26 تیر 1397

آیا علائم هشدار دهنده گرمازدگی را می شناسید؟
خطر گرمازدگی با افزایش دمای هوا بیشتر می شود. مشکل گرمازدگی که در اثر گرمای زیاد هوا بروز می کند، باید به سرعت شناسایی و تحت درمان قرار بگیرد، چون می تواند عواقب خطرناکی برای سلامتی در پی داشته باشد. در این مطلب شما را با علائم گرمازدگی بیشتر آشنا می کنیم.

 

گرمازدگی در اثر به هم ریختن سیستم تنظیم دمای بدن بروز می کند. در واقع زمانی که دمای بدن به طور ناگهانی از 40 درجه سانتی گراد عبور کند، صحبت از گرمازدگی به میان می آید. گرمازدگی برای سلامتی خطرناک است و باید به سرعت اقدامات لازم انجام شود.

 

گرمازدگی و افزایش درجه حرارت بدن
در هوای گرم اگر درجه حرارت بدن بدون دلیل از 38 یا 39 درجه ی سانتیگراد تجاوز کند، طبیعی نیست. در صورت مشاهده ی چنین علائمی در یک فرد، باید نسبت به احتمال گرمازدگی هوشیارتر باشید و فرد را به مکان خنک ببرید و لباس های وی را از تن درآورید.


لازم است روی فردی که دچار گرمازدگی شده است آب بپاشید و منتظر رسیدن اورژانس باشید.

 

گرمازدگی و حالت تهوع و استفراغ
سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ در روزهای خیلی گرم معمولا جزو نشانه های گرمازدگی هستند. بنابراین نباید این علائم را نادیده گرفت. اگر دلیل خاص دیگری برای حالت تهوع و استفراغ ندارید، حتما با اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن آنها، روی خودتان یا فرد گرمازده آب بپاشید و خنک نگه دارید.

 

گرمازدگی و سردرد شدید
یکی از علائم گرمازدگی سردرد شدید است .در واقع در صورت گرمازدگی، فرد احساس خفگی می کند، در نتیجه اکسیژن کافی به مغز نمی رسد و سردردهای شدیدی بروز می کند. این سردردها همچنین در اثر کم آبی بدن ناشی از گرمازدگی نیز رخ می دهد.
در صورتی که در این روزهای گرم، سردردهای شدید به سراغ تان آمد، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

بیتوته

ادامه مطلب...
26 تیر 1397

محمد یساولی شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس استان البرز در کرج، گفت: در پی احتمال سقوط جرثقیل در خیابان شهید بهشتی، این مسیر برای تردد خودروهای شخصی مسدود شد و انسداد مسیر تا رفع کامل خطر ادامه دارد.

وی افزود: این حادثه ساعت 14 امروز، در پی خمیدگی یک جرثقیل در ساختمان چندطبقه و نیمه‌کاره اتفاق افتاد که با حضور نیروهای امدادی برای رفع این معضل اقدام شد.

رئیس آتش‌نشانی کرج به تلاش مستمر نیروهای امدادی برای انجام عملیات ایمن‌سازی اشاره کرد و گفت: به‌منظور حفظ جان مردم برج‌های حکیم، شاه‌کرم و آرین تخلیه شد.

*بی‌توجهی مالکان ساختمان نیمه‌کاره  به هشدارهای 10 ساله

یساولی با بیان اینکه این ساختمان بیش از 10 سال است که رهاشده، اظهار کرد: طبق بررسی‌های انجام‌شده، معلوم شد، طی این سال‌ها چندین نامه کتبی برای مالکان ساختمان ارسال و هشدارهای لازم داده‌شده است.

وی تأکید کرد: پس از انجام عملیات بی‌وقفه نیروهای امدادی، آسیب موجود در دونقطه از جرثقیل مهارشده و عملیات به مرحله باز کردن اجزا جرثقیل رسیده است.

