسی که بدون اطلاع در این زمینه و بدون اینکه به پرونده دسترسی داشته باشد اظهارنظر صریح بکند، جایی ندارد. دادستان هم جواب داد. خدایی نکرده برخی حرف‌ها این شائبه را ایجاد می‌کند چون این افراد زیرمجموعه خودشان بوده‌اند می‌خواهند این اتهام متوجه خودشان نشود. من از یکی از وزرای کارگروه چهارنفره پرسیدم گفتند ما در کارگروه محاسبه کردیم دیدیم اینها اتهامی ندارند. گفتند ما نقل قول کردیم از وزیر اطلاعات و سازمان اطلاعات ولی ما نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم چون دسترسی به پرونده نداریم.

 • خواهش می‌کنم هرکس در حیطه کاری خود اظهارنظر کند؛ خودتان هم فردا خراب می‌شوید. یک نفر گفت اینها به زودی آزاد می‌شوند؛ خب حالا آزاد نشود چه می‌کنید؟ نقل قول می‌کنید یا از پیش خودتان می‌گویید؟ یک مقداری دقت کنیم می‌بینیم این حرف‌ها از افراد غیرمسئول معنایی ندارد.

 • {در مورد بازداشت معلمان} ما با هیچ فردی به عنوان کارگر و معلم برخورد نمی‌کنیم بلکه کسانی که کارگر باشند و معلم باشند از تخفیف برخورددار هستند. کسی که متهم می‌شود به عنوان متهم با او برخورد می‌شود، نباید بگویید برخورد با معلم یا کارگر‌؛ این نوع سوال درست نیست. اگر به فردی اتهامی وارد است اتهام پیگیری می‌شود اگر ثابت شد حسب قانون رسیدگی می‌شود. اگر دانشجو یا کارگر باشد از تخفیف برخوردار می‌شود اگر استحقاق ارفاق نداشته باشد طبق قانون مجازات می‌شود اگر اتهام ثابت نشود منع تعقیب می‌خورد. جنبه های ارفاقی در مورد این عناوین صدق می‌کند.

 •  {در پاسخ به این سوال که چرا از افرادی که در خصوص قاچاق کالا دستگیر می‌شوند اسمی برده نمی‌شود} بارها گفته‌ام مسئله قاچاق کالا مهم است، این مسئله آسیب بسیار زیادی به تولید ما می‌زند، همه باید بیش از آنچه که امروز برای این موضوع وقت گذاشته‌ایم، زمان بگذاریم. طبق قانون احکامی که قطعی شده‌اند اعلامش ایرادی ندارد اما درباره کسانی که احکامشان ثابت نشده نمی‌توانیم اسامی را اعلام کنیم.

 • {در پاسخ به سوالی درباره ورود قوه قضائیه به ماجرای تکلیف پول‌های جمع شده برای زلزله‌زدگان کرمانشاه} این بحث مردمی است، وقتی کسی شماره حساب اعلام می‌کند این خود مردم هستند که انتخاب می‌کنند پول بریزند یا خیر. در این وضعیت قوه قضائیه اعلام هشدار می‌کند. افرادی اعلام کرده‌اند برای زلزله غرب پول جمع می‌کنند اما بعد از مدتی افراد مشاهده کردند که کاری رخ نداده قوه قضائیه می‌توانند وارد شود چه پول‌های جمع شده چه شده است. من نمی‌دانم چرا همه جا شفاف‌سازی مطرح است اما در این مورد کسی شفاف‌سازی نمی‌کند، با مردم شفاف کنند که چه میزان پول جمع شده و کجا خرج شده است.

 • {در پاسخ به این سوال که آیا آماری از زندانیان ایرانی در آمریکا وجود دارد} من آخرین خبر را ندارم اما وزارت امور خارجه آمار کامل را دارد.