ادامه مطلب...
26 تیر 1397

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در راس هیاتی از فرودگاه بین‌المللی پیام بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، مه آبادی امروز به همراه مدیرعامل، هیات مدیره و مدیران ارشد فرودگاه بین المللی پیام از ترمینال مسافری، سطح پروازی باند، پروژه آسفالت ریزی باند، فضای استریپ پروازی، سطوح اپرون فرودگاه، تجهیزات روشنایی اپرون، محل پارک پوزیشن هواپیما، تجهیزات اطفا حریق فرودگاه و ساختمان ایمنی زمینی و آتش نشانی بازدید به عمل آورد.

مدیر عامل شرکت فرودگاه‌های ایران در حاشیه این بازدید، گفت: اطلاعات خیلی خوبی را شنیدیم و شاهد تحولات خوبی بودم و امیدوارم که برنامه های فرودگاه بین المللی پیام به سرعت اجرا شود چرا که مسافری شدن این فرودگاه یک رویداد بزرگ است. 

وی افزود: مجموعه پیام با پذیرش پروژه مسافری کردن فرودگاه، فداکاری کرده و به نفع مردم قدم بر می دارد چرا که این امر مستلزم سرمایه گذاری بالا، پذیرش مشکلات متعدد و مسئولیت پذیری فراوان است.

مه آبادی تصریح کرد: مقامات محلی استان البرز باید همکاری خود را با پیام بیش از پیش افزایش دهند چرا که مدیران و همکاران این مجموعه خدمتی مازاد بر مسولیت تعریف شده خود ارائه می دهند و این یعنی با شرایط موجود در حال فدارکاری هستند.

مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران درباره استانداردهای مسافری شدن فرودگاه پیام گفت: مسلما تغییر کاربری فرودگاه تمامی استانداردهای ناظر بر فرودگاه را تغییر خواهد داد. همچنین با این تغییر باید در جهت ایمنی پروازها، استاندارهای ایکائو موبه مو لحاظ شود.

مه آبادی در پایان ضمن ابراز رضایت از اقدامات انجام شده در فرودگاه بین المللی پیام، اظهار داشت: الحمدالله سرعت انجام کارها، ایجاد زیرساخت ها و اصلاحات صورت گرفته که توسط سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ شده بود، تحسین برانگیز است و امیدواریم این توان مدیریتی بعد از مسافری شدن نیز ادامه یابد.

ادامه مطلب...
26 تیر 1397

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان البرز اعلام کرد که 94 درصد منابع آبی این استان در طول سال به مصرف می رسد.

به گزارش ایرنا، داود نجفیان روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران افزود: اگر تا 4 سال آینده سفره های زیر زمینی استان تقویت نشود با مشکل جدی کم آبی مواجه خواهیم شد .
وی بیان داشت: بیشترین مصارف آب در بخش کشاورزی بوده که این بخش 50 درصد منابع آبی را به هدر می دهد.
این مسئول با اشاره به اینکه ایران 3 برابر سرانه کشورهای پیشرفته مصرف آب دارد ،گفت: این در حالی است که کشورما در منطقه خشک و کم آب جهان قرار دارد.
نجفیان اظهار داشت: رعایت الگوهای مصرف در سه بخش کشاورزی، شرب و صنعتی مهمترین گام برای حفظ منابع آبی کشور و استان البرز است .
وی ادامه داد با روند افزایش جمعیت در بخش آب سال آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.
وی با بیان اینکه می بایست سکونت گاه های رسمی در کشور و استان البرز باید دارای منابع آبی مناسب باشند ، خاطرنشان کرد: در این زمینه نقایص و کاستی هایی وجود دارد که ناشی از بی توجهی به منابع آبی است.
نجفیان ادامه داد: به عنوان مثال منطقه شهری مانند شهر جدید هشتگرد برای سکونت 750 هزار نفر پیش بینی شده است اما هیچ توجهی به نیاز های آبی آن نشده است .
وی اظهار داشت:اکنون یک طرح آبرسانی در شهر جدید هشتگرد در حال انجام است که هفته آینده با بهره برداری از ان مشکل کم ابی این منطقه مرتفع می شود.
وی نقش رسانه ها را در رعایت الگوی مصرف اساسی دانست و گفت: انتظار می رود رسانه های جمعی برای تحقق این امر به کمک دستگاه های اجرایی بیایند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به اهمیت توسعه شبکه های آبیاری نوین در بخش کشاورزی ، افزود: به رغم اینکه 92 درصد آب های کشور در این بخش مصرف می شود و دولت نیز تسهیلات ویژه برای توسعه شبکه های آبیاری اختصاص داده ، اما کشاورزان استقبال نمی کنند.
وی یکی از مشکلات کنونی کشور را کشاورزی سنتی دانست و اظهارداشت: نمی توان انتظار اشتغال در این بخش داشت.
نجفیان با بیان اینکه تاکنون 11 هزار چاه آب غیر مجاز در البرز شناسایی شده ، گفت: بیشتر این چاه ها در ویلاها و باغ ها حفاری شده است که امسال 60 حلقه چاه غیر مجاز در استان مسدود شد.
این مسئول بیان داشت: اکنون 300 حلقه چاه غیر مجاز در البرز وجود دارد که حدود 500میلیون متر مکعب آبدهی دارد و به دنبال این هستیم که این چاه ها را مسدود کنیم.
مدیرعامل آب منطقه ای البرز در بخش دیگری از سخنانش گفت: مشکل رودخانه کرج این است که آب منطقه ای امکان دسترسی ندارد چالش های بزرگی در این رودخانه وجود دارد که می تواند به ثروت تبدیل شود که اکنون تهدید محسوب می شوند.
وی گفت: کار ساماندهی این رودخانه با مطالعات جامع باید انجام شود وانتظار داریم تمام دستگاه های نظارتی و اجرایی که در رودخانه دخیل هستند در مطالعه و اجرا کمک کنند.

ادامه مطلب...
26 تیر 1397تحریریه پیام آشنا و پیام زمان، روز گذشته 26 تیرماه 1397 میزبانِ کاروان "زیر سایه خورشید" و خادمان بارگاه مطهر رضوی بود.
به گزارش پیام آشنا، عطر دلنشین پرچم مقدس گنبد امام رضا(ع) که به گفته روحانی این کاروان، حکمِ پیراهن یوسف را برای گمشدگان راه حق و حقیقت دارد، فضای تحریریه این نشریه را مُزین کرد.
حجت الاسلام مهدی فاطمی منش توضیحاتی پیرامون راه اندازی این کاروان و اهدافِ آن ارائه داد و گفت: حدود 11 سال است که کاروان سایه خورشید راه اندازی شده است و حدود 80 کاروان در کشور فعالیت می کند که سه کاروان نیز در استان البرز وجود دارد.
حجت الاسلام فاطمی منش ادامه داد: کاروان زیر سایه خورشید اولین بار در ایران فعالیت خود را آغاز کرد اما اکنون در 20 کشور مختلف جهان مانند بلژیک، هلند، کشورهای آفریقایی و ...  پرچم متبرک امام رضا(ع) را به اهتزاز در می آورد و عاشقان و مشتاقان با دیدنِ آن، ذکر یا امام رضا(ع) بر لب هایشان طنین انداز می شود.
گفتنی است در این مراسم، ابراهیم نوروزی فر؛ رئیس بسیج رسانه استان البرز نیز حضور داشت. هم چنین در پایان به عنوان سوغات خادمان رضوی به خبرنگاران پیام آشنا و پیام زمان، نمک و نبات متبرک شده به ضریح حضرت ثامن الحجج اهدا شد.

ادامه مطلب...
26 تیر 1397تحریریه پیام آشنا و پیام زمان، روز گذشته 26 تیرماه 1397 میزبانِ کاروان "زیر سایه خورشید" و خادمان بارگاه مطهر رضوی بود.