 • {در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور آمریکا شرط گذاشته جاسوسان زندانی باید آزاد شوند نظر قوه قضائیه چیست} آمریکا بیخود کرده چنین چیزی خواسته است، باید گفت غلط کرده است که چنین بایدهایی را گفته است اگر به مستعمرات خود گفته بود حرفی نبود اما بیخود کرده به ایران قدرتمند گفته است.

 • {درباره تخریب ویلاها در استان البرز و سخنان دادستانی البرز مبنی بر غیرقانونی بودن تخریب ویلای وزیر کشور} این که چرا با تأخیر برای تخریب اقدام می‌شود برای این است که اختلاف‌هایی بین محیط زیست و منابع طبیعی وجود دارد و یا مجوز برای جاهایی داده می‌شود. تا این دعواها حل و فصل شود ساختمان ساخته می‌شود، بارها گفته‌ایم محیط زیست، منابع طبیعی باید به موقع وارد مسئله شوند. در مورد اینکه آیا آن موردی که تخریب می‌شود تخلفی صورت می‌گیرد یا خیر، باید مجوزها بررسی شود و این یکی از مواردی است که اختلاف پیش می‌آید. حتما باید فرصتی داده شود تا وسایل خانه تخلیه شود . یک سری ادعاهای وجود دارد که دادستانی استان البرز در حال بررسی است.

 • {در مورد اینکه چقدر قوه قضائیه اموال خاوری را شناسایی کرده است}اموال ایشان از همان ابتدا توقیف شده و هم خودش و هم اقوام درجه یک او ممنوع المعامله شده‌اند؛ اجرای احکام هم اموال توقیف شده را قیمت‌گذاری و کارشناسی می‌کند. اگر کسی از اموال ایشان خبر داشته باشد هم ما استقبال می‌کنیم‌ چه اموال منقول و غیر منقول از خودش و چه اقوام درجه یک او.

 • {در مورد لوایح اجرای کنوانسیون اف ای تی اف و لایحه مبارزه با پولشویی و جنجال‌های حول اصلاحیه این قانون مبارزه با پولشویی} ما هر چه در مجلس تصویب شود و از شورای نگهبان بگذرد ملزم به اجرای آن هستیم. برخی از این‌ها هنوز مطرح نشده و در صحن مجلس هم نیامده و به بعضی از این‌ها شورای نگهبان به صورت شکلی ایراد گرفته و هنوز چیزی نیست که نهایی شده باشد؛ باید بیاید بیرون و ببینیم تکلیفی بر قوه قضائیه ایجاد می‌کند یا نه. در هر لایحه و طرحی در مجلس نظری اگر از قوه طلب شود این قوه نظرش را می‌دهد؛ با توجه به تعاملی که هست نظر قوه را می‌گیرند و در مورد این مساله هم قوه نظرش را داده حتما اختلاف‌نظرهایی هست ولی باید ببینیم چه می‌شود. قوه درباره بعضی از مواد نظر مخالفش را گفته است. ماده به ماده بحث می‌شود و نظر داده می‌شود و نقطه نظر قوه قضائیه هم به مجلس داده می‌شود خیلی وقت‌ها مجلس نظر قوه قضائیه را عمل نمی‌کند و این اختیار را دارد. لذا باید منتظر ‌ باشیم ببینیم در مجلس چه چیزی تایید می‌شود.
 • فرارو
ادامه مطلب...
06 خرداد 1397

نفس های آخرش به پدر، مادر یا کودکی جان دوباره می بخشد، لحظه ای سخت و جانکاه که عزیزی به آسمان ها می رود لیکن تصمیمی آگاهانه و ارزشمند او را فرشته نجات زمینیان و همدم آسمانی ها می کند.