 

 

ادامه مطلب...
26 تیر 1397

به گزارش تسنیم و به نقل از نشریه مارکای اسپانیا، آخرین آمارها نشان می‌دهند که چگونه در سال 2017 لیونل مسی در جدول پردرآمدترین فوتبالیست‌های جهان از کریستیانو رونالدو سبقت گرفته و در صدر ایستاده است.

به لطف عقد قراردادهای اسپانسری با شرکت‌هایی نظیر آدیداس، گاتورید، پپسی، اوردو، هوآوی و هاوکرز، کاپیتان تیم ملی آرژانتین راه‌های متعددی برای اضافه کردن به درآمد سالانه‌اش از بارسلونا پیدا کرده است و انتظار می‌رود که این درآمد‌ها با افتتاح پارکی به نام او در چین افزایش هم پیدا کند.

طبق اعلام نشریه فوربس، عقد چنین قراردادهایی سبب شده است که مسی در یک سال میلادی گذشته 111 میلیون دلار آمریکا درآمد داشته باشد.

در همین مدت اما کریستیانو رونالدو از محل عقد قراردادهای اسپانسری با شرکت‌هایی همچون نایکی، هربال‌لایف، EA‌ اسپورتس، امریکن توریستر و البته هتل‌ها، پوشاک و عطرهای برند خودش 108 میلیون دلار آمریکا درآمد داشته است.

براساس این گزارش، در لیست پردرآمدترین ورزشکاران دنیا اما فلوید می‌ودر، بوکسور معروف آمریکایی به لطف قراردادهای تجاری و جوایز مالی‌اش که مجموعاً به 285 میلیون دلار آمریکا رسید، در صدر قرار دارد و مسی در این رده‌بندی در میان دیگر چهره‌های ورزشی و هنری پردرآمد جهان در رده هشتم قرار دارد.

بارسلونا در ماه نوامبر با مسی قراردادی جدیدی بست که به موجب آن حقوق این بازیکن 30 ساله به نزدیک 80 میلیون دلار در سال (ناخالص) افزایش پیدا کرد هرچند رونالدو هم با قرارداد اخیرش با یوونتوس درآمد خود را به درآمد سالانه رقیب آرژانتینی‌اش نزدیک کرده است. گفته می‌شود که رونالدو بابت چهار سال حضورش در تورین 120 میلیون پوند حقوق (خالص) خواهد گرفت.

ادامه مطلب...
26 تیر 1397

عصر یکشنبه ۲۴ تیر مرد جوانی به کلانتری ۱۸۱ عوارضی رفت و از ناپدید شدن همسرش خبر داد. او گفت: ساعت ۱۱ امروز همسرم سوار بر خودروی پرایدش خانه را به قصد خرید ترک کرد. چند ساعتی از رفتن همسرم گذشته بود که نگران شدم و با تلفن همراهش تماس گرفتم. اما گوشی او در دسترس نبود. با این تصور که شاید به خانه دوستان و اقوام رفته باشد با آنها تماس گرفتم اما آنها هم خبری از همسرم نداشتند. سابقه نداشت که همسرم مدت زمان طولانی دخترم را در خانه تنها بگذارد و بی‌خبر جایی برود. تصور می‌کنم که برای او اتفاقی رخ داده باشد.
 
با شکایت مرد جوان تحقیقات برای یافتن مینا آغاز و شماره پلاک خودروی او به کلیه واحدهای گشت اعلام شد.

ساعتی بعد ماموران کلانتری خودروی پراید زن جوان را در حالی که یک مرد افغانی راننده آن بود مشاهده کردند. با دستور ایست ماموران، راننده ۲۵ ساله دستگیر شد.

وی در بازجویی‌ها بسرعت لب به اعتراف گشود و گفت: صبح امروز من به همراه دو همولایتی‌ام سوار ماشین مینا شدیم. مینا به سمت پارک جنگلی چیتگر حرکت کرد و در نزدیکی پارک توقف کرد. چون آشنایی زیادی با مینا نداشتم، من داخل ماشین ماندم و دو دوستم به همراه زن جوان وارد پارک شدند. ساعتی از رفتن آنها گذشته بود که دوستانم هراسان از پارک خارج شده و از من خواستند که حرکت کنم. سراغ مینا را که گرفتم آنها گفتند او را به قتل رسانده‌اند. بعد از طی مسافتی آنها از ماشین پیاده شده و به سمت کرج رفتند و من نیز با ماشین مینا در خیابان پرسه می‌زدم که دستگیر شدم.

با اعتراف مرد افغانی موضوع به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد و تحقیقات برای یافتن جسد مینا و دستگیری دو متهم دیگر به دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران ادامه یافت. بدین ترتیب ماموران وارد پارک جنگلی شده و از ساعت ۹ تا ۱۲ شب به جست و جوی جسد پرداختند. درنهایت جسد مینا را داخل پارک جنگلی چیتگر درحالی که با شال خودش خفه شده بود یافتند.

به دستور بازپرس مرادی، جسد زن جوان برای مشخص شدن علت اصلی مرگ به پزشکی قانونی منتقل شد. همچنین کارآگاهان جنایی موفق به دستگیری دومین مرد افغان شدند. بررسی‌ها برای دستگیری متهم سوم این پرونده ادامه دارد.

منبع: روزنامه ایران

ادامه مطلب...
26 تیر 1397

افزایش بی رویه قیمت ها در بازار رهن و اجاره در فصل جابجایی های تابستانی مشکلات بسیاری را برای خانواده های اجاره نشین به وجود آورده که به گفته کارشناسان یکی از علت های اصلی این است که برای کنترل آن قانون مدونی وجود ندارد.