به گزارش ایرنا، شانزدهمین همایش تجلیل از خیرین البرزی و تجلیل از خانواده های اهدا کننده اعضای مرگ مغزی ها در کرج در حالی برگزار شد، گوشه های چشمان اگرچه اشک بار بود اما نشان از امید جاودانه داشت، خانواده هایی که مرگ عزیزانشان ، فرشته نجات بسیاری شده بود.
با اینکه گوشه ای از سالن نشست با اندوه پدران و مادران عزیز از دست داده همراه بود اما در گوشه دیگری کسانی به چشم می خوردند که در کالبدی تازه متولد شده بودند ، تولدی که با معنویت عجین شده و گویی فرشته ای ثنا گوی کسی است که عضو اهدایی اش در بدن دارد.
خانواده هایی که جوان هایشان یا پدر و مادر هایشان آسمانی شده بودند و جسم زنده این عزیزان را در قالب دیگران می دیدند.
بی آنکه جمله ای رد و بدل شود، با گریه هایشان، اشک هایمان سرازیر می شد، می گفتند اگر یک بار دیگر این اتفاق بیفتد باز هم اعضایشان را اهدا می کنیم و باز هم به همنوعان جان دوباره می بخشیم.
داغ از دست دادن هنوز زنده است و هیچ وقت از بین نمی رود، اما در این میان تنها چیزی که تسلی شان می دهد این است که قلب عزیزانشان هنوز می تپد.
فرزند جوان خانواده صفری، زمانی که از خانه برای کسب مال حلال خارج می شد، گمان نمی کرد این آخرین خداحافظی اش باشد، مادر با چشمان امیدوار فرزندش را راهی کرد بی آنکه بداند دیگر بازگشتی در کار نیست، قاسم جوان از ساختمان بلند محل کارش به زمین سقوط کرد، چه کسی باور می کرد که جوان رشید این گونه در یک چشم برهم زدن آسمانی شود.
پشت دراتاق های بیمارستان، پزشکان تشخیص دادند، قاسم مرگ مغزی است و دیگر نمی تواند برگردد، سخت بود برای پدر و مادری که آرزوی عروسی فرزند برومندشان را داشته اند، سخت بود و دردناک، اما دست تقدیر این گونه خواسته بود تا قاسم فرشته شود، دست تقدیر خواسته بود تا از وجود قاسم، 7 قاسم دیگر جان دوباره بگیرند.
پدر و مادرش باور ندارند رفتن سرو بلند قامت شان را، اما پذیرفتند که حالا که فرزندانشان دیگر بر نمی گردد، قاسم های دیگری را زنده کنند، قاسم زمانی به آغوش خاک رفت که جسم اش جان 7 نفر را نجات داد، اگر چه فرزند جوان آسمانی شد، اما امروز قلب اش در سینه دیگری می تپد، قاسم زنده است، تا زمانی که قلب اش بتپد زنده است و زنده خواهد ماند.
فرزند کوچک نور محمد رهنما، پدری که دچار سکته مغزی شده بود، در نگاهی به عکس پدر که حالا جان چند نفر را نجات داده گفت: پدرم رفت، اما می دانم که خوشحال است، چون می داند که 3 نفر با رفتن اش زنده شدند اگر چه من بی پدر ماندم، اگر دیدمشان نمی دانم که چه حرفی بزنم، اما می دانم که قلب پدرم همچنان می زند.
مادر بهناز 21 ساله، دختر زیبایی که در خواب آسمانی شد، گریه امانش نمی داد، بریده بریده سخن می گفت، فرزندش را با یتیمی بزرگ کرده بود، گمان نمی کرد که یک شب در خواب این گونه آرام دلش تمنای پدرش را بکند و بی خبر پر بکشد، زمانی که دانست عروس جوانش دیگر بر نمی گردد، سخت و وحشتناک بود، بی قرار و ناآرام تنها التماس می کرد بهنازم را برگردانید، اما ....
در بهت و ناباوری زمانی که فهمید بهناز، دچار مرگ مغزی شده اگر چه سخت بود اما اعضای فرزندش را اهدا کرد تا روح بهناز بیشتر از همیشه آرام و با لبخند دنیا را ترک کند، مادر اگر چه داغداراست اما از اینکه به 3 نفر دیگر جان دوباره بخشیده، پشیمان نیست، تنها یک چیز را می خواهد، آن کس که قلب بهناز هم اکنون در سینه اش می تپد را ببیند و با شنیدن ضربان قلبش، بداند که دخترش زنده است.
قاسم، بهناز، نور محمد و خیلی از فرشته های آسمانی محفل دیشب، اگر چه شاید جسم شان در میان جمع نبود، اما گرمای وجودشان همه جا حس می شد، همه باور داشتند که زنده اند، لبخندی که بر گوش لب آنان که جان دوباره یافته بودند خود گواه این واقعیت بود که زنده اند و زنده خواهند ماند.
امروز رضا 28 ساله که سال ها به دلیل از دست دادن کلیه هایش، تحت دیالیز قرار می گرفته، دیگر درد نمی کشد، دیگر ساعت ها در صف دیالیز نمی ایستد، با پیوند کلیه از جوانی دیگر توانسته حیاتی دوباره یابد و تنها آرزوی اش دعای خیر برای جوانی است که با گذاشتن تکه ای از وجود خود آسمانی شده است.
مینا 35 ساله اگر چه هنوز ماسک بر صورت دارد و در دوران نقاهت بعد از پیوند به سر می برد، اما با چشمان گریان تنها جمله ای که می گوید این است که نمی دانم قلب چه کسی درون سینه ام است، اما آنچنان این قلب پر مهر است که از گرمایش، تمام وجودم را عشق فرا گرفته است.
مسئول انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان البرز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: این انجمن از سال 79 در کرج با هدف حمایت از بیماران کلیوی بدون هیچ بودجه دولتی و تنها با کمک خیرین تشکیل شده است.
مجید کرمی افزود: بیمار کلیوی و هر فردی که دچار نارسائی کلیوی است، یک روز در میان باید 4 ساعت زیر دستگاه دیالیز قرار گیرد، صرف نظر از هزینه های بالای درمانی، دیالیز در پروسه زمانی مشکلات زیادی از جمله اینکه دیگر فرد قادر به کار کردن نیست و ناتوان می شود را ایجاد می کند.
وی اضافه کرد: هزینه پیوند کلیه بسیار گران است و بسیاری از این افراد به دلیل نداشتن بضاعت مالی، قادر به پرداخت این هزینه نیستند و ناچارند سال ها رنج دیالیز را بر دوش بکشند، این در حالی است که اگر از افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند، این پیوند صورت گیرد، هیچ گونه هزینه ای برای این افراد در برندارد.
کرمی گفت: این انجمن صرف نظر از کمک به بیماران کلیوی، به دنبال این است که فرهنگ اهدای عضو را در کشور و استان بیشتر از همیشه ترویج دهد.
وی بیان داشت: یک هزار و 400 بیمار کلیوی و پیوندی در کرج به سر می برند که از این تعداد 250 بیمار در نوبت پیوند قرار دارند.
وی ادامه داد: با اقدامات صورت گرفته موفق شدیم از رمضان سال گذشته تاکنون 31 پیوند را از مرگ مغزی ها در استان البرز انجام دهیم ، هدف ما این است که این فرهنگ بیش از همیشه جا بیفتد تا کمتر پیوند از زنده به زنده داشته باشیم.
کرمی افزود: فردی که دچار مرگ مغزی می شود، زمان زیادی برای پیوند ندارد و اگر این زمان از دست برود دیگر نمی توان کاری کرد، این در حالی است که اگر فرهنگ اهدای عضو در جامعه جا بیفتد، روند پیوند سرعت بیشتری گرفته و جان های زیادی را می توان نجات داد.
مسئول انجمن حمایت از بیماران کلیوی البرز در بخش دیگری از سخنان خود به پیشگیری برای جلوگیری از نارسایی های کلیوی اشاره کرد و گفت: بیماری کلیوی یک بیماری خاموش است و تا 80 درصد علایم بروز نمی کند، بهترین راه برای پیشگیری این است که هر فرد در سال یک بار آزمایش های لازم را انجام داده تا از سلامت خود مطمئن شود.

ادامه مطلب...
صفحه1 از793