افزایش خرید و فروش مسکن در اواخر سال 96 می توانست نوید تحرکی مناسب در این بازار باشد، اما با افزایش بی رویه و یکباره قیمت ها این رویا تعبیر نشد و علاوه بر این بازار رهن و اجاره نیز متاثر از افزایش قیمت مسکن، رشد صعودی خود را آغاز کرد.
اهرم های موجود برای کنترل بازار رهن و اجاره نیز کارایی لازم را ندارند و برخی از صاحب خانه ها قیمت هایی برای اجاره واحدهای مسکونی خود قرار می دهند که با عرف بازار نیز سازگار نیست.
به گفته برخی کارشناسان اکنون این بازار با افزایش سرسام آور 30 تا 40 درصدی مواجه است که بار سنگین آن بر دوش قشر آسیب پذیر که مجبور به اجاره نشینی هستند، قرار گرفته است.
برخی موجران نیز در این فضای نبود قانون و نظارت اجاره های بسیار بالایی برای واحدهای مسکونی خود تعیین می کنند که خارج از توانایی تعداد زیادی از مستاجران است و همین امر باعث شده با وجود فایل های متعدد رهن و اجاره برخی از خانه ها به دلیل بالا بودن اجاره بها، خالی بماند.
به طور معمول فرآیند تعیین میزان اجاره بها از فصل بهار آغاز شده و تا پایان تابستان ادامه می یابد، اما از زمستان سال گذشته پروسه افزایش قیمت رهن و اجاره و آشفتگی بازار آغاز شد و تا کنون نیز ادامه دارد به گونه ای که گفته می شود در زمستان 96 اجاره بها تا 20 درصد رشد قیمت داشته است.
اخذ مالیات از خانه های خالی یکی از راه هایی است که در سال های اخیر برای کنترل بازار رهن و اجاره از آن صحبت هایی به میان آمده بود.
حمیدرضا عظیمیان معاون وزیر راه و شهرسازی ابتدای سال جاری در گفت و گویی در این باره اعلام کرده بود سامانه جامع املاک و نقل‌ و انتقالات در مرحله طراحی قرار دارد و اجرایی شدن این سامانه زمان‌ بر است و ما تمامی تلاش خود را برای راه‌اندازی هر چه سریع‌تر این سامانه با استفاده از نیروهای متخصص به کار گرفته‌ایم.
وی معتقد است که با راه‌ اندازی این سامانه میزان خانه‌های خالی موجود در کشور کاهش می‌یابد که نقش مؤثری در بهبود وضعیت بازار رهن و اجاره خواهد داشت.
گرچه این اقدام می تواند عاملی برای اعمال کنترل در این بازار باشد اما نداشتن قانون مشخص در این زمینه باعث شده که نظارت جدی بر عملکرد آن صورت نگیرد و شاهد افزایش روزافزون قیمت ها در رهن و اجاره واحدهای مسکونی باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مزیت های راه اندازی سریع این سامانه، گفت: در این صورت میزان خانه های خالی موجود در کشور کاهش می‌یابد و در نتیجه تاثیر بسیار زیادی در بهبود وضعیت بازار رهن و اجاره خواهد داشت.
نبود قانون باعث شده حتی عرف حاکم بر بازار نیز تغییر یافته و بر آشفتگی بیشتر آن دامن بزند. پیش از این میزان رهن واحدهای مسکونی بر اساس عرف، یک پنجم قیمت واحد مسکونی بود که این رقم اکنون به یک سوم کاهش یافته است.
مطالبه امروز قشر آسیب پذیر که فاقد منزل مسکونی شخصی بوده و اجاره نشین است و اکنون نه تنها برای خرید خانه بلکه برای رهن و اجاره آن نیز مشکل دارد، این است که قانونی مناسب در این حوزه تدوین و تصویب شود تا هر کس به هر نحوی که می خواهد عمل نکند.
امروز بازار رهن و اجاره با دریافت های نامتعارف مواجه است و نظارتی بر نحوه عملکرد این بازار اعمال نمی شود، اما شاید بتوان گفت که خودنظارتی اتحادیه ها در این خصوص می تواند تا حدودی التیام بخش باشد.
رییس اتحادیه املاک استان البرز روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه قانون خاصی برای نرخ مصوب و درصد اجاره بها و رهن وجود ندارد، اظهار داشت: با این وجود نظارت ها برای دریافت های نامتعارف در استان وجود دارد.
محمد قمی افزود: نرخ قانونی اجاره بها و رهن یک پنجم قیمت مسکن است اما شاهد هستیم که برخی از مالکان بین یک سوم و یک چهارم دریافت می کنند.
قمی گفت: قانون خاصی برای کنترل این نرخ وجود ندارد که رنج آور است، در حالی که نرخ قانونی افزایش اجاره بها باید سالانه 15 تا 20 درصد باشد، این رقم هم اکنون بین 30 تا 40 درصد دریافت می شود.
رییس بازرسی و نظارت اتاق اصناف استان البرز نیز در گفت وگو با ایرنا، گفت: با توجه به افزایش نقل و انتقال ها برخی از مشاوران املاک حق الزحمه مازاد بر تعرفه و صدور اجاره های غیر رسمی، افزایش قیمت بها و نوعی دلالی را در مناطق ترویج می کنند.
رمضان رستمی افزود: در سال های گذشته کمیته ای به منظور بازرسی بر فعالیت املاک وجود داشت و چندین واحد با دستور دادستانی پلمب شدند اما این کمیته دیگر وجود ندارد.
وی با بیان اینکه تلاش داریم تا بار دیگر این کمیته را فعال کنیم، اظهار داشت: مردم می توانند مستندات خود را در خصوص نرخ های نامتعارف به بازرسی ارائه و در خارج از نوبت شکایت هایشان رسیدگی می شود.
رستمی گفت: خلاء قانونی در خصوص افزایش نرخ اجاره بها، رهن و مسکن وجود دارد، نارضایتی هایی در این حوزه وجود دارد که هیچ ربطی به تحریم ها ندارند.

ادامه مطلب...
صفحه1 از848